• BIST 104.123
  • Altın 145,971
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Kocaeli : 6 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Sakarya : 6 °C

Muhip Kanko: Bütün inançlara saygı duyan tek parti CHP'dir

Muhip Kanko: Bütün inançlara saygı duyan tek parti CHP'dir
KOÜ Tıp Fakültesi Başhekimliği’nden istifa ederek CHP’den milletvekili aday adayı olan kalp ve damar uzmanı Prof. Dr. Muhip Kanko, Türkiye'de tüm insanların inançlarına saygı duyan tek partinin CHP olduğunu söyledi.

CHP milletvekili aday adaylarından Prof. Dr. Muhip Kanko gazetemize verdiği özel röportajda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kanko, CHP'nin bu seçimlerde % 30 barajını aşacağını ve iktidara yürüyeceğini söyledi. Kanko ayrıca Türkiye'de tüm insanların inançlarına saygı duyan tek partinin CHP olduğunu ifade etti. Sayın Kanko, sorularımızı içtenlikle cevapladı.

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde başhekimlik yardımcılığı yaparken sizi siyasete iten sebep nedir?

Ben akademik kariyerimde adım adım ilerleyerek profesörlüğe kadar yükseldim. Akademik kariyerde profesörlükten daha üst seviye olmadığı için artık ülkemizin sorunlarına dokunan ve sorunların çözümünde aktif rol almak istemem sebebiyle siyasete atılma ihtiyacı hissettim. Ülkemde var olan sıkıntıların çözümünde yer almak istedim.


Siyasetteki hedefiniz nedir?

Tabii ki ben yıllarca sağlık alanında görev yapmış birisi olarak bu alanda uzmanlaşmış bir insanım. Hedeflerim de sağlık alanında ülkeme hizmet etme noktasında en uç noktada olmaktır. Görev aldığım görev süresince gördüğüm eksiklikleri artık Meclis’te seslendirmek ve çözüm önerileri sunmak istiyorum.

 

Kocaeli Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesini kaliteli buluyor musunuz?

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çok başarılı bir ivme yakaladı. Baki Bey (Komsuoğlu) ardından Sezer Hanım (Komsuoğlu) üniversiteye çok büyük hizmetler ettiler. Çok başarılı böbrek nakli operasyonları yapılıyor. Sadece ilimizden değil, il dışından da çok fazla hastanın geldiği bir hastane konumuna yükseldi. Sakarya'da da üniversite hastanesi olmasına rağmen oradan da ilimize çok sayıda hasta geliyor. Yine Bursa'dan, Yalova'dan da gelen çok sayıda hasta var.

 

ÜNİVERSİTE HASTANELERİ YETERİ KADAR BİLİM ÜRETEMİYOR

Yalnız şunu da belirtmeliyim ki, Devletin üniversite hastanelerine desteği keserek özel hastanelere yönelmesi üniversite hastanelerini zora sokuyor. Yeterli kaynağı olmayan üniversite hastaneleri yeteri kadar bilim üretemiyor. Bu dönemde üniversite hastanelerine daha fazla destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Meclis’te önceliğiniz ne olacak?

Ben tabi ki doktor olmam hasebiyle sağlık alanında var olan eksiklilikleri gündeme getireceğim. Biz CHP olarak sağlık alanında birinci sınıf sağlık hizmetlerinin herkes tarafından kolayca ulaşılabilen ve ücretsiz olan bir sistemi getirmek istiyoruz. Bugün itibariyle geçmişte yapılmış bir takım eksiklikler örnek gösterilerek bugünkü yapılanlar övülüyor. Geçmişe oranla bugün yapılanları bizlerde kabul ediyoruz ancak yine yapılması gerekenler var. Eğitim ve sağlık alanında herkese eşit imkanlar sunulması gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında sosyal anlamda var olan eşitsizliğin giderilmesi gerekmektedir.

 

ZENGİN FAKİR AYRIMI

Özellikle ülkemizde gelir dağılımında adaletsizlik var ve bunun giderilmesi gerekiyor. Orta sınıf ortadan kalktı ve fakir ile zengin arasında fark giderek arttı. Bir yerde lüks içinde yaşayan insanlar varken diğer tarafta hayatını zorla idame ettiren insanlar var. Partimizin bir projesi olan Aile Sigortası ile halkımıza ekonomik destek sunulacak ve halkımız belli bir ekonomik seviyeye gelecektir.  Bu şekilde kimse makarna ve kömüre muhtaç edilmeyecek. Makarna ve kömür almak isteyen vatandaşlar devletin istediği yerlerden değil, kendi istediği yerden alacak hale gelecektir.  Bizler CHP olarak topluma fakirliği değil, zenginliği paylaştırmak için mücadele edeceğiz.

 

ASGARİ ÜCRET GERÇEKTEN ÇOK DÜŞÜK

Ülkemizde asgari ücreti nasıl yorumluyorsunuz?

Asgari ücret hakikaten çok düşük durumda. Bırakın asgari ücreti bizler asgari ücret üzerinde çalışmamıza rağmen sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Bizler halkımızın ekonomik anlamda rahatça geçinebileceği bir seviyede olmasını istiyoruz.  Bu anlamda asgari ücretin 2 Bin 500 liranın üstünde olması gerektiğini düşünüyorum. Toplumumuzun içerisinde bulunduğu birçok sıkıntının altında yatan sebebin ekonomik olduğunu düşünüyorum.


Çözüm süreci konusunda neler söylemek istersiniz?

Çözüm sürecinin yeterince şeffaf olmadığını düşünüyorum. Eğer gerçekten de bir çözüm isteniyorsa daha şeffaf ve bilgi paylaşımının olması gerektiğini söylüyorum. Örneğin Meclis’te bulunan partileri sürecin nasıl geliştiğini bilmiyorlar. AKP sadece kendisi bu işi halletmeye çalışıyor. Bu şekilde başarılı bir çözüm olacağını düşünmüyorum. Bu süreçte şehit gelme oranında azalma oldu, ancak yine de ölümler bitmedi. Reyhanlı, Afyon ve Uludere gibi bölgelerde toplu ölümler gerçekleşti. Çözüm sürecinin sağlıklı bir şekilde çözülebilmesi için olaya diğer siyasi partilerin de müdahil olması gerekmektedir diye düşünüyorum. Çözüm süreci toplumun tüm katmanlarını kapsaması gerekmektedir.


Bu seçimlerde hedefiniz CHP ne kadar oy alır?

Bu seçimlerde yapacağımız çalışmalarla oylarımızı artırmayı düşünüyoruz. Türkiye'de %30 hedefini aşmak istiyoruz. Bunu başarabileceğimize inanıyorum. Kocaeli'de ise 5-6 milletvekili hedefliyoruz. Bunu da Kocaeli'de gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum. Röportaj: Muharrem İBRAHİMOĞLU

 

Prof. Dr. Muhip Kanko kimdir?

1965 yılında Hozat'ta doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mersin' de okudu. 1983 yılında Çukurova Tıp Fakültesini kazandı ve 1989 yılında tıp doktoru unvanını aldı.1989-1991 yılları arasında Tunceli Pertek'te mecburi hizmetini yaptı.1991 yılında tıpta uzmanlık sınavında başarılı olarak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ihtisas eğitimine başladı.1996 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi ihtisasını tamamlayarak uzman doktor unvanını kazandı. 1996-1999 yılları arasında Sakarya Devlet Hastanesi’nde operatör doktor olarak mecburi hizmetini tamamladı. 1999 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 2000 yılında Erzincan Askeri Hastanesi’nde askerlik görevini tamamladı. 2002 yılında yardımcı doçent oldu. 2008 yılında doçentlik sınavında başarılı olarak doçent unvanını aldı. 2013 yılı kasım ayında profesör unvanını aldı.

Yurt içi ve yurtdışı dergi ve kitaplarda yayınlanmış olan çok sayıda bilimsel yayını bulunmaktadır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır. Eşi Selhan Kanko, öğretmen olup Ulugazi İlkokulunda çalışmaktadır. Kızı Suay Kanko endüstri mühendisidir. Oğlu Kıraç Olgu Kanko ilkokul 5.sınıf öğrencisidir. Prof.Dr Muhip Kanko, Fransızca bilmektedir.

Milletvekilli aday adaylığı için istifa etmeden önce Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi anabilim dalında profesör olarak çalışmaktaydı. Aynı fakültenin yönetim kurulu üyesi ve başhekim yardımcısıydı.

mh.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
osman
04 Mart 2015 Çarşamba 12:21
12:21
islam hariç butün inaclara saygınız var
ahmet
03 Mart 2015 Salı 11:07
11:07
islam hariç
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim