Sirmen-Erenkaya korkusu Parti Meclisi’ni çark ettirdi!

MAKALEYİ DİNLE

CHP’de uzun zamandır ön seçim yapılmıyordu…

Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonra ön seçim beklentisi arttı.

30 Mart 2014’te yapılan seçimlerde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçiminde üyelerle ön seçim yapıldı…

Üyeler gidip oylarını verdiler…

Belediye başkanlarını, meclis üyelerini belirdiler…

Kimsenin itirazı olmadı…

**

Uzun zamandır CHP’de milletvekili adaylarının da ön seçimle belirleneceği yönünde görüş belirtiliyordu…

Kimileri de ö seçim yapılacak diye seçim çalışmalarına uzun zaman önce başlamıştı…

Mevcut milletvekilleri Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan da Haydar Akar da ön seçim istediklerini belirtiyorlardı…

İlçe başkanları, il başkanı ve milletvekilleri ön seçim istediklerini her fırsatta beyan ediyorlardı…

**

Pazar günü CHP Parti Meclisi toplandı…

Kocaeli’de ön seçim yapılmayacağı, Merkez Yoklaması yapılacağı yönünde karar alındı…

Bu karar kimi milletvekilleri adaylarını mutlu etti, kimilerini mutsuz etti…

Sanırım mutlu olanların başında Hurşit Güneş ve Yalçın Kuşkan geliyordur…

Zira ikisi de ön seçim yapılırsa, ilk 10’a giremeyecekleri yönünde bir görüş vardı…

 **

İlçe başkanları ön seçim istiyor…

İl başkanı ön seçim istiyor…

Milletvekilleri ön seçim istiyor…

Tamam da neden ön seçim kararı alınmadı?

**

Bunu tamamen Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın önünü kesmek için alınan bir karar olarak değerlendiriyorum…

Hatırlanacağı gibi 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimler öncesinde İzmit Belediye Başkanlığı için ön seçim yapılmıştı.

Seçimde Sefa Sirmen birinci, Hikmet Erenkaya da ikinci olmuştu…

Bu seçim gösterdi ki 1989 yılından beri belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapan Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya isimleri hala ön plandaydı…

Bu seçim gösterdi ki, Sirmen ve Erenkaya hala üyeler bazında rağbet görüyor…

**

Milletvekili adaylığı seçiminde de ön seçim yapılsaydı, Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın ilk ikide olacağı yönünde güçlü bir kanaat vardı…

Parti Meclisi’ne de bu durum yansıtıldı…

Parti Meclisi de Sirmen ve Erenkaya’dan kurtulmak için ön seçimi kaldırıp, Merkez Yoklaması kararı aldı…

**

Şunu da söylemek lazım ki;

Sirmen ve Erenkaya seçim sistemi değiştirilerek yok edilemez…

Sirmen ve Erenkaya’yı ancak partiye üye olanlar yok edebilir…

 

CHP’li Fahri Örengül’den açıklama

Pazar günü yapılan CHP PM toplantısında merkez yoklaması kararı alındı. Karar alındıktan sonra il başkanını, milletvekillerini ve milletvekili adaylığını düşünenleri telefonla aradım. PM’nin ön seçim yerine merkez yoklaması aldığını belirterek bu konudaki görüşlerini aldım. Dünkü gazetemizde yayınladım. Yapılan açıklamalara kimi partili olumlu baktı, kimisi olumsuz. Aradığım kişilerden biri de Av.Fahri Örengül’dü.. Görüşünü yazdım. Dün beni arayan Örengül, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti. Ben de kendisinden yazılı bir şekilde açıklama istedim;

**


Örengül’ün açıklaması şöyle;

Partimizin 14.02.2015 tarihinde Kocaeli’de almış bulunduğu SÜRPRİZ merkez yoklaması kararı konusunda telefon ile  aranmam üzerine yapmış olduğum değerlendirmenin “ MERKEZ YOKLAMASI KARARI ALINMASI BENİM İÇİN UYGUNDUR” şeklinde hatalı bir  değerlendirme yapıldığını 15.02.2015 tarihli gazetede ÜZÜLEREK öğrenmiş bulunmaktayım.BUNUN TELEFOIN KONUŞMASI ESNASINDA YANLIŞ ANLAŞILMASINDAN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNMEKTEYİM.

**

CHP Türkiye’de demokrasiyi kuran ve tam demokrasi anlamında ciddi mücadele veren en önemli siyasi kuruluştur. Hedef siyasi partiler kanunundan, anayasamıza kadar tam demokratik bir düzeni oluşturmaktır. Bu nedenle  tüm partilerde,dolayısıyla partimizde de ÖNSEÇİM YOLU İLE MİLLETVEKİLİ ADAYLARININ BELİRLENMESİ ESAS OLMALIDIR.

**

Ayrıca doğru olan; partinin aldığı kararları kendimiz için iyi yada kötü şeklinde değil, partimiz yada ülkemiz için iyi yada kötü şeklinde değerlendirme yapmak olduğunu önemle belirtmek isterim. Yöntem ne olursa olsun aday gösterilmediğim zamanlarda, HER ZAMAN  tüm partililere parti için çalışmayı, kırılmamayı, kişisel yaklaşılmaması gerektiğini ifade eden ve böyle davranan anlayışım olmuştur ve bu anlayışım devam edecektir.

 **

Partimizde milletvekili adaylarının önseçimle belirlenmesi esas  olmalıdır. EN KÖTÜ ÖNSEÇİM EN İYİ ATAMADAN DAHA İYİDİR VE FAYDALIDIR. BU HUSUSTA EN KÜÇÜK BİR TARTIŞMA YOKTUR.

**

Partimiz bir çok ilde önseçim kararı alarak, diğer siyasi partilere örnek olmaktadır. Kocaeli’de neden önseçim kararı alınmadığını ancak milletvekillerimiz ve örgüt yöneticileri bilebilir. Bu gün Türkiye çok önemli bir seçimle baş başadır. Türkiye, AKP belasını bu seçimde ortadan kaldırmak zorundadır. Bu nedenle artık bugün kişisel çekişmelerden çok kurumsal başarının nasıl temin edileceğinin tartışılması ve bunun için çalışılması daha uygun olacaktır. Tüm partililerimiz milletvekilliği yapacak güçte ve birikimdedir.

**

Beni ve partilileri üzen bu yanlış anlaşılmanın düzeltilmesini bekliyorum. Hedefimiz CHP iktidarında tam demokrasi, yolsuzlukların önlenmesi, yolsuzların korunmasının önüne geçilmesi, özgürlüklerin esas olduğu herkesin eşit vatandaş olduğu, dini, siyasi, ekonomik sömürünün sona erdirildiği bir Türkiye’dir. Bu bilinçle sizlere ve kamuoyuna saygı ve sevgilerimi sunuyorum.15.02.2015”  

 

AKP’li Zeki Aygün kongreyi neden terk etti?

Pazar günü AKP’nin ilk gençlik kolları seçimi yapıldı. AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, kongreye bütün davetlilerden önce gitti. Oldukça neşeli ve heyecanlı olan Aygün, kendisine yapılan fotoğraf çektirme tekliflerini geri çevirmedi. Etrafında bulunan herkes ile sohbet eden Aygün, etrafına neşe saçarken uzun zamandır görmediği partililerle sohbet etme imkanı bulmuştu. Ancak kongrenin başlamasına kısa bir zaman kala salondan sinirli bir şekilde ayrılmış. İddialara göre gençler kendisine protokolde bir yer bulamamış. Gençlerin bu durumuna kızan Aygün, salondan ayrılmış. Aygün’ün salondan ayrılması sonrasında gençlerin bir kısmı durumu fark ederken, kimileri de fark etmemiş.

 

CHP’li Özden Sağ’dan Özgecan’a tam destek

Geçtiğimiz günlerde Tarsus ilçesine önce tecavüz edilip daha sonra vahşice öldürülen Özgecan Aslan için tüm Türkiye’de tepkiler çığ gibi büyüyor. CHP Kartepe Gençlik Kolları Başkanı Özden Sağ da Sosyal Paylaşım sitesinden bir fotoğraf paylaşarak bu tepkilere destek oldu. Susma Suça ortak olma yazılı afiş ile bir fotoğraf paylaşan Özden Sağ, “Özgecan Aslan cinayetini işleyenlerden hesap soracağız” dedi. Sağ: ”Tecavüzlere karşı ‘çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin’ diyen Bakanların Özgecan’ın çığlığını duyup duymadığını sorup “Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur?’ diyen AKP milletvekilleri Özgecan’ın katili sizler değil misiniz?” diye sitemde bulundu. Sağ, siteminde haklı.

 

Gitmek mi, kalmak mı zor?

Gölcük Kentsel Dönüşüm Projesi sonrasında ne olacağı merakla beklenen Denizevler Mahallesi’nde bekleyiş sürüyor.  Denizevler sakinleri bu bölgede ne olacağı konusunda Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in net konuşmasını istiyorlar. Mahalle sakinleri bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bazı vatandaşlar kendilerine bir yer gösterildiği takdirde hemen taşınabileceği görüşünü taşırken, bazı vatandaşlar ise ne olursa olsun taşınmayacaklarını ifade etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR