Bu düzene dair hiç mi derdimiz yok?

MAKALEYİ DİNLE

Geçen hafta üç büyük olayla sarsıldık…
Birincisi ÖTV’ye yapılan artışın artından gelen “zam” yağmuru…
İkincisi Bitlis’te 5 polisimizin haince şehit edilmesi.  
Üçüncüsü de Hakkari’de 24 askerimizin kalleşçe “şehit” edilmesi.
Şehit haberleri, doğal olarak zamma olan tepkiyi geri planda bıraktı…
Milliyet Gazetesi yazarı Mehveş Evin, zamlarla ilgili bir yazı yazmıştı…
Bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum;
Wall Street işgali, New York’tan dünyaya sıçradı. Hafta sonu 82 ülkede, on binlerce insan sokaklara döküldü. Ancak “Ayaklan İstanbul adıyla duyurulan eyleme, Taksim’de sadece “50 kişi” katıldı. Peki kapitalizmin yıkıcılığına verilen global tepki, neden bizde ilgi görmedi? Bu düzene dair hiç mi “derdimiz” yok?
***
Dört maddede “neden düzene isyan eden az”ın cevabı:
1. VAKTİ GELMEDİ: Her ne kadar zamlardan şikayet etsek de dünya ekonomilerine kıyasla halen daha avantajlıyız. Daha doğrusu, global krizin etkilerini minimum seviyede hissettik...
ABD’de “1929 buhranı” ile karşılaştırılan 2008 krizinin etkilerinin hissedilmesi ve insanları sokağa dökmesi içinse üç yıl gerekti. Başta Yunanistan ve İspanya olmak üzere, Avrupa ülkeleri son bir yıldır batmanın eşiğinde.
Ekonomistler, pek yakında krizde “ikinci dip” yaşanacağını öngörüyor. Türk ekonomisi kendini her ne kadar çıpalarla, vergilerle, zamlarla “koruma”ya alsa da mevcut cari açık rakamlarıyla bu defa krizin “teğet” geçmesi zor.
Eylem yapmak= Terörizm
2. SOKAĞA ÇIKAN YANAR: Parasız eğitim için pankart açanın, hükümet politikalarını protesto edenin hapse tıkıldığı, gazetecilerin yazdıkları yüzünden “terörist” olmakla suçlandığı, HES protestocusu genç kıza “eylemcilerle konuşma yasağı”nın verildiği bir ülkede yaşıyoruz!
KCK tutuklamalarını protesto eden vekillerin 20-30 yıl hapis istemiyle  yargılandığı Türkiye’de, değil Taksim’de çadır kurmak, oturma eylemi yapmak bile büyük sorun.
3. KEMER SIKMAYA ALIŞIĞIZ: Haziran’da AKP yüzde 50 ile iktidara geldi. Seçim analizlerinde öne çıkan neden, AKP iktidarının tüm sorunlarına rağmen krizi “atlatma” becerisi  ve sağlıktaki atılımlarıydı.
İşsizlik sorunu çözülemiyor, memur ve işçi ezilmeye devam ediyor...
Buna rağmen kitlesel işten çıkarmalar, mortgage krizi gibi büyük sıkıntıları (henüz) yaşamadık. Üstelik biz kemer sıkmaya, krize ezelden alışığız!
Düzene isyan eden, bankacılık sistemine lanet yağdıran ülkelerdeyse mevcut iktidarların para politikalarına isyan söz konusu.
12 Eylül, bin yıl sürer
[b]4. BİR ARAYA GELME KÜLTÜRÜ[/b]: Türkiye, son iki yılda sokak gösterileri anlamında hareketliydi. Ancak aynı dertten mustarip insanların dahi bir araya gelme kültüründen yoksun olması, bir araya gelseler de birbirlerinin kuyusunu kazması, kolaylıkla dağıtılıp bölünmelerine neden oluyor.
Üzerinden sayısız darbe geçmiş, 12 Eylül’le hala hesaplaşamamış, solu bitirilmiş, buna rağmen solculuğu hâlâ öcü sayan, iktidara yönelik eleştirinin “Ergenekonculuk”la eş tutulduğu bir ülkede “kapitalizme isyan” için kitlelerin birleşmesi, şimdilik uzak görünüyor.
Neymiş? 28 Şubat değil ama 12 Eylül, bin yıl sürermiş…”
***
Yazıyı okudunuz…
Hepsi de gerçekçi tespitler…
Zamların artık “güncelleme” olarak nitelendirildiği bir ortamda isyan etmemek elde değil. Eski zamanlarda özellikle rahmetli Turgut Özal, her milli maç zaferinden sonra “zammı” dayardı, kimsenin de “gıkı” çıkmazdı…
Şimdi ise “baskı ve dayatma, oluşturulan korku imparatorluğu” yüzünden kimsenin “gıkı” çıkmıyor, herkes kaderine razı…
Üst üste zamlar ve üst üste şehit haberleriyle sarsılmaya devam ediyoruz…
1984’ten beri binlerce şehit verdik, her defasında “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “vatan sağ olsun” deyip bağrımıza “taş” bastık… Ama görülüyor ki, bağrımıza “taş” basmakla olmuyor, şehit haberleri gelmeye “devam” ediyor… Diğer şehit haberlerinde olduğu gibi, birkaç gün sonra “ateş düştüğü yeri yakar” misali 24 şehidimizi de unuturuz…   
Bakalım bu “sessiz öfke” ne zaman patlayacak!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR