Açık ve anlaşılır bir iletişim nasıl kurulur?

MAKALEYİ DİNLE

İletişim, teknik olarak kaynaklar arasındaki “veri” ya da “mesaj” alış verişi olarak tanımlanmaktadır. Ancak bu tanım biraz daha somutlaştırılıp basite   indirgendiğinde iletişimle ilgili olarak şu söylenebilir.


İki ya da daha fazla kişi arasındaki iletişime kişiler arası iletişim denmektedir. Kişilerden biri mesaj veren, diğeri ise mesajı alan konumundadır.

Bu karşılıklı bir etkileşim olduğundan mesajı alan ve veren sürekli değişmektedir. Bazen biz karşımızdaki insana mesaj iletiriz, bazen de karşımızdaki insan bize mesaj iletir.

Sonuçta bu karşılıklı etkileşimin toplamında ortaya “iletişim” çıkar. Buradaki “mesaj”dan kast edilen şey, birbirimize söylediklerimiz ve yapıp ettiklerimizdir.

İnsanların anlaşabilmeleri, birbirlerini anlayabilmeleri için iletişim kurmaları gerekmektedir. İnsanlar sağlıklı, açık ve anlaşılır iletişim kuramadıkları zaman yaşamlarında pek çok sorunla karşılaşmaktadırlar. Evde, okulda, iş yerinde pek çok sorun insanların yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.

Bu sorunların en önemli sebebi de insanların birbirlerini dinlememeleri ve bu yüzden de birbirlerini anlamamalarıdır. Birbirini dinlemeyen ve anlamayan insanlar eninde sonunda bir çatışma yaşamakta ve sorunlarını çözemediklerini için ertelemektedirler.

Daha sonraki süreçte bu sorunlar tekrar tekrar gündeme gelmekte, insanların birbirlerinden soğumalarına sebep olmaktadır.

 

AÇIK VE ANLAŞILIR BİR İLETİŞİM

Sağlıklı bir iletişim ancak ve ancak insanlar birbirlerini dinlediklerinde, birbirlerinin duygu ve düşüncelerini anlamaya çalıştıklarında, söylemek istediklerini karşısındaki insanın duygu ve düşüncelerini dikkate alarak açık ve anlaşılır bir şekilde (ima etmeden) söylediklerinde mümkün olacaktır.

Bu sayede insanlar birbirlerini daha iyi anlayacaklar, sorun yaşadıklarında daha kolay çözüm yolları üretebileceklerdir.

 

İLETİŞİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER:

* Dinlemeden eleştirmek,

* Sürekli olumsuz davranışlarla ilgilenmek,

* Geçmişte yaşanan ya da söylenenleri tekrar tekrar gündeme getirmek,

* Duygu ve düşünceleri açıkça ifade etmek yerine ima etmek,

* Karşı tarafın kişiliğine toptancı eleştirilerde bulunmak (sen hep böylesin, sen hep böyle yaparsın...vb.)

* Karşımızdaki kişinin ne düşündüğünü ya da ne hissettiğini dikkate almamak,

* Her zaman kendimizin haklı olduğunu düşünmek, haklı çıkmak için her yolu denemek.

Yukarda sıralanan maddelerden de anlaşıldığı üzere, insanların birbirleriyle olan ilişkilerinde karşı tarafı dikkate almamaları her zaman sorunlara neden olmaktadır.

Bu sorunlar da, insanların günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Eşler arasında, anne ve babalarla çocuklar arsında, öğrencilerle öğretmenler arasında, çalışanlarla yönetenler arasında en çok yaşanan sorunlar iletişimden kaynaklanan sorunlardır.


HATALI İLETİŞİM ÖRNEKLERİ

Örneğin; eve geç gelen çocuğuna, onun mazeretini dinlemeden kızan anne ya da baba açık iletişim kuramıyor demektir,

Örneğin; eşinin söylediği bir söz ya da davranışa kızan biri, duygu ve düşüncelerini ifade etmek yerine başka bir zamana erteliyorsa ya da bunu davranışlarıyla ima etmeye çalışıyorsa açık bir iletişim kuramıyor demektir,

Örneğin; iş yerinde yöneticisine kızan biri eve gelip sinirini eşinden ve çocuklarından çıkarıyorsa açık iletişim kuramıyor demektir,

Örneğin; birisi karşısındaki insanı alt etmek için onun en savunmasız olduğu anı bekliyor, açıkça konuşmak yerine iğneleyici laflarla karşısındakini rencide etmeyi seçiyorsa açık bir iletişim kuramıyor demektir.

Bütün bu örneklerden şu sonuçlar çıkmaktadır:

* Karşınızdaki insanı ne demek istediğini iyice anlayıncaya kadar dinleyin,

* Karşınızdaki insanın o an neler hissediyor olabileceğini tahmin etmeye çalışın,

* Tepki verirken hangi konuyla ilgili konuşuyorsanız, o konunun dışına çıkmayın,

* Düşünmeden tepki vermeyin,

* İçinde bulunduğunuz yere ve zamana uygun tepkiler verin,

* Ne olursa olsun tepkilerinizi (duygu ve düşüncelerinizi) ertelemeyin,

* Sürekli geçmişi kurcalayıp insanların hatalarını yüzlerine vurmayın. Sadece bugün olup bitenlerle ilgilenin,

* Söylemek istediğiniz her şeyi karşınızdaki insanı (eşiniz,çocuğunuz,anneniz,babanız...vb) dikkate alarak söyleyin. (Kerem ÖZBİLGİÇ-PSikolojik Danışman)

 

Kartepe Atçılık MYO yolu bakımdan geçti

Kartepe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ilçe genelinde yol iyileştirme çalışmaları kapsamında bozuk satıhlarda asfalt yama çalışmaları yapmaya devam ediyor. Bu çerçevede ekipler inşaatı tamamlanan Kartepe Atçılık MYO yolunu da bakımdan geçirdi. Kartepe Hipodromunun da bulunduğu güzergahta yapılan yol bakım çalışmaları okul idaresi yanında mahalle sakinleri tarafından da memnuniyetle karşılandı. Yol iyileştirme çalışmalarıyla ilgili vatandaşlar, “Her konuda halkın istek ve taleplerini önemseyen hizmetler gerçekleştiren başkanımızın sergilediği performansı takdirle izliyoruz” dediler.

 

Gölcük’ün yavru kedileri!

Gölcük Hayvan Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Gülçin Taşkın, ilçedeki bazı yavru kedilerin kimliği belirsiz kişilerce Şirinköy’e götürüldüğünü ve oraya bırakıldığını iddia etti. . Başkan Taşkın annelerine ihtiyaç duyduğu bir dönemde kedilerin annelerinden kopartılmalarının büyük vicdansızlık olduğunu söyledi. Zaten şu zamanlarda insana saygı bile yerlerde sürünüyor.

 

GOSB camii bitmek üzere

Geçen yıl tarihinde temeli atılan ve 2013 yılının sonunda kaba inşaatı tamamlanan GOSB Camii'nin ince inşaat, mekanik, elektrik altyapı çalışmaları devam ediyor.  Caminin ince inşaatı, Leeb İnşaat A.Ş., mekanik tesisat işleri Yelken Mühendislik, elektrik tesisat işleri Esta Mühendislik Elektrik San. ve Ti. Ltd. Şti. tarafından yapılıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR