CHP’ye göre AKP, elektrikte kayıp-kaçağı halka ödetiyor!

MAKALEYİ DİNLE

Elektrikte kayıp-kaçakla ilgili yıllardır bir polemik var…

Doğu’da birçok aile elektriği kayıp-kaçak olarak kullanıyor, bunun cefasını

Batı’dakiler çekiyor diye bir algı var…

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, elektrikte kayıp- kaçakla ilgili önemli bir açıklama yaptı…

Akar’ı açıklamasını birlikte okuyalım; 

AKP iktidarı 2002 yılında seçimlerin ardından 1 yıllık acil eylem planın da Enerji politikalarının temelinin ucuz ve güvenilir enerji olduğunu belirtmiş  “Elektrik fiyatlarının ucuzlatılmasına yönelik olarak uygulamaların hayata geçirileceğini açıklamıştır. Bu sözlerini çok çabuk unutan ve halkı aldatmaya çalışan zihniyet 2004 yılında özelleştirmenin adımlarını atmış, Elektrik Dağıtım Şirketlerini de 21 bölgeye ayırmıştır.  Bu özelleştirmeler sırasındaki kamu yararını gözetmeyen uygulamaların yanı sıra, kayıp kaçağın önlenmesi, rekabet ortamında fiyatların düşürülmesi gibi amaçların da gerçekleşmediği görülmüştür.

Bugün ülkemizde yaklaşık 35.764.298 elektrik abonesinden haksız şekilde  “Kayıp- Kaçak Bedeli, Perakende Satış Hizmet Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, İletim Sistemi Kullanım Bedeli, Dağıtım Bedeli, Enerji Fonu, TRT Payı, Belediye Tüketim Vergisi, KDV olmak üzere 9 kalem bedel tahsil edilmektedir. Bu bedeller haksızdır, Anayasa’nın 73. Maddesinde belirtildiği üzere vergi, resim, harç gibi mali yükümlülükler ancak kanunla konulur, değiştirilir ve kaldırılır.

***

Ancak bu bedelleri düzenleyen hiçbir kanuni dayanak olmamasına rağmen, abonelerden bu tahsilat yapılmaya devam edilmiştir. Anayasaya ve vicdana aykırı olan bu uygulamaya karşı vatandaş lehine karar veren yargıyı hiçe sayan AKP, elektrikte kayıp kaçak var, bunu engelleyemiyoruz o halde faturayı elektrik faturasını ödeyen vatandaşa ödetelim demektedir.

***

Bugün Kocaeli kenti elektrik tüketiminde ilk 5 kent arasında bulunmakta, kayıp- kaçak bedeli dünyada yüzde 8,1, AB'de yüzde 6,2, Türkiye'de ise 15,4' iken yine Kocaeli % 6 ile standartların çok altında yer almaktadır. Ancak Kocaeli’de bulunan 780 bin elektrik abonesi ödüllendirilmediği gibi yine tüm ülkenin bedelini ödemektedir.

***

Meclis kapanmadan hemen önce bu bedellerin kaldırılması için vermiş olduğum Kanun Teklifi ortada iken AKP bu uygulamaları haklı göstermek için kayıp- kaçak bedellerine yasal zemin için Kanun tasarısı getirmiştir. Bu yasa hala Meclis de beklemektedir. Kayıp- kaçak bedeline % 39 oran da yeni zamların konuşulduğu şu günlerde bu hukuksuz bedellerin biran önce kaldırılması için Meclis de CHP olarak üzerimize düşen tüm görevleri yaparak çalanın değil vatandaşın yanında olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarım.”

***

Akar’ın açıklamaları böyle…

Türkiye’de kayıp-kaçak oranı yüzde 15.4 iken, bu oran Kocaeli’de yüzde 6 civarında…

Yani Kocaeli’deki kayıp-kaçak oranı, Türkiye ortalamasının 9 puan altında…

Aslında AKP, elektriği özelleştirerek bizleri özel firmaların kucağına itti.

AKP hükümeti halkın değil, özel firmaların yanında…

Özel firmalarda biraz daha fazla para kazanalım diye, doğru dürüst yatırım bile yapmıyorlar.  Geçen ay ki, fırtına da Kocaeli’nin birçok bölgesinde elektrikler kesildi.

Elektrik kesintilerinden dolayı özellikle Maşukiye esnafı isyan etti.

Yani anlayacağınız, gerekli düzenlemeler yapılmazsa, kayıp-kaçak paralarını ödemeye daha çoooook devam edeceğiz.

 

Tuncel, 133 memuru temsil edecek

Kartepe Belediyesi’nde görevli 133 memuru temsilen sendika temsilciliğine, Zabıta Müdürlüğü kadrosunda görevli ve geçtiğimiz günlerde Kocaeli Üniversitesi Köseköy MYO Gıda Teknikerliği bölümünden mezun olan Nurdoğan Tuncel seçildi. Kocaeli Şube Başkanı Sadican Aygen, görevi Tuncel’e tebliğ etti. Tuncel ilk iş olarak işvereni belediye başkanı Hüseyin Üzülmez’e ve kendisini bu görev layık gören mesai arkadaşlarına teşekkür etti.  Sendikacılık zor iştir. Bir dönem ben de sendikada yer aldım. Belediye başkanı ile mesai arkadaşların arasındaki dengeyi iyi sağlamak lazım…

 

Erken seçim sesleri!

7 Haziran genel seçimlerinin üzerinden tam olarak 1 ay geçti. Cumhurbaşkanı, birinci olan AKP’nin genel başkanına henüz hükümeti kurma görevi (ben bu yazıyı yazarken) vermedi. Koalisyonun kurulması zor. Erken seçim olursa hazineden AKP 151.9 milyon, CHP 92.7 milyon, MHP ise 60.5 milyon, HDP de 48.8 milyon lira alacak. Olası bir erken seçim durumunda Yüksek Seçim Kurulu, Maliye Bakanlığı’ndan 250 milyon lira civarında ödenek alacak.

 

Zabıta için insan, hayvan fark etmiyor

Körfez Belediyesi ekipleri, çözüm masasına gelen talepleri değerlendiriyor. Önceki gün bir telefon gelmiş…  Zabıta ekipleri gelen telefon doğrultusunda Esentepe Mahallesi’nde elektrik direğinde mahsur kalan yaralı güvercini kurtarmış. Zabıta ekipleri, yaralı bir güvercini kurtarmanın gönül rahatlığı içinde olduklarını belirterek ”Duyarlı olmasaydık, yararlı güvercin, yüksek gerilim hattında kurtarılamayacaktı. Sadece insanlara değil her türlü canlıya karşı görev yapıyoruz” şeklinde konuştular. Biz de bu duyarlı davranışlarından dolayı zabıta ekiplerini takdir ediyoruz… Unutulmasın ki; hayvanı sevmeyen, insanları da sevmez…

 

Güzel Sanatlar’a siz de makale yazın!

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanacak olan ulusal hakemli dergi “Görünüm” yayın hayatına başlıyor. Yılda en az bir defa elektronik ortamda yayımlanacak olan dergide, Güzel Sanatlar alanındaki bilimsel yazıların yanı sıra, Sosyal ve Beşeri bilimlerden sanatla ilişkilendirebilen problemleri ele alan yazılara da yer verilecek. Derginin ilk sayısı için makale kabul süreci 31 Temmuz 2015’e sona erecek. Aday makaleler , "Aday Makale Formu"yla birlikte dergi editörlüğü gorunum@kocaeli.edu.tr adresine gönderilecek. 

 

Ayaz, iş başında

Nüfusun % 45, konutlaşmanın % 30 arttığı Başiskele’de her geçen gün yeni bir konut inşaatı görmek mümkün. Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın talimatları doğrultusunda tüm birimleri ile bölge halkının ihtiyaçlarına cevap vermek, sorunlarına çözüme kavuşturmak için görev başında. Ayaz sadece talimat vermiyor, çalışmaları da yerinde inceliyor. Şu bir gerçek Ayaz, Başiskele’yi iyi pazarlıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR