Tuğman Kayalı ne yapmalı?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

30 Mart seçimleri ilimizde özellikle CHP açasından büyük bir hezimetle neticelendi. Çünkü 2014 seçimleri ile ilgili olarak CHP’de çok plan program yapılmıştı.

 

Hatta CHP tarihinin en demokratik kararlarından biri alınmış, birçok ilçede belediye başkan adayları partililerin önüne konulan sandıkla belirlenmiş, hatta dahası bu iş biraz da abartılarak meclis üyeleri dahi yine benzer bir yöntemle belirlenmişti.

 

Yalnızca Büyükşehir Belediye Başkan adayı belirlenirken genel merkez nezdinde bir tercih kullanıldı. Tahsin Tarhan partinin adayı olarak seçmenin karşısına çıkarıldı…

 

Körfez’deki aday olarak da Kocaeli Üniversitesi’nin eski dekanlarından Prof. Dr. Reşat Başar belirlendi. Reşat Hoca, seçim sürecinde çok çalıştı. Oldukça önemli diyebileceğimiz ölçülerde başarılı işler de yaptı. Millette pozitif algı oluşturdu. Erzurumlu olmasının da etkisi ile Körfez’de kısa sürede tutundu.

 

Fakat ne yaptıysa sonuç olarak istediğini elde edemedi. Seçimler AK Parti’nin adayı İsmail Baran’ın açık bir üstünlüğü ile geçildi. Üstelik Baran, partisinin Körfez’deki oylarını yaklaşık 10 bin oy artırarak bu başarıya imza atmıştı.

 

Daha sonra ise ana muhalefet partisi CHP’den bazı çatlak sesler yükselmeye başladı. Mehmet Miroğlu başkanlığındaki ilçe yönetiminin yetersizliğinden tutun da muhalefeti beceremediklerine kadar bir yığın iddia ortaya atıldı. Sonunda belki baskıların neticesinde, belki de dik bir duruş sergileyerek Mehmet Miroğlu görevinden istifa etti.

 

Bu kararını, ‘Sadece bin oy fark bile olsaydı yine de bırakırdım’ diyerek özetledi Miroğlu…

 

Ardından ise seçim telaşı başladı örgüt içinde. İki farklı aday çıktı, Tuğman Kayalı ve Mehmet Kaçar…

 

Üyeler tercihlerini az bir farkla bile olsa Tuğman Bey’den yana kullandı.

 

Tuğman Kayalı’yı tanırım. Her şeyden önce geçtiğimiz dönem belediye meclis üyesi olması dolayısıyla özellikle yerel yönetim ile alakalı konulara vakıf olduğunu düşünüyorum. Haliyle bu durum kendisinin lehinde bir özellik olarak karşımıza çıkacaktır.

 

Sayın Kayalı, Körfez’de sevilen bir isim. Görevi ile ilgili olarak da başarılı olabileceğini düşünüyorum. Sadece dikkat etmesi gereken tek konu var bana kalırsa…

 

CHP’de genel bir rahatsızlık var bana göre. Bu partide belli bir etkin çoğunluğun adet edindiği davranış biçimi genelde CHP’nin başına bela olur ve insanlar üzerinde güvensizlik duygusunu oluşturur. O da sadece muhalefet etmiş olmak için muhalefet eden insanların maalesef bu partide yer alıyor olması ana muhalefetin en büyük handikabıdır.

 

Tuğman Bey de bu konuya dikkat etmeli. Gereksiz demeçlerden, konuşmuş olmak için mesajlar vermekten uzak durmalı.

 

Zira yanında yöresinde iyi iletişim halinde olduğu gelecek vaat eden siyasetçiler var. Bu dostlarımla arasını hiç açmamalı, olgun, yapıcı, aklıselim, mantıklı, milletin onay vereceği muhalefet biçimini uygulamalı.

 

Onun dışında söylenecek çok fazla bir şey yok.

 

İşin özünde Tuğman Kayalı, zaten oturup iki kelam edebileceğiniz ender insanlardan birisidir Körfez ilçede. Anlaşmanın zor olmadığı bir insan örneğidir. Şayet bu hayat yapısını, belediye meclis üyeliği döneminde olduğu gibi aynen ilçe başkanlığı dönemindeki siyasetine de uygularsa, iyi noktalara gelebilir diye düşünüyorum.

 

Fakat bu yapılan işin adı siyaset. Çok çalışırsınız, gerekli gereksiz birisi, çevrenize yaklaşıp öyle bir şey yapar ki, siz de pişman olursunuz.

 

Kısacası yanımızdaki insanlara ve söyleyeceğimiz her söze dikkat etmeliyiz…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR