Bahara ne denir ki!

MAKALEYİ DİNLE

Haftalık yazılarımda hep mesleki konulardan söz ederek birazda sıkıntı verdiğimin farkındayım. İnsanın yaşamı hep çalışmak, vergiler, sigorta konuları olmadığını baharın o güzel çiçek kokusu güneşin dayanılmaz albenisi insana hatırlatıyor.

Pazar sabahı evden çıkıp Yahya Kaptan Mahallesi’nde bir saat yürüyüş yaptım. Bahçelerde parklarda mor salkımların duvarlara dolanmış rengarenk görüntüleri, erguvanların eflatun, kiraz ve vişnelerin sanki karla kaplı gibi bembeyaz çiçeklerle donanmış hali insanda inanılmaz bir yaşam sevinci oluşturuyor.

İnsanlarda baharla beraber apayrı bir psikolojiye bürünmüşler. Anneler babalar yavruları ile parklarda neşeli bir ortamda eğleniyorlar. Anne babaların çocukları ile o sevimli diyaloglarını seyretmek bile insana mutluluk veriyor.

Baharla birlikte insanların kıyafetleri de kabuk değiştirmiş gibi rengarenk. Özellikle gençlere yazlık kıyafetlerin ne kadar yakıştığını saki yeni fark ediyor gibisiniz. Onlarda birbiri ile neşeli söyleşileri ile sanki baharın gelişini kutluyor gibiler.

Bu güzel gözlemlerimle dolaşırken Yahya Kaptan pazarına geldiğimi fark ediyorum. Pazarda sanki bahara hoş geldin der gibi. Sebze ve meyvelerde kışa göre önemli bir artma gözlemleniyor. Bahar hareketliliği ve coşkumu orada da görmek mümkün.

Pazarda bir şeyler alıp evin yolunu tuttuğumda bütün içsel coşkum kayboluyor. Zira bir türlü bitirilemeyen raylı sistem ulaşım çalışmalarının yapıldığı alana geliyorum. Kelimenin tam anlamı ile her taraf derbeder. Yaklaşık 4-5 aydır aynı alanda çalışmalar bir türlü bitirilemiyor. Aynı yerlerin birkaç kez açıldığını ve kapatıldığını görüyoruz. Kanaatimizce yetkililerin yüklenici firmayla bu konuda mutlaka görüşmeleri gerektiğini düşünüyorum. Vatandaş olarak raylı sistem toplu ulaşım için mutlaka bazı özverilerimiz olması gerekiyor. Ancak bu işin biraz koordinesiz yürüdüğü kanaatindeyim.

Neyse ki bu durum bile bizim bahar neşemizi fazla bozmaya yetmedi. Yazımızı Orhan Veli üstadın şiirinden bir bölümle kapatalım.

**

Tüyden hafif olurum bahar sabahları

Karşı damda bir güneş parçası

İçimde kuş cıvıltıları, şarkılar

Bağıra bağıra düşerim yollara

Döner döner durur başım havalarda.

**

Hepinize bahar güzelliğinde bir hafta dilerim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR