Ekmek bakanın ağzında

MAKALEYİ DİNLE

Bir süredir ekmek zammı konusu gündemi meşgul ediyor.

Zammı ilk uygulayan iller arasında yer alan Kocaeli’de şuan 250 gram ekmeğin fiyatı 1.25 TL

Fırıncılar uzun bir süre zam alamadıklarını gerekçe göstererek ekmeğin fiyatını yüzde 25 artırmıştı.

Ekmek zammı uygulamaya başladığında beklenilen tepki gösterilmedi. Doğal karşılanan zam, diğer illerdeki zam söylentilerinin ardından tepki görmeye başladı.

Zammın geri çekilmesine yönelik açıklamalar yayınlanmaya başlandı.

Ekmek konusuna müdahil olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kendince bir açıklama yayınlayarak ekmeğin maliyetini çıkarttı.

Bakanın hesabıyla fırıncılarınki birbirini tutmuyor. Bakan 250 gram ekmeğin 61 kuruşa satılabileceğini söylüyor. Fırıncılar ise 1.25’e…

Ekmek meselesi bu ay konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor. Fırıncılar zammı savunuyor, bakan zammı yüksek buluyor. Bakanlık son kararını verdiğinde, fırıncı esnafına bu uygulamaya uymak kalacak.

Bakalım ekmeğin fiyatı mı düşecek, gramı mı?

Şuan ki yasal mevzuata göre ekmeğin 250 gramdan daha az bir ağırlığa sahip ekmek satılamıyor.

Ancak bir düzenleme yapılırsa ekmeğin gramı düşürüle bilir.

Yad da bir bardak suda çıkan fırtına yerini sessizliğe bırakacak ve uygulanan zam böyle devam edecek.

 

Termal’de aşk var

The Ness Termal Hotel, 13 Şubat Cumartesi akşamı balo salonunda romantik atmosferi ve özel sevgililer günü mönüsü ile sevgililere unutulmaz bir gece yaşatmak için hazırlıkları tamamladı. Reklam, Tanıtım ve Banket Müdürü Özge Sarıkaya, tarafından organize edilen etkinlikte muhteşem yorumu ve sahne performansı ile Grup B’AŞK’A, ve DJ performansı sahnede olacak.  Özel menüler eşleğinde hazırlanan program 20.00’dan 24.00’a kadar devam edecek. Bu organizasyonun bedeli ise kişi başı 150 TL olarak belirlendi.

 

Bu para ABD’nin aradığı koleksiyona mı ait?

Orhan Özdemir isimli vatandaşımız tarihi paralara meraklı bir vatandaşımız. Zamanının büyük bir bölümünü bu tip paraların tarihini araştırma harcayan bir büyüğümüz. Bir süre önce eline gece Amerikan parasını bana getirdi ve paranın ABD tarafından özel olarak basılan bir seri olduğunu söylüyor. 1795 tarihli gümüş para üzerinde UNITED STATES OF AMERICA yazıyor. Orhan Bey, bu gümüş paranın çok değerli bir koleksiyonunun parçası olduğunu söylüyor. ABD konsolosluğuna paranın kendisinde olduğunu da söylediğini belirten Orhan Özdemir, koleksiyonun değerinin paha biçilemez olduğunu da hatırlatarak ABD hükümetine, “Paranız bende” mesajını veriyor. Bakalım ABD bu paranın peşine düşecek mi?

 

Trafik Sigortası zammına tepki büyük

Türkiye’de veriler trafiğe çıkan araç sayısının 20 milyona yaklaştığını gösterirken, trafiğe çıkan her araç için yaptırılması gereken Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’na gelen son zamlar, Trafik Sigortası hakkında yazılı basında haber patlamasına sebep oldu. Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan incelemesinde, geçen yıldan bu yana Zorunlu Trafik Sigortası hakkında yazılı basında toplam 3 bin 950 haber çıktığı belirlendi. Zorunlu olmayan ancak kapsamı nedeniyle yapılmasında büyük yarar bulunan Kasko Sigortası ile ilgili de yazılı basında 3 bin 157 haber yayınlandığı tespit edildi. Yapılan aynı araştırmada yazılı basına yansıyan haberlere göre, trafik sigorta şirketlerinin yaptığı zamma araç sahiplerinin tepkisi artarken, Trafik Sigorta Acenteleri hakkında da yazılı basında 1.815 haberin sayfalara yansıdığı belirlendi.

 

İlimiz hayvancılık sektöründe yüz güldüren tablo

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi verilerine göre kentimizde hayvancılık sektörü gelişmeye ve besicilerin yetiştirdiği hayvanların sayısının arttığı izlenmekte.

2010 yılında 68 bin olan büyükbaş hayvan sayısı 2015 yılı itibari ile yaklaşık 133 bin olurken, 46 bin olan küçükbaş hayvan sayısı da 108 bine çıktı. Yerel yönetimin tedbir ve destekleriyle kalkındırılmak istenen havancılık sektörü, bu yıl yüzümüzü güldürdü.

Manda ve hindi yetiştiriciliği destekleme projeleri, arıcılık çalışmaları gibi birçok farklı çalışmalar yürütüldüğü hizmetler ile 2010 yılında 68 bin olan büyükbaş hayvan sayısı 2015 yılı sonu itibari ile 133 bin sayısına ulaştı. Yüzde yüze yakın artışın sağlandığı büyükbaş hayvancılıktaki artış, küçükbaş hayvancılık sayısında da görüldü. Yine 2010’da 46 bin olan küçükbaş hayvan sayısı yaklaşık yüzde 110 artarak 108 bin sayısına ulaştı.

Umarız bu rakamlar ışığında, Angus eti dayatmasına hiçbir zaman maruz kalmayız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR