Hocalı Katliamı unutulmayacak!

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Hocalı katliamını bir kez daha kınadı.

Hocalı Katliamı hakkında size bilgi vermek istiyorum…

***

Hocalı Katliamı (Azerice: Xocalı soyqırımı), Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.

"Memorial" İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisine göre katliam, Ermenistan'ın ve 366. Motorize Piyade Alayı'nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Karabağ Savaşı’nda Ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan'ın aktardığına göre kardeşi Monte Melkonyan, katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı'nı Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.

***

Federasyon Başkanı Bilal Dündar, katliamla ilgili açıklama yaptı. Birlikte okuyalım;

 “ 26 Şubat 1992 yılında kardeş ve dost Azerbaycan’ın Hocalı Kasabası’nda Ermeni ve ezeli destekçilerinin güç birliği ile bir gecede 613 genç, çocuk, kadın ve yaşlı demeden günahsız insanları katlettiler.

Bu katliamları unutmamak ve unutturmamak adına 25 Şubat Perşembe günü (bugün) saat:12.30 da İzmit Kaymakamlığı’nın karşısında 2015 yılında İzmit Belediyemizin açtığı HOCALI KATLİAMI ANITI’nda anma toplantımız olacak. Bu unutulmaz acıyı paylaşmak adına bütün halkımızı davet ediyoruz”dedi. Hocalı Katliamı, kara bir leke olarak tarihe geçmiştir.

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın konuğu: Ahmet Necdet Pamir

Kocaeli Aydınlar Ocağı, Cuma günü saat 19.00’da Otel Asya’da “Türkiye’nin Enerji Politikası ve Dış Politika Boyutu” konulu sohbet toplantısı düzenliyor. Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Necdet Pamir, konuşmacı olarak katılacak.

***

Türkiye’de yaşamakta olduğumuz terör faaliyetleri ile Suriye merkezli bölgesel kaosun sebep ve sonuçlarını kavramak için… Kartların yeniden karıldığı Ortadoğu’daki yeni gelişmeleri anlamak için… Türkiye’nin Enerji konusunda imkan ve zorluklarını, yapması gerekenleri doğru tespit için… Enerji politikalarına ve Enerji Güvenliğine dair bilgi sahibi olmak gerekir.

“Enerji kaynaklarını elinde tutan Dünyayı elinde tutar.” Enerjide dışa bağımlılık ve hele bir ülkeye çok bağımlı hale gelmek dış politikada elinizi bağlar. Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın Şubat ayı yemekli konferans programının konuğu olan Ahmet Necdet Pamir, bu konuyu bilen Türkiye’nin sayılı uzmanlarından biridir. Pamir,

Bilkent Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Öğretim Üyeliğinin yanı sıra CHP Enerji Komisyonu Başkanıdır.

***

Konferansta enerjiyle ilgili bu sorulara cevap verilecek.

-Petrol ve doğal gaz rezervlerinin coğrafi dağılımı; Orta Doğu bölgesinin önemi

-Büyük “aktörlerin” bu kaynaklara yönelik politika ve stratejileri

-Türkiye’nin enerji politikası; enerji güvenliğindeki konumu

-Enerjide % 75’e ulaşan dışa bağımlılık ve dış politikada izlenen hatalı politikanın yarattığı tehditler

-Enerjide dışa bağımlılık kader mi? Yerli kaynaklarımız, iddia edildiği gibi yetersiz mi?

-Daha bağımsız, sürdürülebilir ve daha temiz bir enerji geleceği için çözüm önerileri.

 

Bursalıoğlu, Emex Otel’de Başkanlık sistemini anlatacak 

Akça Koca Kültür Platformu’nun Gençlerle Başbaşa Programı, Emre Bursalıoğlu ile devam ediyor. Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3.sınıf öğrencisi Emre Bursalıoğlu, Akça Koca Kültür Platformu Gençlerle Başbaşa Programın dördüncü konuşmacısı olacak ve “Başkanlık Sistemi Nedir?” konusunda bilgi verecek. Kocaeli  Emex Otel’deki toplantı bu akşam saat 19:30’da başlayacak, saat 21:00’de sona erecek. Emre Bursalıoğlu’nun soruları da cevaplayacağı toplantıda çay ikramı yapılacak. Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu toplantıya platform üyelerini ve ilgi duyanları bekliyor.

 

4 bin polis alınacak

Emniyet Genel Müdürlüğünce, özel harekat branşlı 4 bin erkek polis memuru adayı alınacak. Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğünce Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) 17. dönem polis meslek eğitimi için özel harekat branşlı 4 bin erkek polis memuru adayı alımı yapılacak. Adaylar, Polis Akademisi Başkanlığına ait "www.pa.edu.tr" adresinden başvuruda bulunabilecek.  Polisler alınmasına alınsın ama, mevcut polisler de biraz daha soğukkanlı olmalı. Polisler, çok sert tedbirler alıyorlar. Bu da Türkiye’nin polis devleti olduğu yönünde yorumlara neden oluyor.

 

Muhtar Ekrem’den teşekkür plaketi

Kandıra Kefken Mahalle Muhtarı Zeynel Abidin Ekrem, azası Zeynel Abidin Kesikbaş ile birlikte İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ı makamında ziyaret ederek Kefken Mahallesi’ne yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşekkürlerini iletti.  Ekrem, ziyarette Bayram’a teşekkür plaketi verdi. Anlaşılan Kandıralı muhtarlar İSU’nun çalışmalarından memnun.

 

Üç ayrı kıta, bir Türk heykeltraş

Kocaeli Üniversitesi Değirmendere MYO Öğr. Gör. Dr. Ceyhun Konak, 12-15 Şubat 2016 tarihleri arasında, Kanada’nın Edmonton şehrinde “Silver Skate Festivali” kapsamında düzenlenen “10. Uluslararası Cesso Kar Heykel Sempozyumu”na katıldı. Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Meksika, Kanada’dan sanatçıların katıldığı sempozyumda Dr. Ceyhun Konak ülkemizi başarıyla temsil etti. Uluslararası anlamda ödülleri de bulunan sanatçı, “Satranç Taşı” ismini verdiği heykeliyle büyük beğeni topladı. Geçtiğimiz ay Çin ve Fransa’da düzenlenen Uluslararası heykel sempozyumlarına da katılan Dr. Konak, Kanada’da katıldığı bu sempozyumla birlikte bir ay içerisinde üç ayrı kıtada heykellerini sergileme başarısını göstermiş oldu.

 

Yeşilay Haftası 1-7 Mart tarihlerinde kutlanacak

Bu yıl “İyi ki Yeşilay var!” konseptiyle 1-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Yeşilay Haftası’nda Türkiye çapında etkinlikler düzenlenecek. Yeşilay’ın 96. kuruluş yıldönümünün de kutlanacağı haftada, yüzbinlerce gönüllü harekete geçecek ve Türkiye’nin dört bir yanında yapılan etkinliklerde çocuk, genç, yaşlı demeden herkes hem bilgilenecek hem de doyasıya eğlenecek

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR