Ortanca çiçeğinin budaması ve bakımı

MAKALEYİ DİNLE

Saygıdeğer Okuyucularım; Bu yazımda, ortanca çiçeğiyle ile ilgili bilgileri paylaşacağım. Ortancalar, yaz aylarında açtığı iri ve değişik renkteki çiçekleriyle bahçelerimizin vazgeçilmez süs bitkilerinin başında gelmektedir.

Çiçekleri açtığı zaman uzun süre dayanmaktadır. Ortancanın kırmızı, beyaz ve pembe renkleri bulunmaktadır. Ayrıca köklerine kırmızı ve demirli toprak koyarsak, pembe ortancalarımız belirli süre mor olarak kalır; demir etkisi geçince tekrar eski rengine pembeye döner. Ortancaları çok güneş alan yerlere dikmememiz gerekmektedir. En güzel yerler, sabah güneşi alan, fazla yakıcı güneş görmeyen yerlerdir veya ağaç altlarında kırık güneş alan serin yerlerde ve devamlı nemli olan topraklarda en güzel şekilde gelişmektedir.

Bahsetmek istediğim konulardan biri de bütün bitkilerde, çamlarda, çiçeklerde en hayati önem taşıyan; hatta yanlış yapıldığı zaman ölümlerine sebep olan, doğru yapıldığı zaman hayatlarını kurtaran budamadır. Ortancalarımıza kış aylarında ve don tehlikesi geçene kadar budama yapmamamız gerekir. Güller, asmalar, sardunyalar, yasemin ve melisalara da aynı şekilde don tehlikesi geçmeden kesinlikle budama yapılmamalıdır. Aksi halde kış aylarında yağan kar ve yağmur suları, bu bitkilerde bulunan yumuşak öz tabakasından içeriye girerek; aşağıya doğru inecektir. Donma yaptığı zaman su, bitki içinde donup buzlaşacaktır. Bitkinin buzlanan kısmı da daha sonra kuruyacaktır. Kuruyan bu kısmı, ilkbaharda bir daha kesip temizlememiz gerekecektir. Fakat; biz kış aylarında budama yapmışsak, bundan dolayı ikinci bir defa daha budama yaparak kuruyan dalları kestiğimizde, istediğimiz büyüklükte çiçek açacak dal kalmayacaktır. Dallar, sıfır noktadan kesilmiş olduğundan bitkimiz zorlanacak; o sene ya hiç çiçek açmayacak ya da çiçek açması gereken tarihten çok zaman sonra çok az şekilde çiçek açacaktır. Ayrıca asmalarımızdaki sonuç ise daha vahim olacaktır; ya hiç salkım vermeyecek ya da çok az verecektir.

Ortancaların budamasını yaparken en önemli konulardan birisi de dalların nasıl budanacağıdır. Ben, burada sizlere en doğru ve en güzel olan budama şeklini tavsiye edeceğim. Örnek vermek gerekirse ortanca dallarının en altta olanlarını, üstteki dallara nazaran biraz daha kısa keserek, kademe kademe yaparız ve bu şekilde budanan dallar çiçek açtığı zaman alttan başlayarak kademe kademe çiçek açmış olacak; alt kısmı çiçeksiz kalmamış olacaktır. Eğer ortanca dallarının hepsini bir hizada kesip kademe yapmadığımızda çiçeklerin hepsi tepe kısmında açmış olacak ve alt kısmı çiçeksiz ve boş kalmış olacaktır.

Zevk ve tercih sizlere kalmıştır. Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere, saygılarımı sunarım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR