2015'e adım atarken İzmit izlenimleri

MAKALEYİ DİNLE

Trafik levhalarındaki Kocaeli mi, İzmit mi tartışmalarını sanıyorum geçtik. İstanbul'dan buraya gelirken İzmit yazan tabelaların değişmesini sağladık. Ama ara yollardan İzmit'e çıkan yollardaki “İzmit” yazılarını silemedik. Sebebi, oradan geçilmemiş olmasıdır belki. Takılıp kalmayalım. Kentin adı Kocaeli, merkez ilçesinin adı İzmit'tir. Bu kadar. Canımız çok isterse İzmit'i kaldırın, bu ilçenin adı Kocaeli olsun. Her şey değişmeye dönüşmeye hazır durumda!

 

Kocaeli derken şu “a” ve “e” harfleri hep dikkatimi çekmiştir. Okurken “a” harfi çoğu zaman uçup kaçıyor. Söylenen sözcük sanki “Koceli” gibi ağızdan çıkıyor. Şimdi birkaç kez hızlı şekilde bu şehrin ismini tekrar edin. Ne çıktı? “Koceli” değil mi? İsmi değiştirmeye de hazır olalım.

 

2000 yılında 100 bin nüfusa sahip bu ilçe şimdi 300 bini geçmiş insanları ile yaşamını sürdürüyor. D-100'e birkaç köprü yaptık. Kuzey-Güney geçişi için kısa bir süre ayırırsanız oldukça basit. Bu işi aracınızla yapmaya kalkarsanız süre kısa, toplu taşıma araçları ile yapacaksanız biraz uzun. Olsun, hızlı fakat kontrolsüz bir yaşama biraz fren yaparsanız göremediklerimizi izleme şansımız olmaz mı?

 

Gelelim spora. Vitrinde neyimiz var çok merak ediyorum. Futbolda, Voleybolda, Basketbolda yokuz. Hentbolda hiç olmadık! Yüzmede yaş gruplarında iyi, fakat biraz büyüyünce kayboluyoruz. Korfbol'da Kocaeli Üniversitesi Spor Kulübü takımı geçen sezonun Türkiye Şampiyonu. Bunu bilenimiz var mı? Kadın ve erkek sporcuların aynı takımda yer aldıkları, maç esnasında karşılıklı olarak kadın kadına, erkek erkeğe mücadele edip sepetlere top atılan, faulun neredeyse hiç olmadığı  bir spor. Çok yakında Belçika'ya gidecekler. Sponsor arıyoruz.

 

Teniste çok dinamik bir yapımız var. İzmit Tenis Kulübü kıskanılan kulüp. Yöneticileri, Başkanı, sporcuları, antrenörleri, çalışanları herkes tarafından tanınıyor, biliniyor. Yurt içi seyahatlerimde nereye gitsem bu bilgilerle karşılaşıyorum. Keyif aldığımı belirteyim.

 

Judo, Kağıtspor'un güçlü ve su geçirmez şemsiyesi altında ilerliyor. TOHM'a baktığımda orada birçok sporcusunu izliyorum. Fikret Yıldız kardeşim sistemli ve planlı bir şekilde bu sporun doruklarda olması için durmadan gayret sarfediyor.

 

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerimiz her zaman olduğu gibi işlerini en iyi yapmak için çaba gösteriyorlar. Okullarda spor şu anda çok parlak değil. “Spor kulüplerde yapılır” denmesine rağmen bizim ülkemizde çocuklarımız ne yazık ki okulda sporla karşılaşıyorlar. Bu sistemin adı “Beden Eğitimi” dersidir. Her ne kadar bu ders “beden” dersi, yapana da “bedenci” diye söylense de bu sistemden binlerce yetenekli gencimiz sporda yüksek performans düzeyine ulaşmıştır.  

 

Okullarda spor kolları kalmamıştır. Spor karşılaşmalarını ve organizasyonları yapan kurullar kaldırılmıştır. Başlangıçta zorla kurdurulan okul spor kulüpleri feshedilmiştir. Okul sporları maçları GHSİM'lere devredilmiştir. Onlar yalnızca ligleri ya da maç programlarını yapıp isteyen okulların müsabakalara katılmalarını sağlamaktadırlar. Okullar malzeme, ulaşım, beslenme zorlukları içinde spora katılmaya çalışmaktadır.

 

“Havalimanımı istiyorum” başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım. İstedim oldu. Liman kullanılmaya başlandı. Trabzon ve Ankara seyahatlerimi buradan yaptım. İnsanın evden çıkıp 15 dakika sonra havalimanına varıp oradan istediği yere ulaşması büyük bir mutluluk. Bu hizmet daha sonra kaldırıldı. Tek yere uçuş oluyor diye bazı gezetecilerin yazılarına karşılık ben tam tersi düşündüğümü ifade ediyorum.

 

Bu şehirde yeni yollar ve metrolar, tramvaylar, üst geçitler, parklar yanında mutlaka bir havalimanı olmalıdır. Ve en önemlisi, tekne sahipleri, olası tekne sahibi olacaklar için ultra düzeyde hizmet verebilecek bir marinası en kısa sürede inşa edilmelidir. Şu anda hizmet vermeyi sürdüren balık lokantaları tekne görünümlü tasarımlı binaları ile başka yerlerde bu çalışmalarını yapabilirler.

 

Alışveriş Merkezleri konusunu bir başka yazıma bırakıyorum. Sanıyorum burada ilk kez Carrefour açılmıştı. Real'in açılıp açılmayacağı tartışıldığı zamanlarda Ankara'dan buraya gelip gidiyordum. Bana sorduklarında, bırakın açılmasını daha başka şirketlerin bu kentte yeni AVM'ler açacağını söylemiştim.

 

Hastane ve spor tesisleri tartışmasını yakında başlatıyorum. Daha çok hastane mi, yoksa daha çok spor tesisi mi açmalıyız?

 

Alışveriş, hastane, spor tesisi üzerine yazacaklarım bir sonrakinde yer alacak. Üzerinde biraz çalışacağım. Bu vesile ile yeniden herkese yeni yılda sağlık, mutluluk ve çok şans diliyorum. Unutmayın, yaşıyor olmanız bile bir şanstır!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR