AKP’de değişen bir şey yok!..

MAKALEYİ DİNLE

Siyasi Parti;

“Ortak bir ideolojiye, ortak hedeflere ve ortak çıkarlara sahip insan topluluklarının iktidarı ele geçirmek için kurdukları siyasal örgüttür.”

Siyasi Partiler, “tek parti” düzenleri istisna bırakılırsa, “DEMOKRATİK bir düzen” içinde varlıklarını sürdürürler. Demokratik düzen yoksa, “siyasal rekabet ve yarış” da olamaz, siyasi parti de!..

İşte bu nedenledir ki; “Siyasi partiler, demokratik bir düzenin vazgeçilmez unsurlarıdır” denir.

Her siyasi parti, kendi ideolojisini ve demokrasi kültürünü üyelerine belletmek ve benimsetmekle ödevlidir. Bu nedenledir ki, gerçekten DEMOKRATİK BİR DÜZENDE “Önce parti içi demokrasi” olmalıdır.

Bir siyasi partide, tüm kararları bir kişi veriyorsa;

Milletvekili ve  Belediye Başkanı adayları, il ve ilçe başkanları yalnızca bir kişinin iradesi ile belirleniyorsa, o partide “DEMOKRASİ” kocaman bir yalandır! O partide “lider sultası” vardır. Bu sultanın varacağı son nokta SULTANLIK noktasıdır!

Siyasal yaşamımıza “ADALET ve KALKINMA” hedefleri koyarak iktidara gelen AKP’nin “Kuruluş Bildirgesi” ve “İlk 6 Ay Hedefleri Bildirgesinde” Adalet ve Kalkınmanın yanı sıra en büyük hedef ülke ölçeğinde DEMOKRASİ hedefidir!

Ne var ki, bir süre sonra Recep Tayyip Erdoğan, MKYK-Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na ait olan “İl-İlçe Başkanlarını atama ve görevden alma yetkisini” bu arada; Milletvekili-Belediye Başkanı adaylarını belirleme yetkisini” MKYK’dan alarak kendinde toplamıştı!

Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu. Yasalara göre “tarafsız-partisiz” olması gereken Erdoğan, AKP’deki egemenliğini kimseye bırakmadı! “Beni halk seçti” gerekçesiyle, tüm yönetim erkini kendinde toplamak üzere “BAŞKANLIK” istiyor!..

Ve, kendisi Genel Başkan iken MKYK’dan aldığı “TEK SEÇİCİ, TEK KARAR VERİCİ” yetkisini Davudoğlu’ndan esirgiyor!..

AKP – MKYK’sı Genel Başkan’ın bu yetkilerini geriye aldı!

Neden?

Emir büyük yerden!

Çünkü;

Davudoğlu, bu yetki ile il-ilçe yönetimlerini değiştirebilir, gelecek seçimlerde Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarını tek başına belirleme yetkisinde olursa, Erdoğan’ın eli ve gücü zayıf kalabilirdi!

“Müridlerin efendilerine ihaneti” her zaman mümkündü!

Erdoğan da Erbakan’a aynı şeyi yapmadı mı?

Erdoğan, Başbakan iken, Bakanlar Kurulu üyelerinden “BOŞ KAĞIDA İMZA” alacak ve tek başına Bakanlar Kurulu Kararı çıkaracak kadar egemendi!

  • “Bedelsiz Askerlik mi olur?” dedikten sonra, “Bedelli askerlik” için karar değiştirmekte hiçbir sakınca görmezdi Erdoğan!
  • Erdoğan, “Barış Süreci” der, milleti oyalar, bunu seçim malzemesi yapar,  sonra da isterse  “barış masasını yıkar!”kime ne?

AKP’de “Erdoğan usulü demokrasi” vardı!

Bu “yasa dışı egemenlik” fiilen sürüyor! Bunu herkes de biliyor ve görüyor!

Davutoğlu, “23 Nisan çocuğu” gibi, Erdoğan’ın gölgesinde “Başbakanlığı” içine sindiriyorsa, kime ne?

O olmazsa bir başka “konu mankeni” bulunur nasıl olsa!

AKP’nin ipleri Erdoğan’ın elinde olacak!

Milletvekillerini o seçecek!

Meclis’i o denetleyecek!

Bakanlar Kurulu’nu o belirleyecek!

Yargıçları, Hakimleri o atayacak!

Valileri, Emniyet Müdürlerini, o seçecek!

Anayasa Mahkemesi üyelerini o seçecek!

“Amaca ulaşınca, demokrasi treninden de inilecek!”

Bu kadar basit işte!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cenk - Yav, bizim bu ülkemizde Milli Mücadele sonrası Türkiye'sinin ilk siyasi partisi olma özelliğini taşıyan Cumhuriyet Halk

Partisi, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kalmış ve 1946'ya değin kısa aralıklar dışında genellikle tek parti

yönetimini uygulayan bir partinin vazgeçilmez bir destekçisi olarak siz mi herhangi bir partide parti içi ve dışı demokratlıktan ve demokrasiden bahsediyorsunuz?

Güdürmeyin insanı !

Yanıtla . 0Beğen 03 Mayıs 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR