Bayramınız Kutlu Olsun

MAKALEYİ DİNLE

           

 

 

Dini Bayramlarımızdan Ramazan diğer diğer adıyla Şeker Bayramının üçüncü gününü kutluyoruz.
Bayram günleri, fertlerin veya toplumun belleğinde iz bırakmış özel günlerdir.
Ramazan Bayramının özelliği insan nefsinin terbiye edilmesidir. Oruç tutmak ile belirlenmiş süre içinde yemeden içmeden kendimizi, belirli ilkelere endeksleyerek nefsimizi ve irademizi kontrol altına alırız. Aç ve susuz kalmakla açlığın ne olduğunu anlarız. Bu duygu, bu şartlar, çaresiz ve yokluk içinde yaşam savaşı veren insanların durumunu gündeme getirir, insanlarda merhamet duygularını depreştirir. İnsanları düşünmeye sevk eder. İnsanlar arasında yardımlaşma ruhunu canlandırır. Yani insanlar arasında ilahi adalet duygu ve düşüncesini gündemde diri tutar.
Bayram insanlar arasındaki farklılığı asgariye indirmeye çalışır, insanlar arasında sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma ve paylaşmayı egemen kılar. Asıl olan bunlardır. Bunlardan birisinin veya birkaçının göz ardı edilmesi, aksatılması bütünü ve asıl amacı zedeler. O nedenle herkesin bu konularda hassas olması gerekir. Hatta hepimizin özeleştiri yapmamız gerekir.
Bayramlar insanlar arasında kırıcılık ve kinin yerini sevgi ve saygıya, dayanışma ve barış, hoşgörüye bırakmalıdır. İhtiyaç sahiplerine onları rencide etmeden yardım yapılmalıdır. Belirli ölçüler baz alınarak zekat adı altında var olandan yok olana yani fakire, fukaraya bir yardım yapılır.
Bayramda anne ve babalar çocuklarına bayramlık adı altında giysi türünden gücüne göre bir şeyler mutlaka alırlar. Akraba ve dostlar birbirini ziyaret ederler.
Küskünler barışırlar ve barıştırırlar. Bayramlarda hastalar, özellikle yaşlı büyükler ziyaret edilir, elleri öpülür hayır duaları alınır. Ziyaretlerde hep hoş şeylerden, insanı stresten uzak tutan, mutlu eden konulardan konuşulur. Kalp kırmaktan, insanı mutsuz eden, kızdıran konulardan uzak durulur.
Bayramlarda uzakta olan dostlara eskiden genellikle bayram tebriği atılırdı. Günümüzde SMS ve internet bu görevi yapıyor. Yahut telefon edilir. Sosyal ilişkiler canlı tutulur. Bayramların saymakla bitiremeyeceğimiz kadar güzel, faziletli özellikleri vardır.
İnsanlarımız birbirine saygılı, hassas olurlar. Birbirlerini dinlerler, iletişim kurarlar.
İnsanlar bayramlarda adeta kendileri ile bir vicdan muhasebesine girerler.
Dürüst olmaya çalışırlar, günah işlemekten uzak dururlar. Yalandan, dolandan, hak yemekten, iftiradan uzak durmaya çalışırlar.
Tüm inananların Ramazan Bayramını candan kutluyor, sağlık, başarı, mutluluk ve güzel günler getirmesini temenni ediyorum. Ömrünüzün bayram sevinci ile geçmesini diliyorum.
Nice mutlu bayramlara…
Ozan Selahattin DÜNDAR’ ın bayramla ilgili bir şiirini beğeninize sunuyorum.
BİZDEDİR

 Oruçlar tutuldu dua edildi
Erenlerin hikmet eli bizdedir
Yeni yılla bayram birlikte geldi
Hak ezanı, keşiş zili bizdedir

Değirmen taşında sayılır mı tur
Öyle dertler var ki ilacı yoktur
İçimizde hemen her şey mevcuttur
Sahte Mesih, zirzop, deli bizdedir

Eğer asaletin mevcutsa kanda
Eline, beline sahip çık canda
Kim olursan ol gel demiş cihanda
Dost Mevlana, Bektaş Veli bizdedir.

İlim sahipliği en büyük onur
Kitabımız baştır her dem okunur
İnsan aşkı ilmik ilmik dokunur
Yunus Emre sevgi seli bizdedir


Kayalık zeminde silinmez izler
ATATÜRK yurdunu bölmeyi gözler
Çağlar boyu yakamızdan düşmezler
Çetenin, mafyanın eli bizdedir

DÜNDAR insan olan barışı biçmez
Yiğitlerin gönlü köyünden göçmez
Öyle silah var ki modası geçmez
Halkın topu ozan teli bizdedir

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR