• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli : 19 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Sakarya : 19 °C

Mali tatilde uzayan süreler

Fikret Gökmen

2007 yılından bu yana her yıl temmuz ayının birinden yirmisine kadar (yirmisi dahil) mali tatil uygulanıyor. 20 Temmuz 2015 Pazartesi akşamına kadar devam edecek olan 2015 yılı mali tatili 1 Temmuz Çarşamba günü başladı.

 

BEYANNAME VERME SÜRELERİ

Beyanname verme süresinin son günü mali tatil süresi içinde (1-20 Temmuz tarihleri arasında) kalan ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen vergi, resim ve harç beyannamelerinin verilme süreleri, mali tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzayacak.

Buna göre, beyanname verme süresinin son günü 1-20 Temmuz tarihleri arasında kalan vergi, resim ve harç beyannameleri ile 27 Temmuz akşamına kadar verilmesi gereken beyannameler, 27 Temmuz Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar verilebilecek. İsteyen mükellef, beyannamelerini 27 Temmuz’u beklemeden daha önce de verebilecek.

 

ÖDEME SÜRESİ

Beyanname verme süresi mali tatil nedeniyle uzayan vergilerde ödeme süresi, aynı ay içinde kalmak kaydıyla uzayan beyanname verme süresinin son gününden itibaren üçüncü günün mesai saati bitimine kadar uzuyor.

Buna göre, kanuni verilme süresi 1-20 Temmuz ve mali tatilin sona erdiği günü izleyen 7 gün (21-27 Temmuz) içinde kalan beyannamelere ilişkin vergilerin ödeme süresi 30 Temmuz Perşembe günü sona erecek.

İkmalen, resen veya idarece yapılan tarhiyatlara ilişkin olup vadesi 1-20 Temmuz tarihleri arasına rastlayan vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları ve gecikme faizlerinin ödeme süresi de 27 Temmuz Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar uzamış sayılacak.

 

UZLAŞMA VE İNDİRİM TALEPLERİ

Talepte bulunma süresinin son günü 1-20 Temmuz tarihlerine rastlayan ikmalen, resen veya idarece yapılmış olan tarhiyatlara ilişkin olarak, 27 Temmuz günü mesai saati bitimine kadar uzlaşma veya cezada indirim talebinde bulunulabilecek.

 

DAVA AÇMA SÜRESİ

İkmalen, resen veya idarece yapılan tarhiyatlara karşı, vergi/ceza ihbarnamesinin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün olan dava açma süresi, mali tatil süresince işlemiyor.

Buna göre, dava açma süresinin mali tatile rastlaması nedeniyle mali tatil süresince işlemeyen süreler,  20 Temmuz sonrasına eklenecek.

Mali tatil nedeniyle uzayan dava açma süresinin son gününün 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu uyarınca çalışmaya ara verme (adli tatil) süresine rastlaması durumunda ise dava açma süresi, çalışmaya ara vermenin sona erdiği günü izleyen günden itibaren yedi gün uzayacak.

 

BİLGİ İSTEME VE VERGİ İNCELEMELERİ

Bilgi isteme talepleri mali tatil süresince mükelleflere veya vergi sorumlularına bildirilmiyor. Mali tatil içinde gerçekleşen tebligatlarda ise süre, mali tatilin son gününden itibaren işlemeye başlıyor.

Mali tatil süresince, aramalı incelemeler hariç, mükelleflerden inceleme amacıyla defter ve belgeler istenemiyor. Mükellefin işyerinde incelemeye başlanamıyor. Ancak mali tatilden önce başlayan incelemelere devam ediliyor.

 

BİLDİRİM SÜRELERİ İŞLEMİYOR

Vergi Usul Kanununa göre yapılması gereken işe başlama, işi bırakma, adres değişikliği, iş değişikliği, işyeri nakli, tasfiye, iflas gibi bildirimlere ilişkin sürelerin son gününün mali tatile rastlaması halinde, bildirim süreleri mali tatil süresince işlemiyor. Mali tatilin bitiminden itibaren tekrar işlemeye başlıyor.

 

SGK BİLDİRİMLERİNDE MALİ TATİL

Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gereken sürenin son günü mali tatile (1-20 Temmuz) rastlayan işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi, aylık prim ve hizmet belgesi, idari para cezalarına itiraz ve ödeme süresi, borç itirazları ve taksitlendirme taleplerine ilişkin süreler ile 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının beyan ve bildirim süreleri, İŞKUR’a verilmesi gereken işsizlik sigortası ile ilgili işten ayrılma bildiriminin verilme süresi, mali tatilin bittiği günden (20 Temmuz’dan) itibaren 7 gün (27 Temmuz günü mesai saati bitimine kadar) uzuyor.

Bu yazı toplam 1735 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim