Soylu şimdi ne düşünüyor acaba?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de son dönemde büyük bir arayış başladı. 2002 sonrasında ilk kez Türkiye’de alternatif siyasi arayış bu kadar yüksek sesle dillendirilmeye başladı. Arayışlarda ise tek bir nokta var dikkat çeken…

Aslında ülkede harekete geçmesi en muhtemel kesimdir bunlar…

 

Merkez Sağ…

Siyasetin bu tarafında gerçekten bir arayış var. Konu hakkında hemen herkesin gözü Demokrat Parti’de. Bu partinin tabanında genel merkez yönetimine karşı çok ciddi bir güvensizlik var. Zira onlar da biliyorlar ki, Türkiye’de bir liderlik sultası var. Haliyle siyasete yön verecek olan halk da oy vereceği partinin genel başkanında liderlik karakteri ve karizması arıyor.

Maalesef Demokrat Parti’nin şimdiki genel başkanı Gültekin Uysal’da bu özelliklerin hiç biri yok. Haliyle halkın desteğini alabilmesi şu gün itibariyle pek mümkün görünmüyor.

Kırat misyonu ilkeye daha önce bir lider adayı çıkarmıştı. 2007 seçimlerinin yapıldığı gün yüzde 5,4’te kalan Demokrat Parti’nin genel başkanı Mehmet Ağar’ın istifasının ardından oluşumun başına geçen Süleyman Soylu, Kırat misyonu için bir fırsattı.

Şöyle ki…

Ağar’ın istifasının hemen bir gün sonrasında partinin oy potansiyeli hemen hemen bugünkü seviyesine gelmişti. Yani yine oy durumu yüzde 1’in altına düşmüştü. Ancak Soylu’nun Çağrı Erhan’a karşı kazandığı seçimin ardından büyük bir fırsat yakalandı.

Çünkü liderlik karizmasında olan bir simaydı Soylu. Hitabeti ile insanları etkileyebiliyordu. Nerede kim varsa, 10 kişi bile bir araya gelse partisini ve yapmak istediklerini anlatıyordu. Utanmak, çekinmek yoktu. Bunun karşılığını da oy potansiyeli olarak geri almaya başlıyordu.

Öyle ki; Ağar’ın istifasının ardından yüzde 1’in altına düşen oy oranı 2009 yerel seçimlerinde üç büyük kenti çıkardığınızda yüzde 8 seviyesine çıkmıştı. Ayrıca kendi sandığından partisi birincilikle çıkmıştı. Cindoruk’un sandığında ise DP’ye oy bile çıkmamıştı.

Fakat bu isim daha sonra 2010 referandumunda ‘evet’ dediği için partiden ihraç edildi. Sonrasında mahkeme kararı ile dönüş hakkını elde etti, ancak AK Parti’ye geçmeyi uygun buldu. O günlerden sonra partide gerçekten yükseliş içinde Soylu. Bugün ise teşkilatlanmanın başında. 2015 seçimlerinde AK Parti’nin başarısını tekrarlaması durumunda bakanlığı ise kuvvetle muhtemeldir.

Şimdi Demokrat Parti ve merkez sağda yer alan hemen herkes Süleyman Soylu gibi bir liderin arayışı içinde. Hatta bazılarının ‘Böyle bir adamı nasıl oldu da elimizden kaçırdık’ diye kendi kendilerine hayıflandıklarına eminim.

Ayrıca Soylu cephesindeki kişilerin bile, hatta bizzat Süleyman Soylu’nun da aklının hala Demokrat Parti’de olduğuna eminim. Aslında Soylu gibi bir isim için bugünkü siyasi konjonktür çok uygun. Bu yapısı ile Demokrat Partililerin Soylu gibi bir lidere ihtiyaçları vardır.

Ancak Cindoruk döneminden donra bu misyon Türkiye’de yokları oynamaya başlamışlardır. Başta söylediğim gibi. Genel başkanının oy kullandığı sandıkta bile kimsenin destek vermediği bir parti olmuştur DP.

Toplantı adı altında üç beş kişinin bir araya gelerek yağ satarım bal satarım oynadığı bir partidir artık DP…

Yarınlara ümitle bakamayan, millette karşılık bulamayan bir hüviyete bürünmüştür artık DP…

Parti yönetimlerinde bulunan ve basında fotoğrafının çıkması için burayı bir merkez olarak gören insanları idaresinde tabela partisi, hatta dernek olarak rağbet gören bir oluşumdur DP…

Söylenebilecek başka ithamlarda vardır tabi. Ancak şimdilik bu kadar diyelim. Fakat bu partinin özüne dönmesinde fayda görüyorum. Aday bulamadığı için seçimlere giremeyen bir parti olmaktan bir an önce kurtulmak zorundalar…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR