Muhtar Şöhretli, Körfez’in çevre sorunlarını bakanlığa şikâyet etti

MAKALEYİ DİNLE

Körfez Mimarsinan Mahalle Muhtarı Aynur Şöhretli, bölgesinde ve yakın olan mahallelerde yaşanılan hava kirliliklerinden dolayı Çevre Bakanlığı ve diğer ilgili birimlere bir dilekçe gönderdi. Gönderilen dilekçenin bir örneğini de bizlerle paylaşan Aynur Hanım, Çevre hususunda kaleme aldığı talepleri şu şekilde belirtti, “150.000 Nüfusa sahip Körfez ilçe sınırlarında irili ufaklı yüzlerce sanayi kuruluşu bulunmaktadır.

 

Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan bu kuruluşlarımız, yerleşim alanına yaklaşık 1 ila 5 km arasındadır.  Mimar Sinan Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Güney Mahallesi ve Atalar Mahallesi’ne sınır denecek kadar yakın mesafede bulunan, bu sanayi kuruluşlarımızdan zaman, zaman özellikle gece yarısı yoğun bir şeklide kimyasal gaz kokuları yaşandığı, vatandaşlarımızın şikayetleri ve bizlerin gözlemleri ile tespit edilmiştir. Bölgede yaşayan halkın kimyasal gaz kokularından tedirginlik yaşadığı gelen şikayetler arasındadır. “2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 56. maddesi gereğince  ‘herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir’ denilmektedir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak, çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir. Bu bağlamda biz yerel yöneticilere görevler düşmektedir.  Yerel yöneticiler olarak, üzerimize düşen görevi ve vatandaşlarımıza karşı olan, sorumluluğumuzu yerine getirmekle görevliyiz.”

 

Dernekler İl Müdürü İsmail Gök’ten m akam aracıyla ilgili açıklama geldi

Önceki gün konu ettiğim yazıda, gelen bir ihbarı değerlendirmiş ve ilimize Sakarya ilinden yeni atanan Kocaeli Dernekler İl Müdürü İsmail Gök’ün, Sakarya’da bulunan evine makam aracıyla gidip geldiğini belirtmiştik.

Dernekler İl Müdürü İsmail Gök konuyla ilgili bir açıklama gönderdi. Gönderdiği açıklamada, “Sakarya’da oturduğum doğrudur. Ancak evime kamu aracıyla gidip geldiğim gerçeğe aykırıdır. Kocaeli’ye atandığım ilk günde kendi aracım olan 54 D 1188 plakalı Toyota Yaris marka otomobille gelip gittim, aracımı satıp yenisini alana kadar gecen 10 günlük sürede de İzmit – Derince minibüsleriyle gidip geldim. Şu anda da kendime ait olan otomobille işe gelip gitmekteyim” dedi.

 

Yurt başvurularının sonuçları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YURTKUR) yapılan başvuruların sonuçları açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yapılan yurt başvuru sonuçları açıklandı. YURTKUR’a bağlı yurtlara yerleşmeye hak kazanan öğrenciler 4-11 Eylül tarihleri arasında PTT şubelerinden alabilecekleri e-devlet şifreleriyle KYK’nın “kyk.gsb.gov.tr” adresine girerek sonuçları öğrenebilirler.

 

Symbol AVM'de ilk imza günü

Son dönemin popüler yazarlarından olan Büşra Küçük  “Kötü Çocuk” adlı kitabını imzalamak için Symbol AVM'ye geliyor. Çok satanlar listesinden inmeyen ve gençler arasında oldukça popüler olan “Kötü Çocuk” kitabının yazarı Büşra Küçük, Symbol AVM'de düzenlenecek olan imza töreninde okuyucuları ile buluşacak. Symbol AVM'nin ilk imza töreni olma özelliğini taşıyan etkinlik, bugün  saat 14.00'de D&R mağazasında gerçekleştirilecek.  Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bölümü ve Kamu Yönetimi öğrencisi olan Büşra Küçük, gençler arasında büyük ilgi gören romanında, güveneceği limanı arayan genç bir kızın aşkını anlatıyor.

 

Hem film platosu hem dinlenme alanı

Sekapark Kültür Alanı’nda yer alan Seka Film Platosu yanındaki 47 bin metrekare alanda çevre düzenlemesi yapıyor. Çalışma ile Kocaeli, hem film platosu manzaralı dinlence alanına hem de sahil ve Seka Park’a D-100 Karayolu’ndan direkt geçiş imkanına kavuşacak. Seka Film Platosu yanında hizmete girecek dinlence alanı için düğmeye basıldı. Çalışmaların devam ettiği 47 bin metrekarelik alan D-100 Karayolu’yla Yenidoğan, Zabıtan ve Gültepe mahallelerini Seka Park ve sahil ile buluşturacak. Alanın içerinde yürüyüş yolları, spor aletleri, otoparklar, wc binası, geniş dinlenme ve piknik alanları ile Sekapark ve sahile vatandaşların ulaşmasını sağlayacak bağlantı yolları yer alacak.

 

Vatandaş evden eve firmasından şikayetçi

Deniz Ocak isimli vatandaş evini taşıyacağı zaman, evden eve taşımacılık yapan bir firmayla anlaşmış.  Ancak taşınacağı gün eve gelip eşyaları gören firma çalışanları, asansör kullanamayacakları için 400’TL fark istemiş. Farkı ödemeyi kabil etmeyen Deniz Ocak, evini taşıyamamış. Firma çalışanları evi terk etmiş. Firmayla ilk yaptığı görüşmede evinin 5’inci katta olduğunu söyleyen vatandaş, asansörün taşıma işinde kullanılamayabileceğini belirtmiş. Firma vatandaşa 750 TL fiyat çıkartmış. Ancak evin taşınacağı gün firma çalışanları eşyaların ağır olduğunu asansörsüz taşımaları durumunda 400 TL fark almaları gerektiğini söylemiş. Bu farkı kabil etmeyen vatandaş ise o gün evini taşıyamamış. Daha sonra firma sahibini arayan Deniz Ocak, hiç kimseye ulaşamamış. Yaşadığı mağduriyetti anlatan Ocak, aynı binada oturan komşusunun da aynı firmayla ilgili sıkıntı yaşadığını ve evini başka bir firmaya gece yarısında taşıttırmak zorunda kaldığını söylüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR