Şirketlere ceza mı geliyor?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Yeni Türk Ticaret Kanunun bir maddesinde önceki yasadaki maddeye göre bir kelimesi değiştirildi değiştirilen o kelime birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Neydi o değişiklik yeni TTK’nın 519. Maddesindeki düzenleme şöyle ‘’Pay sahiplerine % 5 oranında kar payı ÖDENDİKTEN sonra kardan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın % 10’u kanuni yedek akçeye eklenir.’’ Denilmektedir. Bu düzenleme önceki TTK’da da vardı. Ancak ‘’ÖDENDİKTEN SONRA’’ yerine ‘’AYRILDIKTAN SONRA’’ kelimesi yer almaktaydı. Yeni yasada ÖDENDİKTEN sonra yazılınca sanki % 5 karın ortaklara dağıtılması zorunluymuş şeklinde anlaşılmaktadır. Peki, böle olunca neyi etkiliyor?

 

-STOPAJ GÜNDEME GELMEZMİ?

 

Bilindiği üzere ortaklara kar payı ödemesi yapılması zorunlu ise ödenen miktar üzerinden % 15 stopaj yapılması gündeme gelmektedir. Maliye idaresi konuyu böyle anlayıp ve yorumlayıp şirketlerin üzerine gidebilir. Sen ortaklara % 5 kar ödemek zorundasın bunun % 15’ini vergi idaresine öde diyebilir. Ödenmemesi durumunda cezalı tarhiyata gidebilir. Nitekim bazı yayın organlarında bu yönde duyum ve haberler alınmaktadır. Buda 100 binlerce şirketin mağduriyeti anlamına gelmektedir. Esasen vergi yasalarımıza göre, stopaj olması için fiilen veya hesaben bir ödemenin olması gerekmektedir. Eğer şirket genel kurullarında karın dağıtımına ilişkin bir karar alınmamışsa hesaben veya nakden ödemenin yapılması da mümkün bulunmamaktadır. Esasen yönetim kurulu genel kurul kararı olmadan kar dağıtımı da yapamaz.

 Ancak birde yasa hükmü var. Yasa da diyor ki ‘’ % 5 ödendikten sonra’’ bu ibareye göre % 5 kar payının ödenmesi gerekiyor. Dolayısıyla ortada ciddi bir çelişki var Buna göre % 5 kar payı dağıtılmazsa stopaj olmaz. Maliye stopaj yönünden bir cezai işlem yapmaması gerekir zira hesaben ve nakden bir ödeme yok. Ancak TTK hükümlerine uymamaktan kaynaklanan TTK’nın belirlediği bir cezanın olması olasılığı da tartışmalıdır. Zira düzenlemenin yapıldığı 519. Maddenin gerekçesinde esasen yapılan değişiklik ile eski düzenlemenin korunduğu söylenmektedir. Eski düzenlemede de stopaj ve TTK’nın cezası şeklinde hiçbir uygulama bulunmamaktadır.

 

            Sonuç olarak söylemek gerekirse maliyenin stopajla ilgili uygulamaları ceza kesmeye yönelik olarak devamı durumunda büyük bir olasılıkla yargıya toslayacağı kanaatindeyiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR