BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN BİR ÖMÜR VERENLERE

MAKALEYİ DİNLE


 

 

Her gün yaşanan gibi bir sabahtı. Çocuklar okula gitti, anneler yemek yaptı, çamaşırları yıkadı, babalar işe gitti. Çamaşırlar yıkandı, ev toplandı, çocuklara okuldan geldi ama işe giden babalar bir daha hiç geri dönemedi.

Biz hayatın çekişmeleri, kıskançlıklar, kırgınlıklar, incir çekirdeğini doldurmayacak kavgalarla yolumuza devam ederken o acı haberle sarsıldık. Yüzlerce vatandaşımız kömür madenindeki patlamada hayatlarını kaybetmişti ve yüzlercesi de mahsur kalmıştı. Tüm Türkiye’nin kalbi bir anda SOMA’DA atmaya başladı. Gözümü internetten, kulağımı televizyondan ayıramıyorken aklımdaki tüm konuları unutup bu acıya kapılıp gittim. Orada o kadar can yanıyorken düşündüm de biz burada nelerin derdindeyiz

İşim çocuklara olduğu için “baba”’nın ne anlama geldiğini çok iyi bilenlerdenim. Çocuğunu elinden tutup her gün havuza getiren babalardan tutun, çocuğunu giydiren, üşümesin diye atkı beresini özenle takan babalara çok veli tanıdım. Günümüzün sözde babaları değil Özde babaları benim anlattığım; bir anne kadar şefkatli ve ilgili babalar tanıyorum. Onları her gördüğümde bir kez daha takdir ediyorum. Çocuklarının gelişimine ne kadar katkıda bulunduklarınınız inşallah birlikte yaşayıp göreceğiz.

İşte şimdi asıl konu; bu sabah babalarını işe gönderen olan çocukların bir daha onları hiç göremeyecek olması, ellerinden tutup, okula, spora, çarşıya götüremeyecek olması, asıl mesele dört hafta sonra kutlanacak olan babalar gününü kutlamayacak olmaları,

Hayatları boyunca baba güvenini yaşayamayıp, ona sırtına dayayamayacak olmaları,

İşte gittiler, bazıları 19 yaşında bazıları 29,bazıları evli, bazıları çocuklu,

Artık ne fark ederki yaşları, yaşamları,

Hepsi uzun bir uykuda artık, kalanları acı içinde, yanan yürekler, ağlayan çocuklar, daha babalarını hiç görmemiş anne karnında bebekler.

Çok acı bir tesadüf;

Dünyada ilk babalar günü 1907 yılında Amerika’da meydana gelen bir maden kazasında çoğunluğun baba olduğu 360 erkeğin ölümünün ardından anama günü olarak kutlanmaya başlamış. Batı Virginia’da meydana gelen bu büyük patlamanın ardından çocuklar ve kadınlar haziran ayının ilk haftasında babaları için anma düzenlemişler. Ve zamanla bu kutlama günü babalar günü olarak tarihteki yerini almış. Ve tarih yıllar sonra tekerrürden ibaret oluyor ve yüzlerce çocuk yine bir babalar günü öncesi babasız kalıyor. Bu büyük acıyı yaşadığımız bu günlerde 19 Mayıs haftasında yapacağımız bütün etkinlikler iptal edildi, ülkemizin tamanında yas ilan edildi. Bütün kutlamalar, spor organizasyonları ileriki bir tarihe ertelendi. Orda canlar yanarken, çocuklar babaları için ağlarken ne sporu, ne organizasyonu.3 yaşındaki oğlum ILGAZ bir haftadır seminerde olan babasını her akşam “ belki gelir anne camda bekleyelim” derken, babası gelmeden uyumuyorken şimdi yüzlerce yavru baba diye ağlıyor.

Bu kadar can orada yanıyorken ve bizim de yüreğimiz onlarla beraber ama benim canım en çok o minik kalpler için ağlıyorken sporu yazmam ne mümkün.

Tüm Türk milletinin başı sağ olsun, İnşallah Yüce Allah’ın şehit mertebesine çıkar dediğimiz hayatlarını kaybeden Madencilerimizin mekânı cennet olsun. Ve babalarından ayrı bu ağır hayatı yüklenecek olan yavrularımızın Allah yardımcısı olsun.

 

 

…………………….

 

HAFTANIN SÖZÜ

Kimseye muhtaç olmamak,

Ana-baba ve çoluk -çocuğunu  da muhtaç etmemek için işe gidenin her adımı ibadettir.HADİS-İ ŞERİF

 

 

…………………….

 

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Ülkemizdeki en büyük maden kazası 1992 yılında Zonguldak Kozlu’da yaşanmış ve 263 kişi hayatını kaybetmiştir.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Işıl Bozca - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Doktor - Türkiye olarak çalışan hakları konularında çok gerilerdeyiz bunu Soma'daki üzücü olayla ve benzerleri ile yaşıyoruz Kocaelide faaliyet gösteren İzaydaş fabrikası çalışanlarıda çıkarılacak yasa ile koruma altına alınmalı;İzaydaş'ta patlama olduğunu gazetelerden öğrendim;Geçmiş olsun İzaydaş'ta çalışan insanlar çevre ve canlılar için sağlıklarından feragat ediyorlar.Fabrikanın çevreye hiçbir zararı etkisi yok çevre için çalışan fabrika.Fabrika içerisinde çalışan insanların işleri dahada zor çünkü hergün binlerde kimyasal tehlikeli atığın etkilerine maruz kalıyorlar onları ne gibi hastalıklar bekliyor belli değil. Avrupadaki fabrikalarda işletme içinde çalışanlar;Ağır iş kolundan 15'yıl hizmet akti sonunda emekli ediliyorlar İzaydaş çalışanları içinde erken emeklilik sistemi olmalı 20'yıldan fazla çalışmaları sakıncalı. Çalışma bakanlığı bu ihbarımı dikkate almalı.

Yanıtla . 0Beğen 15 Mayıs 16:37
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR