• BIST 96.400
  • Altın 144,302
  • Dolar 3,5616
  • Euro 4,0009
  • Kocaeli : 13 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 13 °C

Muhasebe

Mehmet Sönmezoğlu

Muhterem okuyucularım mübarek üç ayların ikincisi olan Şaban ayına girmemiz ve günahlardan arınma gecesi olan “Berat Kandili”ne yaklaşmış olmamız nedeniyle bu haftaki yazımızın konusu “Muhasebe” olacaktır.
Yüce Allah, “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk (ibadet) etsinler diye yarattım” (Zariyat, 51/56) buyurarak insanın yaradılış amacının kendisine kulluk olduğunu bildirmiştir. Bir başka ayet-i kerimede ise dünyanın imtihan yeri olduğunu, bunun için de insanın, imtihanda olduğu bilinciyle ahirete hazırlık yapması gerektiğini açıklamıştır: “O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır.” (Mülk, 67/2) İnsan dünya hayatının meşguliyetlerine dalarak yaratılış amacını, ölümü ve ahiret hesabını unutabilmektedir. İşte bunun için insanın kendisini sık sık hesaba çekmesi ve kontrol etmesi gerekmektedir.
Muhasebe insanın, ömrünü nasıl geçirdiğini ve geçmişte yaptıklarını düşünüp iyiliklerinin mi, yoksa kötülüklerinin mi çok olduğunun hesabını yapmasıdır. Kul, geçmişini ve bugününü düşünür, kâr ve zararının hesabını iyi yaparsa bundan sonraki hayatını ona göre düzenler.
Peygamber Efendimiz (s.a.s.) her hareketimizi sonunu düşünerek yapmamızı tavsiye etmekte, sonunda zarar göreceğimiz yanlış işlerden sakındırmaktadır: “Bir iş yaparken sonucunu düşün, doğru ise yap, yanlış ise vazgeç!” (Kenzu’l Ummal, 3/99 (5676)
Müslüman, yaratılış gayesi ve sorumlulukları açısından kendini hesaba çekmeli, kendi kendini kontrol etmelidir. Nitekim Hz. Ömer (r.a.) bir hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Siz hesaba çekilmezden önce kendi kendinizi hesaba çekiniz amelleriniz tartılmazdan önce siz kendi kendinizi tartınız büyük hesap gününe hazırlanınız.” (Tirmizi, Kıyamet, 25)
Yüce Allah bizleri ahiret için uyararak, davranışlarımızı kontrol etmemizi ve muhasebe yapmamızı istiyor. Ahiret günündeki durumumuzu yaptıklarımızın belirleyeceğini ve yarın için hazırlanmamız gerektiğini hatırlatarak şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve herkes, yarın için önceden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. Allah’ı unutan ve bu yüzden Allah’ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. Onlar yoldan çıkan kimselerdir.”
Kâmil bir mü’minin dünya ve ahireti için neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmesi gerekir. Aksi takdirde Allah’ın kendisine vermiş olduğu nimetleri yanlış, boş ve lüzumsuz şeylerle heba etmek durumunda kalır. Kişinin doğru kararlar verebilmesi ve yanlışa düşmemesi için sık sık muhasebe yapması gerekmektedir.
Nefis muhasebesi yapan bir Müslüman gaflete düşmekten kurtulur, günah ve hataların farkına varır. Eksik ve kusurlarını görür ve bunları düzeltmenin yollarını arar. Haramlardan korunma disiplini kazanarak takvaya ulaşır. Ömür sermayesini en iyi ve en güzel şekilde değerlendirme fırsatını yakalar. Başıboşluktan kurtulur, yaratılış gayesini idrak edip ona göre yaşamaya çalışır.
Muhasebe hem yapılacak işlerle, hem de yapılan işlerle ilgili olabilir. İnsan yapacağı işlerle ilgili muhasebe yaparak önceden tedbirini almış ve sonra pişman olmaktan kurtulmuş olur. Geçmişte yapılan işlerle ilgili muhasebe yapıldığında da insan yaptığı iş ve davranışları gözden geçirerek eksik ve kusurlarını tamamlama, hata ve günahlarından tövbe ederek temizlenme fırsatı bulur. Böylece Müslüman, hayatını düzene koymuş olur.
Olgun bir mü’min, “Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. Allah yaptıklarınızı görür.” (Hadid, 57/4) “Şüphesiz yerde ve gökte Allah’a hiçbir şey gizli kalmaz.” (Al-i İmran, 3/5) ayetlerinde buyrulduğu gibi, Allah’ın kendisini gördüğünü, yaptıklarının hesabının bir gün mutlaka sorulacağını hiçbir zaman unutmaz ve kendini sürekli hesaba çeker. Resûlullah (s.a.s.) Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Akıllı kimse, nefsini muhasebe eden ve ölümden sonrası için çalışandır. Aciz de, nefsini hevasının peşine takan ve Allah’tan temennide bulunan kimsedir.”
Netice itibariyle müminler, işlerini yapmadan önce planlamalı yaptıktan sonra da yapılan işin sonucunu gözden geçirerek yani sürekli muhasebe yaparak hayatlarını tanzim etmelidirler. Kıyamet günü için ne hazırlamış olduklarına, Allah için neler yaptıklarına bakmalı ve hesap sorulmadan önce nefislerini hesaba çekmelidirler.

Bu yazı toplam 1394 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim