Yüzsüzlerin soykırım yalanı

MAKALEYİ DİNLE

Ermeniler ve destekçileri 1915 de Osmanlıyı arkadan vurdular. İngilizlerin, Fransızların ve Rusların kışkırtması ve Büyük Ermenistan hayalini vaat etmeleri sonucunda asırlarca yan yana sorunsuz yaşadıkları Türk komşularını samanlılara, camilere doldurularak toplu katliamlar yaptılar.
Sırf Kars, Erzurum ve Ağrı’da 110 bin insanı hunharca katlettiler. Bunun üzerine Osmanlı Ermenileri mecburi göçe (tehcire) tabi tutup başta Suriye olmak üzere çeşitli yerlere gönderdiler.
1964 yılına kadar herhangi bir iddianın sahibi olmayan Ermeniler Asala Terör Örgütü ile kırkın üzerinde Türk Diplomatlarını çeşitli ülkelerde katledip 1915’de soykırım yapıldığına dair yalanını yaymaya başladılar.
1992’ de başta Azerbaycan’ın Hocalı Kasabasında 613 kişi olmak üzere binlerce Azeri Türkünü katledip Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal ettiler. Burada yaptıkları tamamen dünyada eşi benzeri yaşanmamış bir soykırımdır.
Sekapark’ta Azerbaycan Kültür Evinde sergilenen soykırımın cansız tanıkları gerçek ve büyük delildir.
Vatan Gazetesi köşe yazarı Güngör Mengi’nin makalesinde ele aldığı görüşleri aynen aktarıyorum
Amerikalı tarihçi Justin McCarthy’nin bir konferansta Türk aydınlara yaptığı şu uyarı daha değerlidir:

“Size ‘Ermeni soykırımını kabul edin, bitsin bu iş. Kurtulun bu işten, kazanırsınız’ diyeceklerdir. Rahatınız için atalarınıza haksızlık etmeyin. Bu suçlamayı hak edecek bir şey yapmadılar çünkü!”

Türkiye’yi soykırımla suçlamanın haksızlığını en inandırıcı biçimde ortaya koyan belgeyi, genç bir araştırmacı Rus arşivlerinde buldu.

Bu belge, Ermenistan’ın ilk başbakanı olan Kaçaznuni’nin 1923 yılında Bükreş’te yapılan Taşnak Partisi kongresine sunduğu rapordu.

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Araştırma görevlisi Mehmet Perinçek’in bulduğu rapor, Kaçaznuni’nin özetle şu saptamalarını içeriyor:

“Savaş koşullarında Rus varlığına (işgalci düşman) kayıtsız şartsız bağlandık.

Emperyalistlerin önümüze koyduğu denizden denize Ermenistan hayalinin peşine düştük.

Silâhlı gönüllü birlikleri oluşturmamız hataydı.

Karşılıklı Müslüman ve Ermeni kırımları oldu. İngilizler katliamları kışkırttı.

Sevr Antlaşması gözlerimizi kör etmişti. Türklerin anlaşma önerilerini reddederek vahim hata işledik. Türkiye ne yaptığını iyi biliyordu. Bugün pişmanlık duyması için hiçbir neden yok.

Müslüman bölgesinde düzeni sağlayacak idari önlemler alamadık, ordular gönderdik, yıktık ve katliamlar gerçekleştirdik.

Türkler savunma güdüsüyle hareket ettiler. Övünülecek hiçbir işimiz yok. Kendi dışımızda suçlu aramayalım.

Taşnak Partisi’nin artık yapacağı hiçbir şey yok. Partiyi dağıtalım. Bu kararı almazsak bizi yıkım ve şerefsizlik bekliyor.”

Helâlleşme çağrıları son zamanların modası.

Elbette yapılsın. Ama gerçeklerin ışığında, özgür ve dürüst vicdanların hakemliğinde.

Kaçaznuni’nin parti kongresine sunduğu rapor Ermenistan’da yasak, Batı kitaplıklarında yok edilmiş.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR