Cumhuriyetimizin 90’ncı yıldönümü ve bitmek tükenmek bilmeyen hainlikler

MAKALEYİ DİNLE


*******
PKK terörünün arkasında geçmişte de bugün de “Batı tahriki” var.
Bunu görmemek için kör olmak lazım.
Bu tahriklerin hepsi de belgeli…
Ermenilik de Kürtçülük de, Türkiye’yi bölmek için emperyalist devletlerin bir projesi.
Bu proje dün de uygulanıyordu, yetmedi, bugün de uygulanmaya devam ediliyor.
Bugün sizlere, Dr. Mahmut Rişvanoğlu, Mehmet Eröz, Uğur Mumcu ve Erol Ulubelen’in kaynaklarından derlediğim belgeleri sunacağım.
Bu belgeler, emperyalist devletlerin, Ermenileri ve Kürtleri nasıl kullandıklarını ortaya koyması yönünden önemli.
TARİH 21 TEMMUZ 1919 MR.HOHLER’DEN SİR TİLLEY’E
“Mezopotamya şimdi bizim olacağına göre Albay Noel’e bir Kürt devleti kurdurup kuzey dağlarını böylece koruyabiliriz. Abdulkadir ve onun gibilerle konuştum. Kürdistan’a gidip tesirlerini kullanmalarını istedim.”
TARİH 28 KASIM 1919 MR. KÜSTON’DAN SİR E. CROWE’A
“….Kürtlere her ne kadar inanmazsak da onları kullanmamız menfaatimiz icabıdır. Doğu Anadolu’yu ancak savaş çıkartarak Ermenistan ve Kürdistan diye bölebiliriz.”
TARİH 26 ARALIK 1919 KÜRT MESELESİNDE ÜÇÜNCÜ TOPLANTI
“….Kürt kabileleri İngiliz ve Fransız hakimiyetine konacak. Kürdistan’da hiçbir şekilde Türk bırakılmayacak. Bir tek Kürt devleti mi, yoksa bir çok küçük Kürt devleti mi kurulacağı düşünülecek. Ermeniler’e Amerikalılar kanalıyla silah temin edilecektir.”
TARİH 19 AĞUSTOS 1919 AMİRAL WEBB’DEN LORD CURZON’A
“…Amerika, Trabzon ve Erzurum’u içine alan bir Ermenistan’ı himaye edecek, geri kalan dört vilayeti de bir Kürt devleti olarak İngilizler’in himayesine bırakıyor…”
TARİH 27 AĞUSTOS 1919 MR. HOHLER’DEN MR. C. KERR’E
“…Kürtler’in ve Ermeniler’in diğer meseleleri beni ilgilendirmez.Bizim Kürt meselesine verdiğimiz ehemmiyet Mezopotamya’daki kaynaklarımız içindir. Diğer taraftan Wilson beni korkutuyor, ajanları devamlı hatalar yapıyor…”
TARİH 9 ARALIK 1919 AMİRAL SİR F. ROBECK’TEN LORD CURZON’A
“…Mr. Hohler Kürt meselesi hakkında Kürt lideri olan Şeyh Sait Abdulkadir Paşa’yla görüştü. Kürtler bütün ümitlerini İngiliz hükümetine bağlamış durumdalar. Bu ara Mustafa Kemal gittikçe tehlikeli olmaya başlıyor. İngilizler, Mustafa Kemal’e karşı kullanılmak için her parayı ödemeye hazırdırlar.”
TARİH 4 ŞUBAT 1920 LORD CURZON (İNGİLTERE BAŞBAKANI)
“Türkler Avrupa’dan atılmalıdır. Amerikan Senatör Lodge’nin dediği gibi, İstanbul Türkler’den tamamen alınmalı, bir veba tohumu olan, savaşların yaratıcısı, komşuları için bir küfür olan Türkler Avrupa’dan silinmelidir. Türkler, Asya’nın Kızılderilileridir, akıbetleri de onlar gibi olacaktır.”
TARİH 28 TEMMUZ 1920 AMİRAL SİR F. DE ROBECK’TEN LORD CURZON’A
“…Kürt meselesi konusunda sizin fikrinizi biliyorum. Daha kesin bir karara varmanız için bunu yazıyorum. Damat Ferit Paşa bana geldi, sulh antlaşmasına göre Kürtler ayrı bir devlet olacaklar, Kürt liderleri Mustafa Kemal’i sevmezler, çünkü o bolşevikliği getirmek istiyor, siz Mustafa Kemal’den nefret ediyorsunuz, çünkü o sizin yaptığınız anlaşmayı kabul etmiyor, o halde Kürtler’i Mustafa Kemal’e karşı kullanalım, dedi.”
TARİHİ BELLİ OLMAYAN BİR BAŞKA İNGİLİZ BELGESİ
“Kürt milliyetçiliği Britanya politikasının çocuğudur. Çocuk kendini şimdi besleyebilir ve ölmeyecek kadar sağlıklıdır. Bu güçlü bir çocuktur ve dünyaya damgasını vuracaktır.”
12 EYLÜL 1919 TARİHİNDE DAMAT FERİT PAŞA VE İNGİLTERE HÜKÜMETİ ADINA M.FRESRER ARASINDA İMZALANAN GİZLİ ANLAŞMADA YER ALAN MADDELER
MADDE-3)Türkiye bağımsız bir Kürdistan kurulmasına karşı koymaz.
MADDE-6)Türkiye, Kıbrıs ve Mısır üzerindeki tüm istemlerinden vazgeçer.
*********
Bu belgeler neyi ortaya koyuyor?
Emperyalist devletlerin, Kürt devleti kurarak Türkiye’yi bölme planının ne kadar eskiye dayandığını…
Batı’nın, bu politikasında ne kadar planlı ve ısrarcı olduğunu…
Türklüğe ve Müslümanlığa karşı tarihi düşmanlığını…
Yarın size hâlâ daha ülkemizde faaliyet gösteren bir Alman vakfının Türkiye’ye karşı tutumundan söz edeceğim.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR