Sağduyulu musunuz, değil misiniz?

MAKALEYİ DİNLE

Sağduyu, besbelli ve apaçık ortada olan şeye azami dikkat göstermektir.  Söylemesi kolay, yapması zor bir davranıştır. Çünkü herkesin olaylara bakış açısı farklıdır. Bazı durumlarda ortak bir zemin oluşturmak zordur.
Hasse-i selime veya ortak akıl da dediğimiz sağduyu sözlükte nasıl tanımlanıyor?

Çoğunluk tarafından kabul edilmiş, sağlam muhakemeyle oluşturulmuş, küçük bir kesimin bilgi ve araştırmasına dayanmayan, buna karşın çoğunluğun genel geçer bilgi olarak adlandırdığı inançlar ve öngörülerin toplamına sağduyu denir. Bazı insanlar sağduyulu olarak nitelendirilirken diğerlerine sağduyusuz dendiğini duymuşsunuzdur.


Sağduyu öğrenilir mi?

Sağduyulu insan hemen reaksiyonda bulunmaz. Bir olaya tepki vermeden önce kendilerine sorular sorarak olayı değerlendirdikleri bilinir. Aniden tepki vermek, hepimizin bildiği gibi, kötü seçimler ve kötü kararlar anlamına gelir.

Sağduyulu insan deneyimlerinden yararlanır. Eski tecrübelerine güvenir ve o doğrultuda hareket eder. O yüzden önemli bir şeye karar vermeden önce çoğu kez büyüklerimize danışırız, onların devasa deneyiminden yararlanmak isteriz.

Sağduyulu insan gözlemcidir. Besbelli, açık ve net olsa da olayları gözlemlemek gerekli ve önemlidir. Gözlem yapan insan etrafta vuku bulan olaylara daha serin kanlı yaklaşabilir.

Sağduyulu insan zaman kaybetmeden, olabildiğince etkin ve fonksiyonel olarak olaylara yaklaşabilir. Etkin ve fonksiyonel olmak derken olaya odaklanmak, gereksiz şeyler üzerinde zaman harcamamak, öncelikleri bilmek gibi şeylerden bahsediyorum.

Sağduyu dünyada az bulunan bir özelliktir (urban sözlüğe göre). Bunu ilk elden tecrübeyle, kendimden biliyorum.. Evet sağduyu fakiriyim!

***

Bence çocuk yetiştirirken saygı, ahlak ve görgü kuralları yanında sağduyu da öğretilmelidir. Örneğin: Evden çıkarken kapıyı kilitlemek gerektiğini bazı çocuklara söylemeye bile gerek yoktur ama birçoğuna ille de anlatmak ya da hatırlatmak gerekir. Ocakta pişen yemeğin ardından ateşin söndürülmesi, odadan çıkarken ışığın, boşa akan suyu görünce musluğun kapatılması, başkalarının özel eşyalarının karıştırılmaması vs. gibi.

Bence sağduyu öğretilebilir, tabi eğer anada ve babada varsa! (fuzyonblog.com)

 

Cihat Altunyuva oğlunu evlendiriyor

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, oğlu Ali Özgür’ü Perihan-Halit Atik çiftinin güzel kızları Derya ile evlendiriyor. Bugün Yunus Emre Kültür Merkezi’nde (Dolphin) yapılacak nikah saat 16.00’da başlayacak. Genç çifte ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

 

Gürsu: Ülkücüler sokağa çıkmaz

MHP Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsu, Tütünçiftlik Tuğrul Caddesi’nde açılan stant önünde yaptığı konuşmada, Ülkücülerin asla sokağa çıkmadığını ve çıkmayacağını söyleyerek, kendilerini Ülkücü gibi gösteren Osmanlı Ocağı adlı gurubu, sahtekarlıkla ve provokasyon yapmakla suçladı. Anlaşılan Ülkücüler arasında da görüş ayrılığı var.

 

Devlet masa demez, teslim ol der!

Hak ve Eşitlik (HEPAR) Partisi Gölcük İlçe Başkanı Bülent Tekdemir, terör olaylarıyla ilgili açıklama yaptı. Tekdemir’in açıklaması sertti. Birlikte okuyalım; “Onursal genel başkanımız  Sayın Osman Pamukoğlu'nun ifade ettiği gibi Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR) olarak "Devlet masa demez teslim ol der." diyoruz.  Vatan evlatlarımızın her gün üçer beşer şehit edilmesine tahammülümüz kalmadı. Her gün şehit haberleri ile ölüp dirilmektense vatanımız için bir an bile gözümüzü kırpmadan ölmeye hazırız”. Tekdemir’in açıklaması böyle. Artık şehit haberlerinin gelmesini istiyoruz. Bu sorun bir an önce çözülmeli.

 

Yahya Bilgi’nden analiz!

Anadolu gençlik Derneği eski Başkanı Yahya Bilgin dünya genelinde yaşanan gelişmelerin sonucunu tespit edilmesinin formülünü açıkladı. Dünyanın herhangi bir yerinde bir olay meydana geldiği zaman değerlendirmeyi buna göre yapın. İşte Yahya Bilgin’in formülü;

 

 “14 YIL ÖNCE (11 Eylül ikiz kule saldırısı);

Telefonum çaldı. Telefonu açan arkadaşım; haberlere baktın mı? Amerika’ya saldırıldı. İkiz kuleler yıkıldı. Allahu Ekber dedi.

Televizyonu açtığımda bütün kanallarda bu haberi veriyordu. Amerika’nın zulümlerinden iyi olmuş der gibi bakarken bilemezdim. Irak, Suriye, Libya, Mısır vb. Müslüman ülkelere yapacakları zulüm için algı oluşturduklarını…

O gün, bu gündür bir haber ve olay oldu mu, aşağıda yazdıklarıma dikkat ederek yorumluyorum.

 1.Bu yapılan olay veya haber Müslümanlara bugün ve yarın faydası var mı?

 2.Bu yapılan olay veya haber kime bağlı kanallarda ve hangi aralıklarla veriliyor?

 3.Bu yapılan olay veya haberin başta siyonizm olmak üzere batıl neresinde?

 Özet: Zamanımız; Maalesef yapılış şekli ile Müslümanca, içeriği gâvurca olan olay ve haberlerle dolu” 

 

Oktulmuş hızlı gidiyor

1 Kasım genel seçimleri öncesinde AKP’den en genç milletvekili aday adayı olan Özkan Oktulmuş siyasi çalışmalarına hızlı başladı. Derince İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı’nı bırakması sonrasında siyasetten uzaklaşmayan Özkan Oktulmuş, partisi tarafından yapılan bütün çalışmaların içerisinde yer aldı. AKP’nin kurucu genel başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Siyasette gençlere yer vermek ustalığın şiarındandır” sözüyle yola çıkan Oktulmuş kent genelinde ziyaretlerine devam ediyor. Oktulmuş, önceki gün Derince eski Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediyesi Eve Hizmet Birimi Sorumlusu Aziz Alemdar’ı ziyaret etti. Daha sonra Oktulmuş Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ve Kocaeli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Ahmet Taşçı’yı ziyaret etti. Ziyarette Fırıncılar Odası yöneticilerinden Oktay Alkan’da yer aldı. Oktulmuş, yapılan görüşmede terörü değerlendirdi, Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını iddia etti.

 

AKP’lileri HDP’liler tehdit ediyor iddiası

1 Kasım genel seçimleri öncesinde AKP milletvekili aday listelerinde önemli değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Listede yapılacak değişiklilerde özellikle toplumun kabul ettiği doğu kökenli isimlerin seçilebilir yerlerde listelerde yer verilmesi bekleniyor. Bu sayede AKP kaybettiği yüzde 9 oyun yanı sıra daha fazlasını almaya çalışacak. Bu durumda HDP’nin yüzde 13’lük oyunda erime bekleniyor. Bu durumun farkında olan HDP’liler ise AKP’nin listesinde olmasını bekledikleri doğu kökenli isimlerin siyasette uzak durması noktasında üstü kapalı uyardığı iddia ediliyor. Bu durum AKP içerisinde sert tepkiyle karşılık buldu. AKP’den milletvekili adayı olmaya hazırlanan doğu kökenli isimler yaşanan bu durum karşısında geri durmayacaklarını dile getiriyorlar

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR