Abart egzozla Yarımca turları

MAKALEYİ DİNLE

Körfez ilçesinin en bildik ve büyük mahallelerinden biri de Yarımca Mimar Sinan Mahallesi’dir.

Kalabalık bir nüfusu vardır. Mahalleyi bölerek yörenin çarşısını oluşturan Mehmet Akif Ersoy Caddesi ise günün her saati kalabalık ve canlıdır.

Bu cadde üzerinde insanların nefes alabilecekleri cafeler ve pastaneler bulunur. Hemen hemen tümü tıka basa dolu olur.

Ancak bu bölgenin huzuru bu aralar kaçtı.

Garip ya da abartılı gelecek ama mahallenin huzurunu kaçıranlar ise abart egzozlu otomobilleriyle şov yapan gençler, kasksız şekilde cadde ring halinde gezen motorlar.

Özellikle genç arkadaşlar yasak olmasına rağmen abart egzozlu otomobilleriyle bu cadde üzerinde akrobatik hareketler yapıyorlar.

Kimi zaman durdukları yerde gaza yüklenerek egzozdan patlama sesleri çıkartıyorlar, kimi zaman aşırı süratli araç kullanıyorlar. Ara gazı, makas atma, el freni çekme, yüksek sesle müzik, garip korna sesleri derken cadde tam çekilmez bir hal aldı.

Belli kişiler tarafından caddeye verilen rahatsızlık artık hat safhaya ulaştı.

Önlem alınmazsa da bugün sadece rahatsızlık veren bu konular daha ciddi sorunlar yaşatabilir.

Sadece otomobiller değil mahalleye zarar veren. Çok gürültü çıkartan ve marka modeli bile belli olmayan motosikletler de huzur kaçıran diğer materyaller arasında.

Küçük yaşta çocukların ehliyetsiz ve kasksız kullandıkları motosikletler yüzünden caddeden geçerken insanlar yan yana oturdukları arkadaşlarının sesini bile duyamıyorlar.

Koca bir mahallenin huzurunu kaçıran 8-10 araç var. Önceden Cuma Pazarı girişinde duran ekip otosu sayesinde bu olumsuzluklar bu kadar bariz yaşanmıyordu.

Ancak uzun bir dönemdir caydırıcı tedbirler ve kontroller yapılmıyor. Mimar Sinan Mahallesi’ndeki huzurun kaçmaması, herhangi bir kaza, kavga ve benzeri olumsuzluklar yaşanmaması için cadde üzerinde önlem alınması gerekiyor.

Körfez İlçe Emniyet Müdürlüğü ve trafik ekiplerinin bu konu hakkında daha duyarlı olması isteniyor.

 

 

İşsiz kalan gazetecilere işsizlik maaşı ödenebilecek

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ operasyonları kapsamında OHAL şartları göz önüne alınarak kapatılan Bizim Kocaeli Gazetesi, Manşet Kocaeli Gazetesi ve Demokrat Gebze Gazetesi’nin işsiz kalan eski çalışanları için önemli bir adım atıldı.

İşten çıkartılma belgesi alamadığı için İŞKUR’a, işsizlik maaşı için başvuramayan personellin mağduriyetlerinin giderilmesi için Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık, Kocaeli Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile yapılan görüşmeler ve yazılı talepleri incelenmiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı SGK Genel Müdürlüğü'ne konu iletilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan inceleme sonucunda talebimiz doğrultusunda ilk etapta meslektaşlarımızın işsizlik maaşından faydalanabilmeleri için bir genelge yayınlanmıştır. SGK'nın 2016'ya 16 sayılı genelgesi ile kapatılan gazetelerin çalışanlarının SGK tarafından iş akitleri fesih edilmesine karar verilmiştir.

Böylelikle kentimizdeki OHAL kararı ile kapatılan üç gazetemizdeki meslektaşlarımızın işsizlik maaşından faydalanabilmelerinin önü açılmıştır. Meslektaşlarımız Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'ne sigortalılıklarının düştüğüne dair yazıyı alarak İŞKUR İl Müdürlüğü'ne işsizlik maaşı ile ilgili başvuru yapabileceklerdir.

SGK’nın 2016’ya 16 sayılı genelgesi ile terör ile hiçbir bağlantısı bulunmayan meslektaşlarımızın işsizlik maaşından faydalanabilmeleri noktasında üstün gayret gösteren Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık'a, Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu'na, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'a, İŞKUR İl Müdürümüz Ulvi Yılmaz'a, ilgili bürokratlarımıza meslektaşlarımız adına teşekkür ediyoruz.

Ayrıca bu mağduriyetle ilgili yetkilileri bilgilendirerek durumun takipçisi olan Kocaeli Gazeteciler Cemiyetine de teşekkür ediyorum.

 

İnterteks’te otomobil fuarı var

Modi Park tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Kocaeli Auto Show 2016 Modifiye Dünyası, bugün İnterteks Fuar alanında açılıyor.  Klasik otomobillerden, son model spor otomobillere kadar yaklaşık 200 araç bu fuarda izlenebilecek. Kocaeli Auto Show’a katılım etkinliği internet sitesindeki formdan yapılacak ve katılımcılardan 70 TL katılım ücreti alınacak. Sabah 10.00’da başlayacak etkinlik akşam 20.00’a kadar sürecek.

 

 

‘Okullara Hizmet Masası’ 400 okulun sorununu çözdü

Türkiye’de ilk olan İzmit Belediyesi Okul Hizmet Masası sayesinde 400 okulda 414 sorun çözüme kavuşturuldu. Belediye yetkilileri, Okul Hizmet Masası’nın eğitim kurumlarının bir gün içinde halledilebilecek sorunlarını çözmek için kurulduğunu belirterek, “Okullarımızda musluk tamiri, korniş montajı,  kapı tamiratı, su tesisatı montaj, çatı aktarımı, fayans döşeme, cam değişimi,  pimaş değişimi, elektrik priz ve anahtar değişimi gibi yüzlerce iş yapıldı.  5 kişiden oluşan ekibimiz gelen talepleri  aciliyet sırasına göre en kısa zamanda değerlendirmektedir” dediler.  Okul yetkilileri “Okul Hizmet Masası sayesinde birçok sorunumuzu dert edinmiyoruz. Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan ve emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır” yorumunda bulundular.

 

 

 

Gölcük’te bugün at yarışı yapılacak

Gölcük Belediyesi Yaz Etkinlikleri kapsamında bugün Rahvan At Yarışları koşulacak.

Yunus Emre Mahallesi 17 Ağustos Mezarlığı yanındaki 17 Ağustos Rahvan At Yarışı Koşu pistinde; Geleneksel yarışları 13. Gölcük Koşusu yapılacak. Yarışların başlama saati ise 12.00 olarak belirlendi. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR