LİMİTED ŞİRKETİN VERGİ BORCUNUN TAHSİLİNDE TAKİP SIRASI NASIL OLMALIDI

MAKALEYİ DİNLETürkiye’de kurulan şirketlerin büyük bir çoğunluğu Limitet Şirket olarak kurulmaktadır. Bu şirketlerin adına tahakkuk eden ve süresinde ödenmeyen vergi borçlarının ortaklardan nasıl tahsil edileceği hususu çok tartışılan ve sorulan sorudur. Bu konuda idare ile Şirket ortakları arasında da uyuşmazlıklar çıkmaktadır.

Konuya yönelik olarak Vergi usul kanunun 10.maddesi ile 6183 sayılı amme alacakları tahsili usulü hakkında ki kanunun 35. maddesinde düzenlemeler yapılmıştır. Dolayısıyla 213 sayılı Kanun’un 10. maddesi ile 6183 sayılı Kanun’un 35 maddesinin birlikte değerlendirilmesinden; limitet şirketin vergi borcunun öncelikle şirketin mal varlığından tahsiline çalışılması vergi borcunun şirketten tahsilinin olanaksız olduğunun tespit edilmesi halinde ise vergilendirme ile ilgili ödevleri yerine getirmekle sorumlu bulunmasına karşın, bu ödevleri yerine getirmeyen kanuni temsilcilerin takip edilmesi gerekmekte, şayet kanuni temsilcinin varlığından da vergi borcu tahsil edilmezse, ancak bu aşamada ortağın ilgili olduğu döneme göre sermaye miktarı veya sermaye hissesi göz ününde bulundurularak takip edilmesi mümkündür.

Bu anlamda limitet şirketlerde öncelikle şirket bilançosunun aktifinin pasifi karşılayıp, karşılamadığına bakılması gerekmektedir. Eğer şirketin mal varlığı varsa ödeme emri şirket adına düzenlemelidir. Şirketin mal varlığı yoksa şirket ortakları adına takip yapılması gerekmektedir. Bu takip sırası tüketilmeden direk olarak şirket ortakları adına ödeme emrinin düzenlenmesi yasal bir uygulama olmamaktadır. Danıştay 9. dairesinin 11.04.2013 tarih 2013/3284 sayılı kararı da bu yöndedir.

MOBBİNG ÇALIŞANA İŞ AKDİNİ HAKLI NEDENLE FESİH HAKKI VERİR

İşyerinde çalışana mobbing (psikoloji baskı) uygulanması, çalışana iş akdini haklı nedenle fesih hakkı verir. İş akdini haklı nedenle fesih ederek işinden ayrılan sigortalıya kıdem tazminatının ödenmesi gerekir. Çalışılan işyerinde psikolojik baskı yapıldığı kanıtlanması halinde iş akdini feshederek kıdem tazminatı talep edilebilir. İşveren kıdem tazminatını ödemez ise iş mahkemesine dava açılır, mahkemede psikolojik tacize uğranıldığı ispatlandığında işçi lehine karar verir.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR