Nevruz, Türk’ün milli bayramıdır

MAKALEYİ DİNLE

Araştırmalara göre Nevruz’un İslamlığın kabulünden çok önceki tarihlere uzanan mazisi vardır. Patenti tamamen Türk’e ait bir bayramdır. Balkanlardan Çin’e kadar uzanan geniş bir coğrafyada kutlanmaktadır.

Gece ve gündüzün eşit olduğu, "yeni gün" anlamına gelen "Nevruz" her yıl 21 Mart günü anlamı ve içeriği aynı ama az da olsa ufak tefek farklılıkla bütün Türk Cumhuriyetlerinde coşku ile kutlanmaktadır.
Günler öncesi yapılan hazırlıklarla top yekûn coşku ile kutlanan yerlerin başında Azerbaycan gelir. Çeşit çeşit yemeklerin yapıldığı, yeni elbiselerin giyildiği, şehitliklerin ve mezarlıkların ziyaret edildiği, her tarafın bayraklarla, afişlerle donatıldığı, herkesin birbirine "Bayramın mübarek" diye selamlaştığı karnaval havasına dönüştürüldüğü "Milli Bayram" olarak kutlanmaktadır. Nevruz Azerbaycan’da "Noruz" olarak adlandırılmaktadır. Bu yıl Nevruz Bayramında Azerbaycan da birkaç gün boyunca etkinlikler yapılıyor.
Nevruz "baharın gelişi" Özbeklerde de aynı coşku ile kutlanır. Herkes cıvıl cıvıl renklerde giyinir. Balonlar uçurulur. Dağıstan’da aynı kutlamalara ilaveten tencereler kumaşla kaplanır. Diğer Türk Cumhuriyetlerinde de ufak tefek farklarla hep benzer kutlamalar yapılır. Bazı yerlerde, örs üzerinde demir dövülür. Bu da Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışını simgeler.
Hemen hemen her yerde ateş yakılır. Ateş üzerinden atlanır. Rengârenk balonların havada uçurulduğu, renk renk boyalı yumurtaların tokuşturulduğu, folklor gösterilerinin yapıldığı, şiirlerin okunduğu, günün anlam ve öneminin belirtildiği güzel bir bayram günü olarak Nevruz kutlanmaktadır.
Alevi-Bektaşi inancına göre ise Nevruz; baharın gelişi, tabiatın canlandığı yeni bir gün olarak telakki edilip içeriği itibari ile kardeşliği, dostluğu, birlikteliği, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve barışı öne çıkaran çok güzel bir bayramdır.

 

NEVRUZU KİTLESEL KUTLAMA

Son yıllarda Türkiye olarak Nevruzu kitlesel olarak kutlamaya başladık.
Böylesi daha güzeldir. Zira baharın gelişine, yeni umutların yeşermesine hepimizin ihtiyacı vardır. Hepimiz bu beklenti içindeyiz.
Kocaeli’n de bu yıl bir ilki daha yaşayacağız. Büyükşehir Belediyemizin ve Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun öncülüğünde 21 Mart 2015 Cumartesi saat: 16.00 de Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak konserde folklor ekipleri de oyunları sergileyecekler.. Bayraklarla, balonlarla, rengarenk yumurtalarla kutlama yapılacaktır.

Kutlamalar Kocaeli ile de sınırlı olmayacak. Sakarya Üniversitesinde okuyan Azerbaycanlı öğrencilerimiz de beş otobüs ile gelip katılacaklar.

İlimizde kültürlerini yaşayıp yaşatan çeşitli illerimizin temsilcisi Derneklerimiz de iştirak edecekler.

Dostluğu, kardeşliği, barışı, birlikteliği, yeni yeni umutların gerçekleşmesi ve canlanan tabiatın habercisi NEVRUZ BAYRAMIMIZ kutlu olsun. Sağlık, mutluluk ve umut dolu nice bayramlar dileğimle.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR