Lüleburgaz’da yenildikleri takıma ‘Sıcak Helva’ ikram ettiler!

MAKALEYİ DİNLE

Bölgesel Basketbol liginde Kocaeli temsilcisi Karamürsel GK.’nün Lüleburgaz Akademi karşılaşmasını izlemek üzere Lüleburgaz’a gittim. ‘Deli Emin !’ diyorlar Belediye Başkanı için. Lüleburgaz’ın çıkışında öyle bir spor kompleksi yapmış ki Başkan Emin tam adına layık… Lüleburgaz’daki SPOR tesisleri için Türkiye’nin birçok ilinde benzeri yok diyebilirim. Daha 1 yıllık tesisleri hayranlıkla seyrederken, bunu Devlet değil bizim ’Deli Emin’ yaptı diyenlere;

‘-Ya bu Deli Emin bi de akıllı olsaydı kim bilir neler yapardı?’ Diye sorasım geliyor.

Lüleburgaz; Edirne, Tekirdağ ve Çorlu’dan sonra Trakya’da en büyük yerleşim yerlerinden.

Karamürsel kafilesini ilçeye girmeden karşılayan eski bir tanıdık, dost İstanbulspor’un kalecilerinden Yavuz Avcı. Bir zamanlar Fenerbahçe’yi, Beşiktaş’ı Türkiye kupasından eleyen Lüleburgaz’a 32 yıl önce gelmiş. Tam bir sportmen tam ir spor adamı. Yıllar onu spordan koparmamış. Lüleburgaz Cam işletmesinde görevine devam ederken, Onur spor kulübünü kurmuş, aynı zamanda başkanı, federe olmuşlar. Akademi Basketbol takımının şube sorumlusu olarak  Lüleburgaz ve spor’a hizmet ediyor.

Modern soyunma odalarında her şey mevcut. Üstelik rakip, misafir takım oyuncuları için muz-mandalinalar alınmış masaların üzerine konmuş. Karamürsel’in hocası maç öncesi oyuncularına ‘Makarna-Komposto’ yedireceklerini söyledi.  Yavuz Başkan Lüleburgaz lokantalarını bizzat aradı. Makarna pişiren bir yer bulamadı. Üzüntüsünü görmenizi isterdim. Basketbol salonunun benzeri bırakın Kocaeli’ni, ülkenin değme şehirlerinde bile yok. Seyirci deseniz, çoğunluğu basketbol meraklısı bayanlar.

Lüleburgaz Akademi takımını kendi seyircisi önünde mağlup eden Karamürsel GK., seyirciler tarafından alkışlarla salondan uğurlanırken, Yavuz Avcı başkan Karamürsel kafilesi ile birlikte İstasyondaki ‘Salih’in’ lokantasında onlara refakat etti.

 

45 yıl sonraki buluşma

Yavuz Başkana Lülebugaz’da bir meslektaşım sordum, ‘-Vahit abi’yi tanımaz mıyız?’ dedi ve telefonla irtibat kurdu. Vahit İşbaşaran; Doğan Haber Ajansı’nın Lüleburgaz temsilcisi. Telefonla kendimi tanıtmak istedim ‘- Vahit, 1969 yılında İstanbula gelmiş, sizin Lüleburgaz muhabiriniz olmak istiyorum demiştin. Hatırladın mı beni?’ diye sordum.

‘-Hatırlamaz olur muyum abi’ dedi. Salih’in yerinde randevulaştık. Akşam yemek yerken Salih’in yerinin kapısından kır saçlı, orta boylu, paltolu omzunda fotoğraf makinesi ile biri girdi. Gözleri bizim masayı tarıyordu. Tanıdım, bu 45 yıl önce İstanbul’a gelen ve bizim Fotospor’un kapanmasından sonra yayına koyduğumuz ‘SPOR 21’ gazetesine gelen, yanaklarından kan damlayan ateş gibi 19 yaşında ‘Ben sizin Lüleburgaz muhabiriniz olmak istiyorum’ diyen Vahit İşbaşaran’dı. Vahit ilk deneyimini mesleğe girişini bizimle yapmıştı. Sonra Hürriyet Haber Ajansının temsilcisi oldu. Birbirimizi kaybettik. Aradan yıllar geçmiş, tam 45 yıl sonra onun memleketi Lüleburgaz’da Salih’in yerinde buluştuk. Sarıldık birbirimize. Masada yemeklerini yiyenler bu buluşmaya şahitlik ederken, Vahit İşbaşaran ‘Beni gazeteciliğe başlatan, Ustam’ diyordu beni göstererek. Lüleburgaz benim belleğimde spordaki başarıları ve gazeteci Vahit İşbaşaran’la  ömrüm oldukça yaşayacak bir kenttir.

 

‘Sıcak Helva’ ikram ettiler…

Salih’in lokantası sanki lokanta değil kocaman bir toplantı yeri. Guruplar yemek yiyor burada ama Roman sanatçılar meşhur FASILLARINI burada icra ediyor. Roman havaları ve Türk Sanat Müziği eşliğinde yemek yeniyor. Kafile yemeğin sonuna gelmiş neredeyse kalkmak üzere işletmenin sahibi Salih masaya geliyor ve; “-İki esnaf kardeşimiz (Başka bir masada oturan 2 kişiyi göstererek) sizlere ‘Sıcak Helva’ ikram ediyor, biraz daha oturur musunuz” diyerek Karamürselli basketçilere Lüleburgaz’ın sıcak helvasını masalarına getiriyor. Başka yerlerde hele deplasmanda ev sahibi takımı mağlup ettiklerine dayak, küfür yiyen sporcular Lüleburgaz’da yaşadıklarına inanmazken sanki rüyadaymış gibi iklimi soğuk mu soğuk ama insanları spora, sporcuya önem veren sıcak kanlı Lüleburgazlıların alkışları arasında onlara veda ederek Salih’in yerinden ve gerçek sporcu, spor adamı, Onur spor başkanı ve Lüleburgaz Akademi Basketbol şubesi sorumlusu Yavuz Avcı ile Karamürsel’de buluşmak üzere kucaklaşarak vedalaşırken SPOR yuvası Lüleburgaz’dan hem galibiyet hem de çok güzel anılarla ayrılıyordu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR