Üniversite ve yerel yönetim

MAKALEYİ DİNLE

Rektörümüz atandı ve çalışmalar başlıyor. Herkesin beklentisi büyük, ya da öyle görünüyor. Mezunlarımızın ne kadarı iş buluyor sorusuna cevap aranıyor. Bu kadar çok öğrenci sayısı hangi büyüklüğün göstergesidir?

Mühendislikte eskiden bazı Üniversitelerden mezun olmak büyük bir avantaj idi. Şimdi bu biraz değişti gibi. Şirketler alacakları elemanlarını kendi insan kaynakları departmanlarında sorgulamadan geçiriyor. En uygun, en yaratıcı, ruh sağlığı düzgün, yaratıcı fikirleri olan ve spor yapanları tercih ediyor.

Üniversite çok yönlü eğitim ve öğretim yanında araştırmaları destekliyor ve bazılarını bizzat yapıyor. Hizmette bulunuyor. Öğretim elemanlarının yalnızca kendi kurumlarında değil, toplumda da faaliyetlere katılmasını destekliyor. Bilginin endüstride, eğitimde, sporda kullanılmasını istiyor.

Araştırma sonuçları adı geçen sektörleri etkiliyor mu acaba?

Zor sorudur bu. Bizim hocamız 76 milyonda 11’i bulmakta zorlanıyor. Yetenekli gençlerimiz yok mu, yoksa bir sistem sıkıntısı mı var? 300 bin içinden 11 çıkıyor veya Almanya’daki 3 milyon Türk’ten değişik ülke ve liglerde oynayan 11 süper futbolcu varsa bunu nasıl açıklarız?

Sporun gelişmesi ve sisteme kavuşmasında Üniversitenin rolü büyüktür. Federasyonlar Üniversitelere daha sıkı sarılmalıdır. Buna karşılık bu kurumlar kendi içine kapanmamalıdırlar. Amatör maçlardan tutun, tüm lig maçları ve yarışmalar izlenmeli, çocuk ve gençler testlerden geçirilmeli, yetenekliler seçilmelidir.

Bu arada yerel yönetimlerimizin faaliyetleri dikkatle izlenmelidir. Geçenlerde duydum, okul sporları için yeni bir grup oluşturulmuş. Peki, eski ve bu işin yaratıcılarına bir teşekkür edilemez miydi? İnanıyorum, kulübün üst düzey yetkilileri konuya el atacaklardır. Keza obezite için bir proje yapılmıştı. O proje çalındı ve başka şekilde uygulamaya konuldu. Kontrol, uygulama ve süreçler konusunda değerli bilgiler ortalıkta yok.

Prof. Dr. Sadettin Hülagü hocamızı yeni görevinde kutluyor ve başarılar diliyorum. Çok yönlü çözüm sistematikleri ve pozitif yaklaşımları ile Üniversitemiz ve diğer tüm paydaşlarımızın etkili, verimli bir işbirliğine gireceğine inanıyorum.

Üniversitelerin dışa açılan kapısı spor ve sosyal faaliyetler olmaktadır. Öğrencilerinin sporcu, hakem, yönetici; öğretim elemanlarının coaching faaliyetleri ile bu kent daha ilerilere taşınabilir bir potansiyele sahiptir. Her zaman yazdığım gibi, bu işlere; hedef, plan ve doğru insan kaynakları yönetimine geçmekle başlanılmalıdır. Kocaeli’de bu irade mevcuttur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR