• BIST 106.960
  • Altın 151,340
  • Dolar 3,6749
  • Euro 4,3248
  • Kocaeli : 25 °C
  • İstanbul : 26 °C
  • Sakarya : 25 °C

Miladi yıl, Hıristiyan Takvimi mi?

Tarık Bağdat

Yeni bir yıla girdik. Yeni yıldan büyük umutlarımız var. Çünkü her yeni yılda umutlarımızı tazeliyoruz.
Tabii! Yeni yılı arzu ile beklemeyi biz sadece bugün değil geçmişten beri yapıyoruz. Benim çocukluğumda bütün mahalleli toplanır eğlence yapardık. Evlerimiz zengin evleri değildi. Karamürsel’in, Sarıkum mahallesini birçok genç bile hatırlar. Fakir bir mahalle idi. Biz bu şekli ile mutluyduk ve her yeni yılı bir evde kutladık. O gece bir büyük düğün olurdu. Kimi börek, kimi tatlı, kimi bahçesinden bulduğunu getirir misafir olduğumuz eve sadece sıcak içecek ikramı kalırdı. Güzel günlerdi. Ben doksan yaşıma bastım aşağı yukarı 85 yıllık zamanı rahat hatırlıyorum.
Ancak bugünlerde yılbaşı kutlaması yani yeni bir yılın neşe ile karşılanması konusunda toplumda yanlış bilgilendirmeler olduğunu görmeye başladım. Sanki “yeni yıl” Hıristiyanların kutladığı bir dini ritüel olarak algılanmaya başladı. Halbuki hiçbir alakası yok. Hıristiyan topluluklarının kutladığı Crismis ile yılbaşı karışmaya başladı gibi geliyor bana.
Bir kere şunu iyi bilmeliyiz;
Zaman; genel olarak olayların ve olaylara bağlı akışın, yaşam şeridinin geçtiği, geçmekte olduğu ve geçeceği süreye denir.
Takvim, zaman ölçü birimidir. Takvim; zamanı, Dünya ve Ay'ın hareketlerine göre gün, ay, hafta, yıl gibi belirli bölümlere ayırma sistemidir. Zaman ölçü birimleri olarak astronomik olaylar (yıl- ay - gün) temel alınmıştır.
İnsanlar zamanı ölçerken, ölçü aracı olarak Güneş'i ve Ay'ı kullanmışlardır. Toplumlar; ekonomik, coğrafi ve kültürel değerlerinden ve ihtiyaçlarından esinlenerek ve bu ölçü birimlerini kullanarak farklı takvimler oluşturmuşlardır.
Takvimler, toplumlara göre fazla ve çeşitli olsa da temel olarak iki gruptur.
Güneş yılını esas alan takvimler: Dünyanın güneş etrafındaki bir tam dönüş süresini
( 365 gün, 6 saat ) bir yıl olarak kabul eden takvimlerdir. İlk defa Mısır'da kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan miladi takvimin temelidir.( Demek ki Hz İsa ile alakası yok)
Ay yılını esas alan takvimler: Ayın Dünya etrafında 12 kez dönmesini (12 x 29.5 =354) esas almışlardır. Bu şekilde oluşturulan takvimlere Ay takvimi diyoruz. İlk defa Mezopotamya'da Sümerler tarafından kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan Hicri takvimin temelidir.
İslam'dan önceki Türklerin kullandıkları bilinen ilk takvim On iki Hayvanlı Türk Takvimidir. On iki Hayvanlı Takvim 'in Türklere özgü olması, Türkler’ in çok eski dönemlerden itibaren astronomi bilimi ile yakından ilgilendiklerini gösterir. Güneş yılını esas alır. Buna göre bir yıl, 365 gün, 5 saatten biraz fazladır. Her yıla bir hayvan adı verilmiş,12 yıl bir dönem kabul edilmiş, aylar; birinci ay, ikinci ay... Olarak adlandırılmıştır. Bu takvimde yılbaşı 22 Aralık'tır. Bu takvimde tarih başlangıcı yoktur. Bu takvimi Türklerin yanı sıra Moğollar, Çinliler, Hintliler ve Tibetliler de kullanmışlardır. Halen Orta Asya'da bazı topluluklar tarafından kullanılmaktadır.
Osmanlı'da önce Hicri Takvim, sonra da 1 Mart'ı yılbaşı kabul eden Mali Takvim kullanıldı.
Cumhuriyet sonrası 1 Ocak 1926'dan başlayarak Gregoryen Takvim yani miladi takvim kullanılmaya başlamıştır.
Gregorien Takvimi Fransa'da 1582 yılında kabul edilerek, 9 Aralık 1582'den hemen 20 Aralık'a geçilmiştir. İngiltere 1752 yılının 3 Eylül günü kabul ettiği bu takvimle doğrudan 14 Eylül gününe geçmiştir.
Protestan Almanların yeni takvimi kabulü 1700 - 1775 arasına yayıldı. Ortodoks Kilisesi ise takvimi bazı değişikliklerle gönülsüz benimsedi. Ama Paskalya ve Noel'i farklı hesaplamaktan vazgeçmedi. Bir tek Finlandiya Ortodoks Kilisesi, Gregoryen takvimini kabul etti. Kudüs, Rusya, Sırbistan ve Yunanistan'daki Aynaroz Kiliseleri ise hiç kabul etmedi.
Bazı Hıristiyan tarikatları ise; Hz.İsa'nın bugün kabul edilen doğumundan yaklaşık 6 yıl önce doğduğu, 36 yıl yaşayıp Milat'tan sonra 30 yılında çarmıha gerildiğini iddia etmektedir.
Bugün İslâm dünyasında yaygın olarak Hicri ve Miladi Takvim kullanılmaktadır
Çin ve Hind'in takvimi de farklıdır.
İbrani Takvimi farklıdır. Mısır'dan Çıkışla başlatmışlardır. Bu ise 5751 tarihidir.
Dünyadaki bütün takvimler dini bir temele oturur.
Milâdi Takvim ilk olarak Jülyen Takvimi, adı ile MÖ 46 yılında Roma İmparatoru Julius Sezar tarafından yapılmıştır.
Hz.İsa’nın doğumu Noel kutlamaları hediyeleşme vs vs 25 Aralık gününü 26 Aralık gününe bağlayan gece kutlanmaktadır.
Kısaca bizim kutladığımız yeni yılın başlangıcı ile Hristiyanların kutladığı gün ile alakası bulunmamaktadır.

Bu yazı toplam 1324 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim