AK Parti’deki kongre mesaisi

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’de yoğun bir mesai var. Her ilçede ayrı bir kongre telaşesi yaşanıyor. Heyecan ise giderek artıyor. Açıkçası tek liste kararının ardından bu kadar heyecanı beklemiyordum. Partilileri, ‘İlçe başkanı kim atanacak’ merakı sarmış durumda. Çünkü hemen her ilçede farklı isimlerin öne çıkması, genel merkez yönetiminin radikal bir değişiklik üzerinde durduğu izlenimini veriyor bizlere.

Teşkilatların bu süreçte ilimizde en çok üzerinde duracakları ilçeler, çok büyük olasılık ile Derince ve Dilovası olacak. Dilovası’nda ilçe başkanlığında bulunan Osman Akbulut’un başarılı sonuçların ardından kendine güvenen bir yapıya büründüğünü bir süre önce açıklamıştım. Fakat Dilovası, insanlara sözün zor geçirildiği bir yer. Burada aday olmak isteyip de parti genel merkezinin tek liste kararını takmayabilecek kişi sayısının fazla olabileceğini yakinen biliyorum.

Ancak AK Parti’de süreç diğer partilere benzeyen yapıda işlemiyor. Bu seçimde tek liste karşısında durmaya çalışacak kim olursa olsun, zararı kendisine verir. Çünkü kritik bir dönemden geçen AK Parti Genel Merkezi, büyük olasılık ile kendi sözünden sonra kimsenin konuşmasına izin vermeyecektir.

Yani bir yerde, “Ağa’nın sözünün üstüne söz olmaz” diyecektir…

Fakat dediğim gibi, Osman Akbulut burada çok rahat gibi.

Derince’de ise durum vaziyet biraz daha karışık. İlçe başkanı Ahmet Ark ile bir süre önce bir araya geldim. Süreçle alakalı kendisi ile uzun bir sohbetimiz oldu. Bu sohbetin detaylarını zaten gazetemizde okudunuz. Ancak meseleye biraz daha farklı bir taraftan bakmak istiyorum. Ahmet Ark’ın parti binasında düzenlediği programsız halk günlerinin verimliliğine ben de şahit oldum.

Belirlediğimiz saate göre daha geç bir vakitte sohbetimize başlayabildik. Gelen her partili ya da vatandaşla yakından ilgileniyordu Ahmet Ark. Herkesin sorunlarına çare bulmak için çabalarken, bu çabasını hak ve hukuk çizgisine riayet ederek yapıyordu.

Ben oradayken, açık açık torpil isteyen de oldu, karı koca birden iş isteyen de oldu, hatta oğlumu ya da kızımı şu okula yazdır diyen de çıktı…

Ama dediğim gibi bütün bunlar programsız ve randevusuz şekilde gerçekleşen hadiselerdi.

İşin güzel tarafı ise Ahmet Ark, bu taleplerin karşısında yardımcı olabildiği kadarıyla çabasını gösterdi. Ancak torpil olayına tümüyle set çekti. Gerekçesi ise, “Sana ya da bir yakınına sağlayacağımız iltimas, başka bir kişinin hakkına girmek olur. Bu bize yakışmaz” şeklindeydi.

Kısacası mesajlarındaki hassasiyet kadar, Ark’ın vatandaşa yönelik bu yaklaşımı da güzeldi gibime geldi. Bazen net olmakta fayda vardır diye düşünüyorum…

***

İşin bu tarafında ise biraz daha farklı bir durum var. O da AK Partililer arasında ciddi manada bir değişim beklentisi var. Bu değişime karşı direnen tek isim il başkanı Mahmut Civelek.

Civelek, şu aşamada desteğini mevcut başkanlar lehinde kullanmaya özen gösterdi. Fakat Mahmut Bey’in de dediği gibi; “AK Parti’de bir biat kültürü var. O yüzden Genel Merkez ne derse o olacak…”

Yani Civelek’in desteği de bir yere kadar. Ayrıca kongre yapılacak olmasına rağmen atanmış ilçe başkanı hüviyetinden öte bir makamı olmayacak kişinin göreve getirilmesi sırasında mutlaka söz söylemek isteyecek kişiler de bulunacak.

Bunların başında ise Bakan Fikri Işık geliyor. Malum, kendisi de Körfezlidir. Hereke’den çıkmış bir değerdir. Her ne kadar belediye başkanlığı için istediği bazı isimleri aday gösteremese de, bu konudaki karizmayı ilçe başkanlarını belirleyerek telafi etmek isteyecektir.

Ve bana göre de bu konuda belki de en etkili isim olacaktır.

Öyle ya da böyle AK Parti’de Kocaeli’nin patronu Fikri Işık’tır. Patron belli iken bu göreve kendini layık gören birileri çıkarsa da o kişinin üzeri kesinlikle çizilir. Zaten bugünkü fotoğrafa şöyle bir baktığımızda zaten bunun yaşandığını net bir şekilde görebiliyoruz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR