CHP’li Akar’ın acı bilançosu!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM Başkanlığına önerge üstüne önerge veriyor. Akar, geçtiğimiz günlerde de “Toplumumuzda yaşanan ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı nedeniyle artan şiddet ve intihar vakalarının araştırılması amacıyla" Meclis Araştırma Önergesi vermişti.
Önerge ile ilgili TBMM’de konuşan Akar, Türkiye'nin ''tüketime dayalı sanal olarak büyüdüğünü, dünyanın 16, 17. büyük ekonomisi olmanın nüfusa dayalı bir büyüklük olduğunu, ekonomik sıkıntıların, şiddet ve intihar vakalarında büyük bir artış yaşanmasına neden olduğunu” savundu.
Akar, “Türkiye'nin büyük bir bölümü ruh sağlığını kaybetmiş durumdadır. Maddi imkansızlıklardan dolayı kurutma makinesiyle çocuklarını ısıtmaya çalışan anne intihar etmiştir” dedi.

*************************************************

Konuşmasında Kocaeli’den de örnekler veren Akar;
Benim kentim olan Kocaeli kentinin göbeğinde yani sanayisiyle Türkiye'nin lokomotifi olan benim kentimin merkezinde Somali'yi görebilirsiniz. Ramazan ayında, AKP il örgütü tarafından övünçle bahsedilmiş olan “4.500haneye yardımda bulunduk” mantığından yola çıkarsak, Türkiye'nin en zengin ili olduğu iddia edilen Kocaeli'de bile ne kadar fakir ve yoksul insanın yaşadığını rahatlıkla görebilirsiniz” uyarısında bulundu.
*************************************************
Akar; Son on yıldır AKP Hükümetiyle birlikte var olan işsizlik, yoksulluk ve geçim sıkıntısı vatandaşlarımız üzerinde psikolojik problemleri giderek arttırmış, bunun sonucunda şiddet ve intihar vakalarında büyük bir artış yaşanmıştır; bu artışı da medyaya yansıyan haberlerin çokluğunda görebiliriz. En çok artış, yüzde 38'lik bir oranla kadına yönelik şiddet haberlerindedir.
2011 yılında açıklanan asayiş haberleri raporuna göre, 2011 yılında, gazetelerde, 24.932 adet hırsızlık, 22.974 adet kaçakçılık, 18.960 cinayet, 10.110 intihar olayı, 3.728 yaralama olayı yer almıştır.
Türkiye nüfusunun büyük bir bölümü, yaşadığı ekonomik ve sosyal bunalım nedeniyle ruh sağlığını kaybetmiş durumdadır. Buna verilebilecek örneklerin başında, Adana'da kocası bir yıldır işsiz olan Emine Akçay'dır. Maddi imkânsızlıklardan çocuklarını ısıtacak odun, kömür bulamadığı için prize taktığı kurutma makinesiyle çocuklarını ısıtmaya çalışan anne, bu duruma daha fazla dayanamayarak intihar etmiştir.
Yine, evine akşam ekmek götüremeyen Mardin'in Midyat ilçesinde yaşayan 2 çocuk sahibi otuz üç yaşındaki Mehmet Nurullah Aktaş, bu duruma dayanamayarak kendini evin tavanına asmıştır.
Az önce anlattığım üzere, belirtilen sorunların, şiddet ve intihar olaylarının nedenlerinin araştırılması, bu olayların önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması ve konuyla ilgili olarak doğru politikaların oluşturulması ve uygulamaya konması ülkemizin geleceği açısından yaşamsal önemlidir. İntihar edenlerin nedenini açlık, fakirlik, yoksulluk olduğunu düşünüyorsanız bu araştırma önergesine destek verirsiniz diye düşünüyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum”…
Önerge görüşüldü.
Ne mi oldu?
Muhalefet grupları tarafından desteklenen önerge AKP oylarıyla reddedildi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kocaeli’de “Gül”müş!
İki günlük ziyaretini twitter hesabından takipçilerine anlatan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ayrıca ziyaretiyle ilgili de fotoğraflar paylaştı. Cumhurbaşkanı Gül, Kocaeli ziyaretiyle ilgili olarak twitter'dan şunları yazdı:
"Bu Cuma ve Cumartesi Türkiye'nin en sanayileşmiş illerinden birisi olan Kocaeli'ni ziyaret ettim. Bu vesile ile şehrin ileri gelenleri ile birlikte yediğimiz yemekte de, çok sayıda hayırsevere plaket verdim. Kocaeli denilince SEKA unutulmaz. Uzun tartışmalardan sonra SEKA arazisi güzel bir park haline getirildi. Parkı gezerken gül satan çiçekçi kadınlar yolumu kesip çiçek verdiler.
*************************************************
İstanbul dışında Anadolu'da bulunan Osmanlı Sarayı Kasr-ı Hümayun.
Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış, bugün bütün güzelliğiyle ayakta. Atatürk'ün gazetecilerle yaptığı meşhur İzmit Konferansı da burada olmuş.
*************************************************
Gölcük'te Donanma Komutanlığımızı da ziyaret ettim. Donanma Komutanımız Burak Reis Denizaltısını gezdirdi. Denizaltını gezince denizcilerin küçük bir alanda günlerce denizin dibinde ne kadar zor şartlarda görev yaptıklarını gördüm. Donanmada ayrıca çok modern silahlarla donatılmış Kemal Reis Firkateyni'ni de gezdim ve bilgi aldım."


Nasuh Mahruki İzmit’e geliyor
AKUT Genel Başkanı Nasuh Mahruki, İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe katılacak. Mahruki, bugün saat 19.00 da Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “Kendi Everest’inize tırmanın” adlı söyleşide İzmitlilerle bir araya gelecek. Yetkililer, ücretsiz etkinliğe vatandaşları beklediklerini söylediler.


Erol Köse’nin hayatı kitap oluyor…
1934 doğumlu, Kandıra’dan yetişen eski Kocaeli Milletvekili ve eski İzmit Belediye Başkanı Erol Köse’nin hayatı kitap oluyor.
Mustafa Küpçü’nün hazırlayacağı kitabın 2012 yılı sonuna kadar basılması ile ilgili çalışmalar hızlandı. Kocaeli Kandıralılar Derneği de evliliğinin 45., doğumunun 80. yıldönümünde Erol Köse için çok özel konuklarıyla bir program hazırlayarak hemşehrileri Erol Köse’ye vefasını göstermeye hazırlanıyor.

Taşçı’ya geçmiş olsun
AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Karamürsel’de çırağı Mehmet Yılmaz tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda bacaklarından yaralanan Ahmet Taşçı’yı Gölcük Devlet Hastanesi’nde ziyaret etti. Ziyarette Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel de hazır bulundu. Işık, Karaosmanoğlu ve beraberindekiler, Taşçı’ya geçmiş olsun dileklerini iletti, acil şifalar diledi.


İzmit Kozluk’un kaldırımları içler acısı
İzmit Kozluk Mahallesi’nde kaldırımlar içler acısı durumda. Duyarlı bir okuyucumuz hiç üşenmeden Kozluk’taki kaldırımların fotoğraflarını çekip bize gönderdi. Kaldırımlar yeni yapılmış, ama bu kadar kısa sürede nasıl bu hale geldiğini anlamamış. Biz de buradan belediye yetkililerini uyarıyoruz, şu Kozluktaki kaldırımlara bir bakın bakalım, neden bu hale gelmiş?


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Deniz kobrası dünyanın en zehirli yılanıdır.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR