Yarımca’nın kirazı!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’ye, Körfez ilçeye yerleştiğimiz yılları hatırlıyorum.

Her yer alabildiğine yeşil.

Tabi bu kadar beton yoktu ilçede.

Hangi bağa, bahçeye girsek kilolarca kiraz ve erik yeme hürriyeti.

Canı sıkılan boş bulduğu bir yere ekmiş bir kiraz ağacı. Yetiştirilmesine özen göstermiş. Emek vermiş. Kiraz kıpkırmızı rengini alıp, şeker gibi tadına ulaşıncaya kadar başında beklemiş.

Evet, Yarımca’nın şu meşhur kirazlarından bahsediyorum.

Şimdi yok olmaya yüz tutmuş.

Çarpık sanayileşme, önüne gelenin diktiği binalar, bu şehrin bana göre pişmaniyeden de önemli olarak gördüğüm kirazının sonunu getirmiş.

Şu anda bu işi az bir ticaret, çoğunlukla da geleneklerine bağlı kalmak istediklerinden harbi diyebileceğimiz kirazı yetiştiren bazıları yok değil.

Ancak onlarda bu sisteme karşı ne kadar direnebilir ki…

Diye düşünürken Körfez Belediyesi yeni bir çalışma başlattı bu konuda.

Her ne kadar mevcut başkan İsmail Baran öncesindeki yönetim tarafından da bu konuda yapılmış bazı çalışmalar, atılmış bazı somut adımlar olsa da yine de bu çalışmanın öneminden bir şeyler götürmez.

Zira bugün elli bin kiraz fidanını ilçede dağıtmak, ‘Her boş gördüğünüz yere bu fidanlardan dikin’ tavsiyesinde bulunmak kabul edilmeli ki hassas bir davranış olmuş.

Bu anlamda İsmail Bey’i ve emeği geçenleri tebrik etmek lazım.

 

Dubai Port’un önceliği Körfez olmalı

Körfez ilçe, genel yapısı ile sanayinin gölgesinde kalmış bir memleket havasında. Bu bölgede yaşayan herkes artık sanayi ile iç içe bir yaşam sürmenin mecburiyetinde bırakıldıklarını gördüler.

Son olarak Dubai Port Limanı, ilçenin bağrına saplanmış bir hançer gibi. Benim de yaşadığım bölge olan Mimar Sinan Mahallesi’nin keyfini kaçıran bu çalışmadan belli ki kurtuluş yok.

Her şeye rağmen yok…

Mahkeme kararına rağmen yok…

Maalesef AK Parti iktidarının Kocaeli ve ilçedeki temsilcilerinin yanlış tutumları ve akıl tutulması halindeki düşünceleri sebebiyle yok…

Ancak madem böyledir,

Madem Dubai Port’tan bir kurtuluş yolu yok, o halde kazanımlarını da bu ilçenin esnafı ve insanı olmalı.

Dubai Port’un yöneticilerine sesleniyorum. Gerek işçi alımlarında, gerekse alışverişlerinde öncelikleri mutlaka Körfez esnafını ve insanını değerlendirmeli. Bunun aksi olursa, yanlış yapılmış ve koca bir mahalleyi yok ettikleri yetmiyormuş gibi insanına da değer vermemiş olurlar.

“Siz kimsiniz, ben istediğim gibi at koştururum” demiş olurlar.

Bunun da elbette bir yansıması olur.

Umarım bu yaşadıklarının farkındalardır.

Eğer liman yöneticileri ileriki dönemlerde bir sorun yaşamak istemiyorlarsa, Dubai Port’un emek ve insani ihtiyaçlarındaki adresi yine Körfez ilçe olmalı. Burada da önceliği Mimar Sinan Mahallesi’ne vermeli.

Zira bölge halkı sadece Ramazan akşamlarında verilen iftarla bu sorumluluktan kaçılmayacağını iyi bilir ve ona göre davranır.

Yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri tepki de açıkçası üç beş kişinin “Mahkeme kararına rağmen neden hala liman inşaatını durdurmuyorsunuz?” eylemi gibi olmaz.

Ortada bir sıkıntı varsa, mahallenin önemli bir bölümü sosyal hayata kapatılmış ise, o halde ceremesini çeken halka sefasını sürmesi imkanı da verilmelidir.

Bu yapılırken de belediye başkanının ya da AK Partililerce gönderilen kartvizitlere bakılmamalıdır…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR