• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • Kocaeli : 9 °C
 • İstanbul : 15 °C
 • Sakarya : 9 °C

Maryland ile kardeşlik köprüsü kuruldu

Maryland ile kardeşlik köprüsü kuruldu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Kocaeli heyetinin katıldığı gezide gerçekleşen temaslarla, ABD’nin Maryland eyaletiyle Kocaeli arasında temelleri sağlam atılan bir kardeşlik köprüsü kuruldu. ABD’de Obama’dan sonra Başkan Adayı olarak gösterilen Maryland Valisi Martin O’Malley’in, özellikle Başkan Karaosmanoğlu’na gösterdiği yakın ilgi dikkat çekti.

MİLLETVEKİLLERİ DE HAZIR BULUNDU
Amerika’nın Maryland eyaletinden şehrimize gelen heyetle 2011 yılında imzalanan iyi niyet protokolü, Başkan Karaosmanoğlu ile beraberindekilerin ABD’ye düzenledikleri ziyarette kalıcı bir kardeşliğe dönüştü. Kocaeli ile Maryland eyaletini ‘’kardeş şehir’’ ilan eden protokolün imzalandığı geziye Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra AK Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Zeki Aygün katıldı.

GEZİYE KATILAN KOCAELİ HEYETİ
Ziyaret programında Büyükşehir Belediyesi’nden Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Başkan Danışmanı Veysel Özkaraaslan, Özel Kalem Müdürü Arif Usta, AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürü Bilal Barış ile personelden Zeynep Yurtoğlu Tetik hazır bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen geziye Kocaeli’den ayrıca İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş ile KASİAD’a üye iş adamlarından Feridun Kemal Yılmaz, Bünyamin Dal, Muktedir Yılmaz, Metin Gündüz, Kazım Dereci, Ayhan Kılıç, Mehmet Temizel ile Mehmet Akif Saka eşlik etti.

MUHTEMEL BAŞKAN ADAYINDAN BÜYÜK İLGİ
Başkan Karaosmanoğlu ile beraberindekiler, yaklaşık bir hafta süren ve her günü yoğun bir programla dolan ziyaretin çok verimli geçtiği noktasında birleşti. Özellikle ABD’de Başkan Obama’dan sonra en güçlü ‘’Mr. President’’ adayı olarak gösterilen Maryland Valisi O’Malley, Başkan Karaosmanoğlu ile Kocaeli heyetine yakın ilgi gösterdi.

KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLU
Maryland ile Kocaeli’nin ‘’kardeş şehir’’ olmasına yönelik teklif önce Eyalet Senatosu’nda ardından da Eyalet Temsilciler Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Kardeş şehir protokolü ise törene katılanların alkışları arasında Vali O’Malley ve Başkan Karaosmanoğlu arasında imzalandı. Eyalet Temsilciler Meclisi’nde ayrıca Başkan Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Yazıcı, Milletvekilleri Şeker ve Aygün’e berat takdimi gerçekleştirildi.

VALİ O’MALLEY: DOTLUĞUMUZ UZUN SÜRECEK
İki kent arasında ekonomik, sosyal, kültürel, ticari alanlarda işbirliği yapılmasını, bağların güçlendirilmesi ve kentler arasında her türlü ilişkinin desteklenmesini içeren protokolün imzalanmasının ardından Başkan Karaosmanoğlu ile Kocaeli heyeti, Vali O’Malley’e şehrimizden getirdikleri hediyeleri takdim etti. Başkan Karaosmanoğlu, Maryland Valisi’ne Türk kahvesi ikram ederken, “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var” sözünü bildiğini söyleyen Maryland Valisi O’Malley, bu dostluğun 40 yıldan daha uzun süreceğine inandığını dile getirdi.

KOCAELİ’NE ÖVGÜ DOLU SÖZLER
Maryland Eyalet Valisi Martin O’Malley, imza töreni sonrasında yaptığı konuşmada Kocaeli’nin dünya standartlarında bir şehir olduğunu, araştırma, geliştirme ve yenilikte lider bir şehir olduğunu ifade etti. Vali O’Malley, Maryland ve Kocaeli’nin bu alanlarda, diğer birçok alanda olduğu gibi ortak yanları olduğunu ve bu hususlarda birlikte çalışmayı arzu ettiklerini belirtti.

ORTAK AKLIN MEYVELERİNİ TOPLAYACAĞIZ
Başkan Karaosmanoğlu ise iki ülke kültürü, medeniyeti, dostluğu, ticareti ve sanatının kurulan bu dostluk köprüsü sayesinde birbiriyle daha çok kaynaşacağına inandığını aktardı. Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Maryland Eyaleti ve Kocaeli, dünyanın iki ucunda bulunan iki önemli şehirdir. Aramızdaki uzaklığı; kurduğumuz dostane ilişkilerle yakınlaştırmaktan, ortak bir hukuka bağlamaktan mutluyum. Kocaeli’nin; stratejik konumu, sanayi ve üretim kapasitesi, teknolojik ve bilimsel altyapısı, genç ve dinamik nüfusuyla, ülkelerimiz arasındaki işbirliği zeminine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Tesis edeceğimiz ortak aklın meyvelerini en kısa zamanda almaya başlayacağımıza eminim’’ ifadesini kullandı.

HEREKE HALISINI ÇOK BEĞENDİ
Maryland Valisi O’Malley, Kocaeli heyetini makamında da ağırladı. Başkan Karaosmanoğlu ile bir saat görüşen Vali O’Malley, kentin beratını ve Maryland’i tanıtan kitabı sundu. Başkan Karaosmanoğlu da, kendisine Hereke halısı hediye etti ve özelliklerini anlattı. Hereke halısının güzelliğinden çok etkilenen Vali O’Malley, bu değerli halıyı mutlaka çerçeveleterek, çalışma odasının duvarına asacağını söyledi. Kocaeli’ni tanıtan kitabı inceleyen Vali O’Malley, kentimize gelmeyi, meşhur Türk misafirliğini yerinde görmeyi çok arzu ettiğini ifade etti. Vali O’Malley, makamındaki görüşme sonrasında Başkan Karaosmanoğlu’na eyalet merkezini gezdirdi.

TEKNİK İNCELEMELERDE BULUNDULAR
Kocaeli heyeti, Maryland eyaletindeki temaslarının yanı sıra ABD’de çok sayıda görüşme gerçekleştirme imkanı buldu. Kocaeli heyeti, Washington’da liman şehri olan Baltimor’daki Dünya Ticaret Merkezi’ni ziyaret etti. Burada Kocaeli heyetine Türk-Amerikan Kültür Merkezi(MARTI)’nden Mahmut Yeter eşlik etti. Kocaeli’ne 2011 yılında gerçekleştirdikleri ziyaretlerde kentimizi çok beğenen, özellikle Sekapark’a hayran kalan Maryland Eyalet Meclisi’nden milletvekilleri, Kocaeli heyetini çok samimi bir atmosferde ağırladı. Maryland milletvekilleri, Kocaeli heyetine kendi şehirlerinde kentsel dönüşümün yaşandığı örnek alanları dolaştırdı. Program dahilinde Annapolis Atıksu Arıtma Tesisi ile Maryland’deki çöp ayrıştırma merkezleri de incelendi.

AMERİKAN KONGRESİ’NE ZİYARET
Kocaeli heyeti, ziyaret programı çerçevesinde Amerikan Kongresi’ne de konuk oldu. Washington’da bulunan, Senato ve Temsilciler Meclisi’nin yer aldığı Kongre Merkezi’nde Senatör Chris Van Hollen ile görüşen Kocaeli heyeti, ayrıca kongredeki temsilciler meclisi toplantısına da katıldı. Başkan Karaosmanoğlu, Milletvekilleri Şeker ve Aygün ile Kocaeli heyetinin görüşme yaptığı Senato’daki senatör ve milletvekilleri, Türkiye’deki değişim ve gelişimi, ekonomideki büyümeyi yakından ve takdirle takip ettiklerini ifade etti.

BİLİM MÜZESİ’Nİ DOLAŞTILAR
Kocaeli heyeti, Washington’da yer alan Havacılık Müzesi ile bilim merkezinde de incelemelerde bulundu. Havacılık Müzesi’ni ve uzaya gönderilen Apollo2’deki astronotların çalışma yaptığı mekanik cihazları yakından inceleyen Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’nde yapımına başlanacak olan bilim merkezinin de örnek bir çalışma olacağına dikkat çekti.

TÜRK GÜNÜ RESEPSİYONUNA KATILDILAR
Kocaeli heyeti, temasları çerçevesinde Maryland’deki Türkler’in de çalışmalarıyla düzenlenen Türk Günü organizasyonuna katıldı. Maryland Valisi Martin O’Malley, Genel Sekreter John P. Mc Donough ve eyalet senatör ve temsilcilerinin yanı sıra Maryland’de yaşayan Türk ve Amerikalıların da katıldığı Türk Günü’nde lezzetli Türk yemeklerinin yanı sıra Ebru, Hat gibi klasik Tük sanatları tanıtıldı, Türk Sanat Müziği ziyafeti sunuldu. Kocaeli heyeti, ABD’deki Türk televizyonu olan Ebru Tv’yle de görüşmeler gerçekleştirdi. Kocaeli heyeti, Washington’dan sonra geçtikleri, New York’ta da teknik incelemelerde bulundu, buradaki Türk öğrencilerle ve Türklerin kurduğu sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Heyet, okul ziyaretlerinde de bulundu.

BAŞKAN: ZİYARET VERİMLİ GEÇTİ
ABD’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin her açıdan çok verimli geçtiğine işaret eden Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bu ziyaretimizde birlikte daha iyiye, daha güzele ulaşma arzumuzun, daha iyi bir yaşam kurma gayemizin aradaki binlerce kilometreyi hükümsüz bıraktığına şahitlik ettik. Maryland ve Kocaeli kentleri, sanayi ve üretim kapasiteleriyle, teknolojik ve bilimsel altyapıları ile
ülkelerinin lokomotifi konumundadır. Dolayısıyla birçok ortak çalışma alanımız var. Karşılıklı ticaret ve yatırım potansiyelimiz oldukça yüksek. Bu durumda, aramızdaki işbirliği hem Maryland, hem de Kocaeli için çok verimli bir gelecek vaat ediyor. Sayın Genel Sekreter John P. Mc. Donough ve beraberindeki heyetin geçtiğimiz yıl Kocaeli’ne yapmış oldukları nazik ziyaretin ve imzalanan iyi niyet anlaşmasının bugünkü birlikteliğimizdeki rolü oldukça büyük. Kendisine ve Sayın Vali Martin O’Malley’e sıcak ve yapıcı tutumlarından ötürü teşekkür ediyorum. Dünyanın iki ayrı ucu arasında denizleri, okyanusu aşan bir kardeşlik köprüsü kurduk. Ben yürekten inanıyorum ki; Maryland ve Kocaeli halkları arasında kurulan bu kardeşlik bağı sonsuza dek yaşayacaktır’’ yorumunu yaptı.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Nuh Çimento İÖO velileri isyanlarda30 Aralık 2013 Pazartesi 16:27
 • Battalgazi ihmal kurbanı mı?30 Aralık 2013 Pazartesi 16:26
 • Şükrü Karabalık “Zübük Davası”ndan beraat etti30 Aralık 2013 Pazartesi 16:24
 • Şükrü Karabalık “Zübük Davası”ndan beraat etti30 Aralık 2013 Pazartesi 16:24
 • Sevda’nın rüyası ailesini hayata bağladı30 Aralık 2013 Pazartesi 16:20
 • Ünlü,“2014 yılı Kocaeli’nin yılı olacak”30 Aralık 2013 Pazartesi 16:13
 • Engelliler tiyatro oynadı30 Aralık 2013 Pazartesi 16:11
 • Kocaelispor artık meclis gündeminde30 Aralık 2013 Pazartesi 16:09
 • Muhtarlar SEDAŞ’tan memnun30 Aralık 2013 Pazartesi 15:57
 • Bakan Işık, esnafla buluştu30 Aralık 2013 Pazartesi 15:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim