Mutlu olmak için neler yapmalı!

MAKALEYİ DİNLE

Araştırmalar baz alınarak mutlu olmanın basit ve etkili 6 yolu açıklandı.
Listede kahve içmekten acı biber yemeğe kadar birbirinden ilginç yöntemler yer alıyor.
İşte mutlu olmanın altın kuralları.

**

1-DAHA ERKEN YATIN:

ABD’de bulunan Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre gecede 7 saat veya daha fazla uyuyanlar mutlu olmaya daha yatkın. Araştırmayı yürüten psikoloji profesörü Norbert Schwarz, “6 saat veya daha az uyumak bazı kişilerde psikolojik, zihinsel ve duygusal olarak kötü etkilere yol açıyor” diyor.

2- ODAKLANIN:

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacı Matthew Killingsworth, “İnsanlar bir şeylere odaklanmayı bıraktığında endişelendikleri konular hakkında düşünmeye daha yatkın” diyor. Zihni meşgul tutmak olumsuz düşüncelere kapılmayı önlüyor.

3- KAHVE İÇİN:

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günde 2 veya daha fazla fincan kahve içen kadınların depresyona yakalanma riskleri diğerlerine göre yüzde 15 oranında daha az. 4 fincan bu oranın yüzde 20 olmasını sağlıyor.

4- İYİ BİRİ OLUN:

California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre birine teşekkür etmek veya iyi göründüğünü söylemek kişinin kendisinin de mutlu olmasını sağlıyor.

5- YATAĞINIZI YAPIN:

Mutluluk Projesi adlı kitabın yazarı Gretchen Rubin sabahları yatak toplamanın kişiyi birşey başardığı hissini vereceği için mutlu edeceğini söylüyor. Uzmanlar yatak toplamak gibi günlük basit işlerin mutlu ettiğini belirtiyor.

6- ACI YİYİN:

New York State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre acı biber yemek beyinde endorfin salgılanmasına neden olduğu için kişiyi mutlu ediyor.

 

Gönül Dostları’ndan organ bağışına destek

İnci Yaman Gönül Dostları Türk Müziği Topluluğu, bugün saat 19.00’da Sabancı Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenliyor. “Ayrılsak da beraberiz” diyen Yusuf Nalkesen, şarkıları ile katılımcıların kulağının pasını silecek. Bu etkinliğin ön önemli amacı ise organ bağışına dikkat çekmek. Bilindiği gibi 3-9 Kasım, Organ Bağış Haftası. 17 yıllık bir topluluk olan bu gurubu, anlamlı etkinlikleri için tebrik ediyoruz.

 

Petkim İ.O’ya teşekkür

Petkim İlköğretim Okulu öğrencileri geri dönüşüm kapsamında örnek alınacak bir çalışmaya imza attılar. Körfez Belediyesi’nin atık toplama çalışmalarına katkı sağlayan Petkim İlköğretim Okulu 6/K sınıfı öğrencileri Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sinem Çetinkaya tarafından ödüllendirildi. Çetinkaya, okul müdürü Ahmet Sevimli’ye ve 6-K sınıfı öğretmeni Adile Serap Taşyürek’e kampanyaya vermiş oldukları desteklerinden ötürü teşekkür etti.

 

Tapuda “Doğru” işler yapıyor…

2012 yılında Ankara’dan Kartepe Tapu Müdürlüğüne tayin olan M.Ali Kemal Doğru, tapu işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşların övgüsünü kazanıyor.  İlçe olduktan sonra adeta şantiyeye dönen Kartepe’de sanayicilerin, vatandaşların ve ticaret yapmak isteyenlerin tapu işlemlerinin en kısa sürede neticelenmesi için kurumu adeta seferber eden Ali Kemal Doğru, Kartepe’de yaşayanlar tarafından takdir ediliyor.

 

Körfez Kent Konseyi Gençlik, maçı kazandı

Körfez Kent Konseyi Gençlik Meclisi her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği halı saha maçı organizasyonun da bu hafta Kocaeli basın mensuplarıyla bir araya geldi. Körfez Kent Konseyi Gençlik Meclisi maçı 10–7 kazandı. Kocaeli basın mensupları kadrosu şu şekilde oluştu, “Faruk Kıyak (Özgür Kocaeli), Sercan Al (Bizim Kocaeli), Nuri Akçaharman (Kocaeli gazetesi), Sercan Özden (Demokrat Kocaeli), Furkan Çalışkan (Manşet Kocaeli).

 

Çiftçilere müjde!

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, yürürlüğe giren yeni yasal düzenlemeyle trafik cezalarına büyük oranda indirim geldiğini, traktör muayenelerini yaptırmayan çiftçilerin yılsonuna kadar muayene yaptırdıkları takdirde indirimden yararlanacaklarını açıkladı. Çanakçı, “Örneğin 11 Eylül’den önce 1 yıllık muayene gecikme ücreti 51 Türk Lirası idi. Şu anda muayene yaptırılırsa 9 Türk Lirası ödeyecekler. Yani indirim, 1 yıl için 42 Türk Lirası olacak” uyarıda bulundu.  Bu ülkede çiftçilerimiz her şeyi hak ediyor. Çiftçiler bu imkandan faydalanmalı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR