Nazmi Oğuz Okulu için “ayağa” kalkın!

MAKALEYİ DİNLE

EVET, Nazmi Oğuz için ATAĞA değil, AYAĞA kalkın (!)

Kocaeli’de çoğu onu “sinemacı” Nazmi, diye tanır.

Nazmi Oğuz aslen Karamürsellidir.

Kocaeli’nde “Oğuz” sineması onundu. Yurtsever-vatansever biriydi. İstiklal savaşı sırasında; Karamürsel’in köylerinden topladığı silahları omzunda yaya olarak 30 kilometre yürüyerek İzmit’e taşıyıp Mustafa Kemal’in ordusuna teslim eden yurtseverdi.

Doğup büyüdüğü ilçeye, Karamürsel’e çok hizmetleri olmuştu. İlçeyi “elektriğe” kavuşturanlardan biriydi. Aydınlıkları seven Nazmi Oğuz, Karamürsel’e bir de okul yapılmasını sağladı.

Eşi Yaşar hanımın da adını verdiği okul binasını yaptırdı. Okulda öğretmenler için lojman, lojmanlardaki mutfak dolaplarına öğretmenlerin çatal kaşıklarına kadar araç gereçlerini de alıp koymuştu.

Zamanla okul binası yetersiz hale geldi. Milli Eğitim binayı yeniledi ve modern bir okul oldu. Okulun BETON olan bahçesinde SPOR EĞİTİMİ yapmak zordu. Beden eğitimi öğretmenleri ve okul yönetimi sorunu halletmek için 2 yıl önce, evet İKİ YIL önce, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ettiler.

Geçen yıl içinde Büyükşehir Belediyesi’nin istediği projeler hazırlandı ve kendilerine sunuldu.

Amma…

Geçen 2 yıl içinde ve sonunda şu güne kadar okulun bahçesine ne bir çivi, ne bir kazık çakıldı.

Kazık diyorum, aslında basketbol pota ve voleybol saha direkleri!

Beton zeminin biraz daha yumuşak olmasını sağlayacak kaplama işi…

Gel zaman git zaman, okul yöneticileri Büyükşehir’in yolunu gözlerken, devreye Karamürsel Belediye Başkanı’nı sokarak bu konuda yardım istediler, o da “takipçisi olacağım” dedi.

Arada bir “bizim iş ne oldu?” diye okulun beden eğitimi öğretmenleri soracak olsalar aldıkları cevap: -SIRAYA koyduk (!) oldu…

Ey Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ndeki efendiler (!)

Ne sırası bu?

Nazmi Oğuz gibi bir yurtseverin yaptırıp size bağışladığı Karamürsel’deki okul bir zamanlar “SÜRGÜN” okulu haline gelmişti.

Şimdi ise ilçede en çok istenen “OKUL” olmuş…

Bu okulu bu hale getirenler şu anda okulu yönetenler. Ne istiyorlar?

Okulun BETON yığını olan bahçesinin çocukların spor yapabilmesi için düzenlenmesini, basket ve voleybol sahasının direklerinin dikilmesini…

Bunun için de istediğiniz projeyi siz teslim ettiler!

Hani, “ÇALIŞINCA OLUYOR” diyorsunuz ya, Nazmi Oğuz’un okul bahçesinin yapımı neden olmuyor?

Ne sırasından bahsediyorsunuz?

Bir telefonla başka okulların işleri sıraya konmadan yapılırken, ihtiyaçları anında giderilirken, Kocaeli’nin turistik ilçesinden bir olan ve Nazmi Oğuz gibi yurtsever-hayırsever bir kişinin adını taşıyan okulun bahçesinin tanzim işi için SIRA mı olurmuş?

Ayıptır ayıp…

Bulmuşunuz karşınızda ağzı var dili yok memur, emir kulu öğretmenleri, SIRAYA koyduk diye, savıyorsunuz başınızdan.

Karamürsel sahipsiz, dendiğinde kızanlar; ey bu ilçenin belediye başkanı, iktidarın ilçe başkanı, niçin yumruğunuzu masaya vurup, Nazmi Oğuz’un okul bahçesinin yapımı için sesinizi yükseltmiyorsunuz?

Nazmi Oğuz Okulu’nun bahçe tanzimini sıraya koyduk diyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, size sesleniyorum size…

Nazmi Oğuz için atağa değil, AYAĞA kalkın beyler!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR