Kanser hastasının kolunu bu hale getiren bir hemşire

MAKALEYİ DİNLE

Hastaneler için söylenen “Allah kimseyi düşürmesin, eksikliğini de hissettirmesin” sözünde, eksikliğin hissedilmemesine bir anlam yüklüyordum ancak Allah kimseyi düşürmesin kısmına artık yeni bir anlam yüklenmeli diye düşünüyorum.
Mide kanseri bir hastanın kolundaki serumun zoraki çıkartan hemşire , o hastanın kolunu bu hale getirdi.
Bunu yapan kişi kanser hastasına hem acı çektirdi hem de azarladı. Gel de sinirlenme…
Cevat Çalışkan adlı kanser hastası Kocaeli Devlet Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde tedavi görüyor. Hastanın kolundan kan alma işlemi yapılıyor. İşlem bittikten sonra koldaki iğnenin çıkartılması lazım.
Aynı zamanda tuvalet ihtiyacı olan Cevat Amca’nın yakınları 15 dakika boyunca ilgili hemşireye ulaşamadı. Daha sonra başka bir odada bir arkadaşıyla sohbet ederken bulunan Meltem Çalışkan adlı hemşire, odaya çağrıldı. 10 dakika sonra odaya gelen hemşire, hastanın kolundaki iğne ve bantları steril bir kimyasal, alkol ve pamuk kullanmadan çıkartmaya kalktı. Duruma müdahale eden hasta yakınlarına, “Ben böyle yapıyorum. Şimdi alkol ve pamuk bulmaya gidemem” dedi.
Hastanın başındaki içme suyunu hastanın koluna döken hemşire, ani bir kuvvetle bant ve iğneleri çıkartı. Bu şekilde Cevat Amca’nın canını bir hayli yaktı. Kolundan kan fışkıran Cevat Bey’e hemen havlu kağıt ile tampon yapıldı. Hasta yakınlarıyla tartışan hemşire “Çok konuştunuz kime şikayet ederseniz edin” deyip odadan çıktı. Sonuç; işte Cevat Amca’nın kolu bu hale geldi. Gördüğü kötü muamele ise cabası. Hiçbir suç cezasız kalmamalı diyen hasta yakınları, hastane yönetimine şikayette bulundu. Başhekimlik konuyu Ankara’da bulunan Hasta Hakları Genel Müdürlüğü’ne taşıdı. Şimdi soruşturma izni bekleniyor. Ne diyelim Allah kimseyi düşürmesin…


Kamu-Der’in il temsilcisi Sezgin oldu
Kamu Görevlileri ve Çalışanları Derneği Kocaeli temsilcisini atadı. Gölcük’te oturan Yaşar Sezgin atandı. Dernek genel merkezi tarafından ataması yapılan Sezgin aslen Siirt Kurtalanlı. Evli ve iki çocuk babası olan Yaşar Sezgin A.Ü. İkt. Fakültesi Kamu Yöntemimi mezunu. 2002’de CHP’den milletvekili aday adayı olan, 2007’de bağımsız milletvekili adayı olan Sezgin 2004 yılından beri Ak Parti’nin aktif üyesi olduğunu söylüyor.


Gebe kadınlara gece vardiyasında çalışmayacak
Kadınlar işyerlerinin gece postalarında her ne şekilde olursa olsun 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacak. Gebe kadınlar doğuma kadar, emziren kadınlar ise 1 yıl süreyle gece çalıştırılmaları yasak olacak. Kadınların işyerlerinin gece postalarında çalışma koşullarının düzenleyen yönetmelik yenilenerek Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlandı. Buna göre, belediye sınırları dışındaki her türlü işyeri işverenleri ile belediye sınırları içinde olmakla beraber, posta değişim saatlerinde toplu taşıma araçları ile gidip gelme zorluğu bulunan işyeri işverenleri, gece postalarında çalıştıracakları kadın çalışanları, sağlayacakları uygun araçlarla ikametgâhlarına en yakın merkezden, işyerine götürüp getirmekle yükümlü olacak. Kadın çalışanın kocası da işin postalar halinde yürütüldüğü aynı veya ayrı bir işyerinde çalışıyor ise kadın çalışanın isteği üzerine, gece çalıştırılması, kocasının çalıştığı gece postasına rastlamayacak şekilde düzenlenecek.


Cumali Durmuş, gözünü Büyükşehir’e mi dikti?
MHP Kocaeli eski Milletvekili Cumali Durmuş, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için yeşil “sarı” ışık yaktı.
Konuşmasında adaylığa hazırım sinyali veren Durmuş, sanırım teklif bekliyor. Teklifi alır almazda sarı olan ışığını yeşile çevirecek.
Milletvekilliği sıralamasında ikinci sıraya konulduğu için vekil olamayan Durmuş, büyük kurultayda genel başkanı Devlet Bahçeli’nin rakibi Koray Aydın ile birlikte hareket etmişti. Partiden kopmak istemeyen Durmuş, 2015 milletvekilliği seçimini beklemeyerek, “Yerel seçimde, bana düşen ne varsa yaparım” diyerek yeniden partisine sarıldığı izlenimini yarattı.
Durmuş, kendisine yöneltilen soruya şu şekilde cevap verdi; “Partinin adayı var ama Türkiye’nin şartları ortada. Bu yüzden MHP’li olarak bana düşen ne varsa yapmaya hazırım. Bu Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra tüm ilçe belediyeleri içinde geçerli”


Bakanlığın açıkladığı sahteciler arasında Kocaelili firmalar da var
İnanılmaz derecede hoşuma giden bir uygulama var. Hükümetin gıda sahtecilerini açıklaması ve bunları reklam etmesi bana büyük bir haz veriyor. İnsan sağlığıyla kim oynuyorsa en ağır şekilde cezalandırılması gerekir. İşte en ağır ceza da gıda sahtecilerinin kamu oyuna reklam edilmesi şekliyle veriliyor.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşiş yaptığını tespit ettiği 41 firma ile 50 parti ürün adını açıkladı. BU firmalar arasında Kocaelili iki firma bulunuyor. İşte o iki firmalar;

Bal Sarayı Gıda İmalat Tarım Ürün.Paz. San. Ve Tic. Ltd.Şti. /KOCAELİ Epimedyumlu karışık bitki macunu (ilaç etkin maddesi / sildenafil) Balsarayı 0001

Kırıntı Baharat Hayvansal Tarımsal Kozmetik Gıda Temizlik Mal. İnş. Elek. Tur. San. Tic. Ltd. Şti. / KOCAELİ Isırganlı ballı bitkisel karışımlı macun (ilaç etkin maddesi / sildenafil) Kırıntı 0001


Gebze Ticaret Odası’nda sular durulmuyor
İlk meclis toplantısında üyelerin eksikliği nedeniyle toplanamayan Gebze Ticaret Odası Temmuz ayı meclisi toplantısı, GESİAD'lı ve diğer muhalif meclis üyelerinin de tam katılım göstermesi üzerine bu kez toplanabildi.
Oldukça gergin bir atmosferde gerçekleşen Meclis toplantısında GTO Meclis Başkanı Nejat Karağaç'ın istifasının istenmesi olayı güne damgasını vurdu.
Toplantıda söz alan Muhalif Meclis üyeleri, GTO Meclis Başkanı Nejat Karaağaç'ın bir önceki toplantıya katılmayan GTO Meclis üyeleri için saffetmiş olduğu "kaçtılar" sözcüğüne tepkilerini dile getirince Meclis Başkanı Nejat Karaağaç "ben tarafım" dedi. Bunun üzerine muhalif meclis üyeleri "GTO Meclis Başkanı tüm meclisin başkanıdır ve tarafsız olmak zorundadır. Bir meclis başkanı, GTO Başkanı ve yönetiminden yana taraf olamaz" şeklinde yüksek sesle tepkilerini dile getirdikten sonra GTO'nun çeyrek yüzyıllık tarihinde bir ilki yaparak 45 Meclis üyesinin oyu ile "biz bu meclis başkanına güvenmiyoruz ve hemen istifasını istiyoruz" önergesi verildi. Ancak gerekçe yeterli gelmedi. İkinci kriz ise GTO Başkanı Nail Çiler'in çok karşı çıkmasına ve istememesine rağmen, GESİAD'lı ve diğer Muhalif üyelerinin teklifi üzerine "hesapları inceleme komisyonu" kurulması oldu. Artık Çiler ve yönetiminin harcadığı paraları 7 kişi kontrol edecek. GTO’da ki bu kriz gelecekteki zor günlerin habercisi gibi.


Pide simsarları
Ramazan ayının simgesi Pide, hemen her eve giriyor. Askıda ekmek uygulamasının ardından askıda pide uygulamasına geçildi.
Vatandaş evini bir pide alırken bir pide fazla alıp askıya koyuyor.
Her gün 15-20 pide askıya konuluyor.
Bölgelikle durumu iyi olmayan aileler fırınlardan ücretsiz olarak pide alabiliyor. Ancak Yıldırım Ekmek Fırını7nda tanık olduğumuz bir olay bizi bir hayli üzdü.
Fırın sahibi askıda pide soran birkaç çocuğu fırından kovdu. Önce fırıncıya kızdık. İşin aslı ise açıklamanın ardından geldi. Fırın işletmecisi, “Bu askıdaki pideler maddi durumu kötü olan aileler ramazan ayında pide yesin diye konuyor. Ancak bu çocuklar bu pideleri alarak bakkallara satıyor. Haliyle muhtaç insanlara askıda pide kalmıyor”
Askıda ki pideleri toplayıp bakkala satan çocuklar belki ama çocuklardan o pideleri alıp vatandaşa satanlar büyükler. Maneviyatı yüksek bir ayda fakirin askıdaki pidesine göz dikenlerin vicdanlarından şüphe ederim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR