At, avrat ve silaha değer veren bir gelenekten geliyoruz!

MAKALEYİ DİNLE

İzmit Kuruçeşme’de önceki akşam silahla rehin alınmayı olayı vardı…
Rehin alan kişi kafasına silah dayamış, sigarasını tüttürüyor…
İntihar edeceğini söylüyordu…
Neyse ki, ikna edildi…
Dün sabah bu haberi tartışırken, Hürriyet gazetesinde silahlanmayla ilgili bir haber vardı…
Haberi sizinle paylaşmak istiyorum;
Umut Vakfı, Hafif Silahlara Karşı Uluslararası Mücadele Ağı (IANSA) ve Hollanda Konsolosluğu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle “Bireysel Silahsızlanmada Kadın Perspektifi- Kadınlar Hedef Tahtasında!” başlıklı bir seminer düzenledi.
Vakfın kurucu başkanı Nazire Dedeman, “Kadına yönelik şiddet için bir tasarı hazırlandı. Bireysel silahlar için hazırlanan tasarı ise maalesef geçen yıl kadük oldu. Umuyoruz, bu dönemde her iki yasa başarılı olur” dedi.
***
Seminerde konuşan Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Dr. Ayhan Akcan, Türkiye’deki silah kullanımıyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi:
“Erkekler, evi, evdeki kadını ve namusunu korumak için silah bulunduruyor. Ancak bunun sonucunda en uç noktada kadın öldürülüyor. Türkiye’de silah bulundurma oranı yüzde 60. Her üç evden birinde silah var. Bu kadın ve çocuklar için hem cinayet hem de intihar tehdidi oluşturuyor.”
***
“Ruhsatlı silah sahiplerinin yüzde 4’ü kadın, yüzde 96’sı erkek. Yaş olarak 20-50 arasında. Yüzde 85’i evli. Yüzde 50’si ilköğretim mezunu, yüzde 40’ı lise veya üniversite mezunu. Polis veya askerin kendi silahlarını devretme yetkisi var. Silahların yüzde 35’i polis veya jandarmadan satın alınıyor. Silah, aslında erkeksi bir obje değil. Ancak bizim toplumuzda erkeği daha erkeksi gösterildiği algısı var. Cinsel kimlik problemli, erkek görünme çabası olan kişiler silahlanıyor.”
***
Prof. Dr. Füsun Sokullu-Akıncı da yeni silah kanunuyla ilgili, “Türkiye’de kadına yönelik şiddet yüzde 1400 oranında arttı. Kadına karşı şiddetin bu kadar yüksek olduğu bir ülkede silaha erişimin kolay olması durumu iyice vahimleştiriyor. Silah Kanunu, silah alımını kolaylaştırmamalı, tam tersine zorlaştırmalı. Ruhsat almak için yaş sınırı 21 değil, 25 olmalı” dedi.
***
Türkiye’de 9 milyon silah olduğu tahmin ediliyor.
Her 100 kişiden 12’sinde silah var.
Silahlanma konusunda Türkiye, 178 ülke arasında 14’üncü sırada yer alıyor. Silah ticaretiyle ilgili şeffaflık konusunda 48 ülke arasında 31’inci sırada.
Silahlı olayların yüzde 23.5’u aile içi şiddet, yüzde 33.8’i tanıdık ve gönül ilişkileri nedeniyle gerçekleşiyor.
Silahlı şiddet olayları yüzde 64.5’i ölümle sonuçlanıyor.
***
İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, geçtiğimiz günlerde İl Genel Meclisi’ne bilgi verirken çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu…
“Mayıs 2011’den beri 1800’ü aşkın kişinin tutuklandığını” söylemişti…
Bunun 500’e yakını uyuşturucudan…
Son aylarda silahla gasp, silahla yaralama, silahla adam öldürme suçları çoğalmaya başladı…
Yukarıda uzmanlar uyardı;
Silah ruhsatı alma daha da zorlaştırılmalı…
Silah ruhsatı alma yaşa daha arttırılmalı…
“Ata, avrada ve silaha” büyük önem vermiş bir gelenekten geliyoruz…
Ama maalesef silah merakı günümüzde hoş olmayan olaylara sebebiyet verebiliyor…
Silah, amacı dışında kullanılmaya başlandı…
Yetkililer, daha fazla kişinin canı yanmadan bu silah olayına bir çözüm bulmalı…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR