Temel…

MAKALEYİ DİNLE

Bir isim olduğu gibi, hayatımızın her evresinde önemsediğimiz/ önemsemediğimiz “Temel”den bahsetmek istiyorum bu yazımda.

Konumuz gayet tabii ki spor, çünkü spor adına yıllarca alaylı da olsa yaşadık, hem de dolu dolu. Kâh aldandık üzüldük, kâh başardık mutlu olduk sevindik. Ama temeli olmayan sporda, özellikle futbol adına manevi açıdan çok eksiğimiz olduğu düşüncesini taşıyorum.

Sebepleri o kadar girift ki, ayrık otu misali tüm ülkeyi kaplamış. Bununla mücadele edenlere selam olsun. Ne mutlu onlara, emeklerinin karşılığını almalarını yüce rabbimden diliyorum.

Maddi açıdan imkanları olanlar ise her fırsatta suları bulandırıyor ve ürettikleri yeni yeni stratejilerle yine balıkları onlar tutuyor. Reyting adına yalanlarla kazanılan haramlarla…

Temeli olmayan her şey, ama her ne olursa olsun boşa çekilen bir kürektir. Her alanda maddi, manevi açıdan kayıptadır. Bu gibiler tövbe edip af dilemelidir.

Sosyal, ekonomik, kültürel birçok manada bileşik kaplar misali  “Temel”den birbirine muhtaç unsurları kirletme hakkına toplum olarak sahip değiliz ve olmamalıyız.

Helal haram kavramlarını dil ile, söylemle savunurken akşam yastığa başımızı koyduğumuzda vicdanımız bizi rahatsız etmiyor, rahat uyuyabiliyorsak, o gün helal kazandığımızı kalbimizle tasdik etmeli, aksi davranışlar ise bizim kocaman bir yalancı olduğumuzun göstergesidir. İşte burası çok ama çok önemli bence… Nedeni ise dünya ve ahiret kavramlarından bihaberiz ve günümüz şartları bizleri olumsuz manada içinden çıkılmaz bir girdaba sürüklendiğimizi bile bile “temel”imize adeta dinamit koyuyor. Görüyor, inanıyor ama yine de aldanıyoruz. Sebebi inanç zafiyeti hat safhada da ondan. Toplum olarak bunun nedenlerini yıllarca yanlış, temeli olmayan eğitim sistemleri ve de çevre bilinci yanında aile mevhumundan bihaber yaşantımız nedeniyle yılları heba ettik, halen de ediyoruz.

Önce “temel”de insan “yaratılanı sev yaratandan ötürü” ahlaki değerlere saygılı olmak yanında; dürüst, ilkeli, yalandan hoşlanmamalıdır. Gıybet ki, sporda hemen her yerde, başımızdan eksik olmuyor. Çok kötü ve çirkin davranışlara teslim olmuş bir toplum değil miyiz?

Temelde önce ahlaklı bireyler olmak zorundayız. Onun da en belirgin göstergesi, yalanı sevmeyen, Allah’tan korkan ve onu seven kullar olmaktan başka çaremiz yoktur.

“Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” sözü boşuna telaffuz edilmemiştir. Gerisi laf-ı güzaftır diye düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR