Mutlu etki, mutlu ol!

MAKALEYİ DİNLE

Bir müddettir Ülker gurubu yeni bir reklam kampanyasına başladı. Babası rahmetli Sabri Ülker vasiyeti olarak bu fikri söylemi çocuklarına aşılamış. Ben şahsen bu görüşün önemini onbeş yıl öncesine kadar hiç irdelememiştim. "Mutlu etki mutlu ol. Veya "Başkalarının Mutluluğu için yaşamak".

Evet çok önemli. Dinlerin doğuşu Allah'ın dinlere yüklediği misyon. "Mutlu etki mutlu ol. "

Her cuma namazında hoca hutbeden Türkçe, "Allah iyilik yapmayı yakınlara bakmayı emreder azgınlığı haddi aşmayı yasaklar tutasınız diye öğüt verir "ayetini Cemaate vazeder. Eskiden bu ayet orjinal metniyle okunur insanlar anlamazdı. Daha sonraları Türkçe manasıyla okununca anlamı anlaşılır oldu.  Bir kere benim Anladığım manasıyla ana hatlarıyla İslam dini bu mana üzerine kurulmuş bir din. Kendimce anlamlandırdığımda. Allah'ın varlığı ve kullarına dinin özü ve amacı anlatılıyor. Dinin ana hatlarıyla manası da Dünya'ya gönderiliş amacı da bu değil mi? Herkesin mutlu yaşaması. Mutlu etki mutlu ol. Ama maalesef Dünya'da yaygın inanış ve yöneliş önce can sonra canan. Hele biraz uzak tanıdıklara, yabancılara hiç hayat hakkı yok…

**

Günümüz dindarlara bile. Baktığınızda İslâm’ın manasını yanlış anlamakta olduğunu görürsünüz.  Gemisini kurtaran kaptan anlayışı hakim maalesef. Mü'min namaz kılıyor kendini kurtarmak için haçça gidiyor zekat veriyor kendince kendi kurtuluşu kendi iler ki Dünya'da mutluğu için uğraşıyor. Fakat karşındakini düşünen bir Müslümanlık anlayışı maalesef terk edilmiş ve unutulmuş durumda. Oysaki insanlar önce kendinin değil de karşısındakinin mutluluğuna için çalışsa onu önemsese çocukluktan bu öğreti ile büyütülse İslami kapitalist anlayış da yok olur. Dindarlar büyük bir çoğunluğu itibari ile bu dersten sınıfta  kalmış görünüyor. Koşa koşa namaza yetişmeye çalışırken ticaret yapanlar Amerika'nın kapitalist ticaretinin bire bir aynısını icra ediyorlar. Karşındakinin cebindeki parayı nasıl alırım.

**

Düşünsenize ülkemizde insanlar;

Devamlı iyilik yapıyor insanları mutlu ediyor tabii  diğer insanlarda aynı eğitimi almış onlarda sizin mutluluğunuz için gayret ediyor.

Hiç savaşlar çatışmalar olur mu?

Olmaz tabii. Herkes kendi mutluluğu için mücadele ettiğinden çatışmalar savaşlar oluyor. Mutluluğu ararken uzun uzun mutsuz bir şekilde kin ve nefretle savaşa devam etmek. Mutluluk arayışında mutsuz bir şekilde boşa geçen biz zaman.

70’ li yılların sonuydu. Toptan gıda işi yaparken Ülker Fabrikası'ndan da bisküvi alıyorduk. Pazarlamacısıyla söylemlerimiz de Sabri beyin hafta sonları fabrikadan bir kamyona binerek gıda çarşısına gittiğini oradan şeker pirinç nevi şeylerle İstanbul un kenar semtlerinde dağıttığını ve bunu her hafta sonu düzenli olarak yaptığını anlatırdı.

Fabrikanın karşısındaki Ticaret Bankası'nda paralarına da işleyen faiz i almadığını da bankaya bırakılan faizin de paraya saygı gösterenlerin OVv dedirtecek rakamlar olduğunu söylerdi.

Murat Ülker de biz yirmibeş kuruş, yirmibeş muruş mal satarak ticaret yapıyoruz demesi ve bunun yanında ülkemiz için yatırımların yanında sosyal yardımlara da öncülük yapması takrire şayan bir şey.

**

İnsan kazanmaktan hoşlanır. Eğer ticaret yapıyorsa günü karlı bir şekilde kapatarak evine gitmesi büyük bir mutluluk. Fakat biz insanların tatmadığı ve farkında olmadığı bir mutluluk Şekli daha var ki karşındakini mutlu etmek. İnsan kazanmanın mutluluğunu biliyor da karşındakini mutlu ettikten sonra kendi mutluluğuna hiç tanık olmamış. Oysa mutlu ettikten sonra ki mutluluk paha biçilmez. (Denge gazetesi- Arif Bakkaloğlu)

 

Ellibeş moral veriyor

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, kimi hasta vatandaşları evlerinde kimilerini de hastanelerde ziyaret ederek moral vermeye özen gösteriyor. Ellibeş’in bu duyarlılığı hasta vatandaşları ve aileleri mutlu ederken takdirde ediliyor.

 

Kartepe YAŞBAK hafta sonu çalışıyor

Kartepe Belediyesi bünyesinde kurulan evde bakım ihtiyacı olan yaşlı, felçli ve kimsesiz yatalak hastalara yönelik hizmet veren Yaşlı Bakım (YAŞBAK) hizmeti, Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in yaptığı düzenleme ardından artık hafta sonları da ilçe halkına hizmet verecek.

 

Kandıra’ da kaçak yapılar yıkıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı İmar İşleri Şube Müdürlüğü ekiplerince, kent genelindeki kaçak yapı yıkımlarına devam ediliyor. Bu kapsamda;  Kandıra ilçesi Babalı Mahallesi Dikili Mevkiinde ve Çamkonak Mahallesinde mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı parseller üzerindeki 15 kaçak yapı yıkıldı.

 

Gültepe adı gibi oldu

İzmit Belediye Başkanı Dr. Doğan’ın mahalle inceleme gezilerinin bu haftaki durağı Gültepe Mahallesi oldu. Mahalle inceleme gezisinde Doğan’a Başkan Yardımcısı Serkan Yeğnidemir, daire müdürleri  ve Gültepe Muhtarı Yusuf Çevik eşlik etti. Gültepe’de adım atmadık cadde sokak bırakmayan Başkan Doğan, “ Gültepe yapılan hizmetlerle ismine yakışır bir mahalle haline geldi ”dedi.  Bilindiği gibi Gültepe, son zamanlarda Bonzai ile mücadele ile gündeme geliyor.

 

Zabıtanın şakası şok

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın talimatıyla Başiskele’de 6 yıldır tüm vatandaşların şikayetlerine çözüm üreten, 7/24 her noktada vatandaşla kurum arasında köprü vazifesini üstlenen Zabıta ekiplerinin şakası yok. Başiskele’de halkın rahat ve huzurlu bir şekilde yaşaması için 2014 yılı boyunca 752 hijyen ve sağlıklı gıda denetimi gerçekleştirildi. 2014 yılı boyunca 664 şikayeti alan ekipler form doldurarak anında çözüme kavuşturuyor.

 

Hastane girişi yenileniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ulaşımda sıkıntı oluşturan ve yıpranmış yol bölümlerinde yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Eski İstanbul Yolu’ndan Umuttepe Hastanesi’ne girişte kullanılan yaklaşık 100 metrelik yol bölümü elden geçirilerek yenileniyor. Umuttepe’nin girişinde geçtiğimiz günlerde bir öğrenci hayatını kaybetmişti. Büyükşehir, trafik konusunda da yeni bir düzenleme yaparsa iyi olur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR