• BIST 102.270
  • Altın 149,236
  • Dolar 3,5485
  • Euro 4,2033
  • Kocaeli : 19 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • Sakarya : 21 °C

NE OLUYOR EGE ADALARI?

Tarık Bağdat

Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, geçen gün bazı açıklamalarda bulundu. Dikkatle dinledim ve diyor ki; “Ege Denizi’nde yer alan Hurşit adası, Fornoz adası, Eşek adası, Nergizçik adası, Bulamaç adası, Kalolimnoz adası, Keçi adası, Sakarcılar adası, Koçbaba adası, Ardacık adası ile Akdeniz’de yer alan Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi ve Koufonisi adaları, Türkiye’ye aittir. Ancak 2004 yılından itibaren Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir.”
İlk kez Eşek ve Bulamaç adalarının yunanlılar tarafından işgal edildiğini ortaya çıkartan Milli Savunma Bakanı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, basın toplantısında, Yunanlıların son olarak İzmir’e 4 Mil mesafedeki Koyun Adasını işgal ettiğini söyledi. O zamana kadard a bu konu pek dikkatimi çekmemişti.
Ve özellikle Yunanlıların bu işgali, 17 Aralık 2004 tarihinde düzenlenen ve Türkiye’ye tam üyelik müzakere tarihi verilen AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinden sonra Yunanlıların adaları hızla işgal etmeleri dikkat çekecek bir olay. Ege kıyılarında 3000 adaları olduğunu söyleyen Yunanistan’ın bu konuda yapmak istediğini de algılayabilmek çok önemli.
Özüne baktığımız zaman, 1913 Londra, 1923 Lozan ve 1947 Paris Antlaşması ile Yunanistan’a verilen adalar dışında, Türkiye Cumhuriyeti egemenliği altında bulunan Ege Denizi’ndeki 11 ve Akdeniz’deki 5 ada bulunmaktadır. Ve bu adalarda Yunanistan tarafından işgal edilmiştir.
1982 tarihli Karasuları kanununa göre Türk Karasuları’nın genişliği 6 mildir. Kanuna göre hükümetin karasuları artırma yetkisi vardır ancak azaltma yetkisi yoktur.
16 adanın birçoğunda Yunanlılar tarafından evler yapılmış ve yerleşim gerçekleşmiş. Koyun Adası’nda da çok sayıda kilise var. Adada ayrıca her yerden görünebilecek dev bir haç da bulunuyor. Ancak tek bir camii yok. İşgal öyle bir işgal ki Yunan askerleri de adaya konuşlandırılmış. Bunun yanında askeri araçlar da bulunuyor. Uluslararası antlaşmalara göre de bu kesinlikle olmaması gereken gerçekler.
Bu şekli ile Yunanistan, Lozan ve Paris Barış Antlaşmaları ile uluslararası hukuk kurallarını açık bir şekilde ihlal ederek, Türk Adaları’nı işgal etmiştir.
İşgal edilen adalardaki kiliselerin yönetimleri İstanbul Patrikliğinin ekümenik sınırlarına devredilmiş. Eh!! Bu durumda patrikhane de fiilen işgalin içinde. Bulamaç adasında bir tabur asker yerleştirmiş. Adalardan bazılarında karakollar bile var. Keçi adası ve diğer birkaç adada tesisler yapmışlar. Bizim sırtımızdan para kazanıyorlar. Sakarcılılar adasında önemli madenler var. Bu madenleri de onlar alıyor. Bize ait olan madenleri resmen çalıyorlar. Ege Denizi’ndeki adalar da olduğu gibi kilise, Yunan bayrağı ve bazı tesisler var.
Ülkemizde Kürdistanlaşma çalışmaları yapılırken bir taraftan da sağ gösterip sol vurularak Ege’de adalarımızda elimizden kayıp gitmiyor mu?
Yunanistan karasularını 12 mile çıkarmaya çalışırken, İzmir bölgesindeki karasularımızı neden 4 mile indiriyor ?
Koyun Adası ; Hekim Adası, Uzun Ada ve Kara Ada gibi İzmir’e ait adalardan birisi ve Kara Ada’ya 3,5 mil, İzmir’e 4 mil mesafededir. Bu durumda Türkiye tehdit altındadır.
Koyun Adası, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1566 yılında Türk egemenliğine girmiştir.
Birinci Balkan Savaşı’nda Yunanlılar, Kuzey Ege’de bulunan Taşoz - Ahikerya arasındaki toplam 11 adayı işgal ediyor. İşgal edilen adalar arasında Gökçeada ve Bozcaada’da var ancak Koyun Adası yok !
13 Şubat 1914 Tarihinde Yunan Kraliyet Hükümeti’ne; Almanya, Avusturya-Macaristan, Fransa, İngiltere, İtalya ve Rusya tarafından tebliğ edilen karara göre; Yunanistan’a Gökçeada ve Bozcaada dışında toplam 9 ada bırakılıyor. Bırakılan adalar arasında Koyun Adası yok !
İstiklal Savaşı’ndan sonra, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Andlaşması’nın 12 nci Maddesinde, Yunanistan’a bırakılan Doğu Akdeniz Adaları tek tek ve ismen sayılmıştır. Yunanistan’a bırakılan toplam 9 ada arasında Sakız Adası var ancak Koyun Adası yok !
Lozan Andlaşması’nın, Türkçe, Fransızca ve İngilizce metinlerinin hiçbir yerinde Yunanistan’a bırakılan adalar arasında Koyun Adası yok !
Ayrıca Lozan Andlaşması’nın 46 ncı maddesi hükümlerine göre; Türkiye Cumhuriyeti Koyun Adası’nın payına düşen Osmanlı Genel Borcu’nu ödemiş. Yani borcunu ödediğimiz Koyun Adası şu anda Yunanistan’ın fiili işgali altında.
Artık yeter deme zamanıdır diye düşünüyorum.
Bu vesile ile 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

Bu yazı toplam 7512 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
***
02 Ekim 2016 Pazar 16:49
16:49
ACABA TURKIYENIN NERELERINI VERDILERDE HABERIMIZ YOK
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim