• BIST 108.489
  • Altın 152,547
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 11 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 11 °C

Necmi Kocaman, açıkladı!

Necmi Kocaman, açıkladı!
Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman yaptırdıkları bir araştırmanın sonucunu açıkladı. Kocaman, “İlçenin sosyal donatılar olmadığı için Gölcüklü vatandaşlar parasını ilçe dışında harcıyor. Her hafta 2.5 milyon lira İzmit’te gidiyor” ded

Yaptıkları başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman ile ilçenin ve Türkiye’nin ekonomik sorunlarını konuştuk. Kocaman bir yandan yaptıkları araştırmaları anlatırken, öte yandan da çözüm yollarını da sıraladı. Başkan Kocaman, “Üniversiteye yaptırdığımız araştırmaya göre bizim sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar akşamı saat 20.00’a kadar bu bölgeden karşı yakaya giden paramız 2.5 milyon lira. 3 günde giden para bu. Şehir merkezimiz canlanmadığı sürece bu para diğer ilçelere gitmeye devam edecek. Ayda 10 milyon lira kaybımız var” dedi.

 

“SOSYAL DONATILAR YOK”

Kocaman konuşmasına şöyle devam etti, “İlçemizde sosyal yaşam yok, donatılar yok, iki tane kahve dünyasıyla bir tane simit sarayıyla, bir tane caddesiyle bu iş olmaz. Gölcük bütünleşmeli. Amiral Sağlam Caddesi sözde caddelikten çıkartılmalı. Kavaklı sahilimiz inci gibi bir yer, ama kimse yok. Değirmendere keza aynı. Bir sinemaya gidecek insan, tiyatroya gidecek insan burada bu ihtiyaçlarını göremiyor. Otopark olmaması bizim en büyük belamız. Otopark olmaması en büyük etkenlerden biri…”

 

BİZ İZMİT’TEN UCUZUZ
Gölcük depremden sonra ikiye bölündü, alt Gölcük, üst Gölcük diye. Alt Gölcük’ten 40 bin kişi yukarı gitti. Yukarı giden kişi arabaya binecek, Gölcük’e gelecek 2.5 TL. 4 kişi gelse 10 TL, gidiş geliş 20 TL. 30’da harcasa 50 TL, adam bir daha inmem diyor Gölcük’e. Basıyor hafta sonu Büyükşehir arabalarıyla merkeze gidiyor. Bizim esnafımızda burada sinek avlıyor. Ama cazibe alanları oluşsa iş tersine dönecek. Biz İzmit’ten ucuz. İzmit’ten kesinlikle pahalı değiliz.

 

“Askeri lojmanlar yıkılsın”

Gölcük Esnaf Odası Başkanı Necmi Kocaman, “ilçenin gelişmesi ve cazibe merkezi haline gelmesi için bazı projelerin hata geçmesi gerekiyor. Öncelikli olarak ta Kavaklıdaki askeri lojmanları yıkarak burayı halka kazandırmalıyız” dedi

Gölcük Esnaf Odası Başkanı Necmi Kocaman, ilçenin değişmesi ve gelişmesi gerektiğini söylüyor. Bu değişim ve gelişim için de bazı feragatlerde bulunulması gerektiğini altını çiziyor. Kocaman’ın bu değişimle ilgili radikal birde önerisi var. Diyor ki, “ Sahil kenarındaki askeri lojmanlar var. Oturan yüzde 10. Vur kepçeyi Amiral Sağlam’a kadar açın burayı.” Röportajımızda Kocaman’ın Gölcük için birçok farklı önerisini ve Gölcük Esnaf  ve Sanatkarlar Odası’nın yaptığı birçok projeyi okuya bilirsiniz.

 

Necmi Bey, Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda kaç yıldır varsınız?

necmi-kocaman-(dekupeeee).jpg

1984 yılında Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası bünyesine katıldım. O zaman bir dernek statüsündeydi. Oda’nın genel sekreteri olarak 26.5 yıl net hizmetim oldu. Akabinde esnafın ısrarıyla 2010 yılında yapılan oda seçimlerine aday oldum. Üç adaylı bir yarıştı bu.  2010 Mart Ayında yapılan seçimde mevcut başkan Mahmut Seslikaya da adaydı. Çok hareketli bir seçim dönemi geçirmiştik.  Mahmut Ağabey 104 oy aldı. Diğer aday da 101 oy aldı. Ben ve arkadaşlarım 800’den fazla oy alarak yeni yönetimi devraldık.  Bu seçimle birlikte Kocaeli’de en fazla oyu almış ve en genç başkanlardan biri ben oldum.

Benim bir borcum vardı, bu tür yerler tabela derneği haline gelmişti. Esnaf “Siz ne iş yaparsınız” demeye başlamıştı.  26.5 yıl bu esnafla iç içeydim ve onlara olan borcumu bir şekilde ödemem lazımdı.  Ve kolları sıvadık…

 

Peki, Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın görevi nedir?

Biz yarı kamu kurumu niteliğinde işleyen bir oluşumuz. Devletimizin bize vermiş olduğu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ve Esnaf Genel Müdürlüğü’nün bize verdiği talimatlar doğrultusunda görev yaparız. Benim esnafı düşünme zorunluluğum var. Asıl işim esnafın sorunlarını tespit edip çare bulmak.  Esnaf Odaları ile Esnaf Kefalet Kooperatifleri iç içe görünse de çok farklı kurumlardır. Esnaf bize geldiğinde elini beline koyar hesap sorarcasına “Ne yapıyorsunuz” der, devletin parasını oturdukları yerden faiziyle kullandıran kooperatif başkanlarının karşısında elini önde birleştirerek “Başkanım para verir misiniz” der. İşte fark burada başlar.

 

AİDAT VE KAİDE DIŞINDA GELİRİMİZ YOK

Bizim yıllık aidatlar ve kaideler dışında bir gelirimiz yok. O ücretlerde zaten çok düşük.  Ben bu odaya geldiğimde dik duruş sergileye bilecek bir başkan olacağım demiştim. Arkamızdaki esnaf ve sanatkarımız için dik durmam gerekiyordu.  Şuan 2 bin 500 üyem var. Ve biz göreve gelirken bir hedef koyduk.  Esnafın sesi değişimin adresi olacağız dedik. Ne söylediysek de kat ve kat yaptık. Ben bu işin hastasıyım, sevdalısıyım. Bu işi yaparken de büyük bir onurla yapıyorum. Para için asla yapmıyorum. Allaha çok şükür emanete riayet etmede çok hassasım.

 

GÜZEL BİR BİNA KAZANDIRDIK

ISO 9001 Kalite Ödülünü aldık. Eski binamız köhne bir yerdeydi ve onu bugünkü haline getirdik. Bugün odamız namaz kılınacak mescidi, deposu, toplantı salonu, arşivi olan bir mekan haline getirdik.  Artık 258 metrekarelik mülkü odamıza ait olan bir binamız var.

 

ÜCRETSİZ HİZMETLER SUNUYORUZ

Bünyemizde 15 avukatımız var ve ücretsiz olarak esnafımızın davalarını takip ediyor. Bunlar özel dava olsa bile. Serbest Mali Müşavirlerle anlaşma yaptık tüm konularda esnafımıza Oda adına katkı sağlıyorlar.

 

VERGİ KAÇAĞININI ENGELLEDİK

Biz göreve başladığımızda Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemizde de vergi kaçağı üst seviyedeydi.  2.5 yıl bununla mücadele ettim. Benim kayıtlı esnafım vergi verirken, aynı işi vergisiz olarak birinin daha yapıyor olması haksızlıktı. İhbar yoluyla bu vergi kaçağının önüne geçtik.  Kocaeli’de vergi kaçağının önüne geçmiş en başarılı ilçelerden biriyiz.

 

SEYYAR SATICI MÜCADELESİ

İnanın 2010 tarihinde Çingene pazarları gibi pazarlar kurulurdu. Seyyar aldı başını gidiyordu. Gölcük Belediyesi ile bazen kavga ederek, bazen mücadele vererek,  bazen de gönül birliği içerisinde seyyarın belini kırdık. Seyyarda yüzde 90 azalma kaydettik. Gölcük içerisinde seyyarı binde bir görebilirsiniz.

 

SOSYAL FON OLUŞTURDUK

İş yeriniz var ve yandı, itfaiye geliyor ve müdahalesini yapıyor, tespitini tutuyor. Ertesi gün vatandaş itfaiye raporunu aldıktan hemen sora odaya davet ediyoruz. İkinci gün eline bir zarf veriyoruz. Nakdi olarak azımsanmayacak bir bedel ödeniyor. Bunu da kendi bünyemizde oluşturduğumuz sosyal fondan karşılıyoruz. Bu paraya sadece bu ve bu tür konularda kullanıyoruz. Üye olacak olan esnaftan bir seferliğine aldığımız bir bedelle bu fonu kurduk.

 

ESNAFIN ACİL BORÇLARINA HIZIR GİBİ YETİŞİYORUZ

Eskiden esnafın başına bir şey geldiğinde kapı kapı dolaşılır 1 lira, 2 lira toplanırdı. Benim esnafım dilenci değil. Kimse kapı kapı para toplamıyor. Oluşturulan fondan karşılıyoruz zararları.  Sadece yangın ve benzeri durumlar için değil. Öyle esnafımız var ki bin TL için 2 Bin TL için cezaevine girecek. Hemen ilgili arkadaşımızı yolluyoruz ödüyoruz parasını ve o arkadaşımızı bu dertten kurtarıyoruz.

 

TATİL ORGANİZASYONU

Acentalarla kurduğumuz bağ sayesinde tatile gidecek esnaf dahi bizi arar ve onlar adına tatillerini organize ederiz. 2 bin liraya yapacağı tatili bin liraya yaptırtıyoruz. Talepte hayli fazla…

 

BEŞBİN İŞ ÖNLÜĞÜ DAĞITITK

İlçemizde 20’ye yakın banka var. Bütün bankaları topladık. Ekonomik Konsey adı altında toplantılar düzenledik. İlçemizdeki ticaretle ilgili her ay muntazam toplanıyoruz. AB Projelerini takip ediyoruz. Bu kapsamda 5 bin adet iş gömleği yaptırdık. Tüm esnafa dağıttık…

 

ESNAFA EĞİTİM VERDİK

AVM’lerin küçük esnafı erittiğini konuşuyoruz. Deneyimli personelleriyle halkı AVM’lere çekiyor ve satış politikalarıyla çarşı esnafından daha iyi iş yapıyorlar. Biz ise 300-500’e yanımızda adam çalıştırıyoruz. O paraya çalışan biride o paranın hakkı kadar çalışa biliyor.  Satım teknikleri ile ilgili kurs düzenledik. 4 defa bu tür kurslar düzenleyerek daha kaliteli personeller yetiştirdik.

 

Bütün bunları yaparken evinize zaman ayıra biliyor musunuz?

calisan.jpg

Evimi otel gibi kullanıyorum sabah 08.30’da çıktığım evime gece 23.00’da gidebiliyorum. Bu bir sevgidir. Zorla insana bir şey yaptıramazsınız, içinden gelmesi lazım. Biz hasta ziyaretlerinden tutunda esnafın cemiyetlerine kadar hep onların yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Gel aidatını ver bak işine demeyle bu iş olmuyor. Biz belediye başkanı gibi çalışıyoruz burada. İnsanları seçimden seçime hazırlayan bir zihniyette değiliz.  Haftanın her günü tüm ilçeyi mutlaka gezeriz.

 

Gölcük’te başlayan “Kentsel Dönüşüm” esnafa olumsuz yansıyacak mı? 

Kentsel Dönüşümü sonuna kadar destekliyoruz. Ancak bu durum merkezdeki esnafın bitmesi demekti. İnsanlar kredi ödüyor ve dükkanları kapanacaktı. 300-400 esnaf var orada. 1’ince etabı sanayiden başlatalım orası bitince esnafı o tarafa alalım dedim. Şimdi o uygulamayı gerçekleştireceğiz ve esnafı sanayinin bulunduğu bölgeye geçici olarak alacağız. Böylelikle esnaf bu durumdan çok fazla etkilenmeyecek.

 

SANAYİ SiTESİ YENİ YERİNE GECECEK

Sanayi sitemiz mezbelelik bir yerdi. Buranın kaldırılması için elimizden geleni yaptık. Kimse kaldırılabileceğine inanmıyordu. Ben bu işi yapmasam etek giyerim dedim.

Şimdi yepyeni bir tesis kavuşuyoruz. Eski sanayide iş yeri olanlar ücret ödemeden yeni yerden dükkan alacak. Bakanımız ve siyasetçilerimiz çok yakın davrandı Mehmet Ellibeş ve bu meselenin gizli kahramanları olan belediye başkan yardımcıları Nihat Abiş ile Kemal Kahraman’a da çok teşekkür etmek istiyordum.  Yerimiz hazır kamulaştırması yapıldı. Büyükşehir de Hisareyn’e sanayi için kavşak yapılıyor.

 

YATIRIM İÇİN DÜKKAN ALINAMAYACAK

Sanayi çarşısı için önümüzdeki Mayıs - Haziran’da ihaleye yapılacak. 400 adet dükkan planlanıyor. Mevcut sanayi sitesindeki işyerleri buraya taşınacak. Artan iş yerleri ise bu mesleği yapan esnafa satılacak. Kesinlikle yatırım için satın almak isteyenlere satış yapılmayacak. İlçe içerisindeki galeriler dahil yeni sanayi sitesinin içinde olacaklar. Esnafın artık bir yuvası olacak. Esnafı Gölcük sanayisine davet ediyoruz. İşinin ehli herkesin buraya gelmesini istiyorum.  110 bin metrekarelik bir alanda yer alacak yeni sanayi sitemiz. Gelen firmalardan tek isteğimiz ise Gölcük Vergi Dairesi’ne bağlı olmaları. 

 

MÜŞTERİ ŞİKAYET HATTI

İlçemizde alışveriş yapan müşterilerimiz bir ürünle ilgili ya da bir esnafla ilgili sıkıntı yaşarsa 0262 414 88 88’nolu hattan bizimle irtibata geçebiliyor. Vatandaş ve esnaf bu numaradan sistemimize ulaşarak sorununu anlatıp çözümünü bulabiliyor. Görev geldiğimiz ilk dönem bu sistemin oturması için uğraş verdik.

 

ÖZEL HASTANELERLE ANLAŞTIK

Esnafımızın daha iyi ve uygun hizmet alması için anlaşmalar imzaladık. Sağlık adına yaptığımız anlaşmalarla üyelerimiz Cihan Hastanesi ile Aile Konak Hastanesi ile Mecdikal Park Hastanesi ile anlaşmalar imzaladık. Özel eğitim kurumlarıyla ile ve yabancı dil kurslarıyla indirimli hizmet alınmasını sağladık.

 

BURS VERİYORUZ

Görevi geldiğimizden beri esnafımızın öğrenci çocuklarına burs veriyoruz. Üniversitede okuyan öğrencilerimize bu konuda desteğimiz sürüyor. Karınca kararınca 50’ ye yakın arkadaşımıza burs veriyoruz.

 

YILIN AHİSİ

Biz burada her üyeye kayıt olduğu gün bir poşet veririz. İçerisinde bereket duası ve bir zarf vardır. Odamızı anlatırız,  ahiliği anlatan broşürler veririz. Ahiliğe çok önem veriyoruz. Ve son 5 yılın 4’ünde valiliğin düzenlediği Ahilik ödülünü hep Gölcük alıyor. Bu senenin Ahi’si de Tornacı Feridun Balaban seçildi,

 

KAN BANKASI KURDUK

Biz sağlık kuruluşu değiliz, Kızılay hiç değiliz, ama öyle bir kan bankası oluşturduk ki kan ihtiyacı olan önce bizi arıyor. En hayati ihtiyaçlardan biriydi. Bu yüzden bilgi bankamızda kan grupları ve bu grupları taşıyan esnaf arkadaşlarımızı kaydettik.  Kim ne zaman nerede kan verdiyse onu bile tutuyoruz . İnsanlar Kızılay’dan çok bizi arıyorlar. Bizde arkadaşlarımızı arayarak kan verecek kişileri hastaneye kadar götürüyoruz.  Eskiden fabrikalara giderek kan aranırdı.

 

5 DAKİKA DURUYOR 3-4 LİRA ÖDÜYOR

Vatandaş tıraş olacak, esnafın önünde duruyor iki dakika sonra berbere 5 lira veriyor, çıktığında otoparkçı Azrail gibi dibinde bitiyor “ver” diyor “3 lira – 4 lira”. Lokantaya gidiyor yemek yiyecek, veriyor 10 lira, otoparkçı çıkışta yapışıyor yakasına  “ver” diyor “3 lira – 4 lira”. Ya 15 dakika bekle kardeşim. Vampir gibi yapışma insanın yakasına.  Sadece Gölcük için değil. Her yer de var bu sorun.

 

30 BİN TL FAİZSİZ KREDİ

Yapılanı alkışlarım, yapılmayanı da eleştiririm, kimse kusura bakmasın. Devlet dedi ki esnafa destek için 30 bin TL faizsiz kredi vereceğim. İnsanlar ümit etti başvuruldu, 300 e yakın münacat oldu. Belki iki katı oldu ama kafadan elenenler vardı. 73 tanesi bu krediyi alabildi. O arada dondu. Bütün işlemleri hazır 200’den fazla kişi bekliyor ki, para yatsın. Aylardır ümit içerisinde esnaf. Ama para vermek bitti. Kredi kooperatifine devlet para gönderiyor, kooperatifte oturup atıyor bacak bacağa, kredi veriyor.

 

“ODA KASASINDAN 1 LİTRE MAZOT DAHİ ALMADIM”

Göreve geldiğim günden beri benim ya da çalışan personelimin bir tanesinin telefon faturası asla buradan ödenmiyor. Arabama bir litre mazot aldıysam da haram olsun.  İnsanlar için koşturuyorum, esnafımız için dolanıyorum yasal olarak kullanma hakkım da var ama ben asla kullanmadım kullanmamda. Kullandığımı ispat etsinler o gün görevi bırakırım. Ben misafirimin yemek faturasını odadan kullanmam.  Bu bunlar benim prensiplerim.

 

Necmi Kocaman kimdir?

1963 Gölcük Doğumlu. İlk, orta ve lise tahsilini Gölcük'te tamamladı. Yeni Şark Ecza Deposu'nda Marmara Bölge Sorumluluğu, Sözcü İnternet Haber, Türkiye Haber İnternet'te köşe yazarlığı, İnci TV Muhabbet Meydanı, haber programı yapım ve sunuculuğu görevlerinde bulundu. İş yönetimi, İnsan iletişimi Hizmetleri Yönetimi, İletişim Becerileri, Arama Kurtarma Temel Afet Bilgisi Afet Yönetimi Medical eğitimlerini aldı. 1952-1990 yılları arası Gölcük'te ilk Lokanta işletmeciliği yapan Şen Kardeşler Lokantasını yürüten merhum İbrahim Kocaman'ın oğludur.

bulent-006.jpg

 

İşte Kocaman’ın makam aracı!

makam-1-(dekupeeeeeee).jpg

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, Oda’ya külfet olmasın diye makam aracı olarak elektrikli bisiklet kullanıyor. Arka plakasında Gölcük Esnaf Odası Hizmet Aracı yazıyor. Takım elbisesini giyip, bisikleti makam aracı kullanan Kocaman, örnek bir davranış sergiliyor.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Gölcüklü İsmet
02 Mayıs 2016 Pazartesi 23:41
23:41
Biz Gölcüklüler çok şanslıyız. Diğer ilçelerimiz birer Necmi Kocaman bulmalı. Gazeteci kardeşimiz oldukça uzun bir makale ele almış. Biz Gölcük olarak hepsine şehadet ederiz. Ayrıca yazılar eksik. GESOTİM de var. Sayın Kocaman aynı zamanda GESOTİM başkanı olarak Kocaeli'nin gururudur. İyi ki varsın ve daha uzun seneler var olasın. Seni seviyoruz. Sana her makam yakışır.
İzmitli
17 Nisan 2016 Pazar 17:26
17:26
Kocaeliyi evlatları yönetmeli
Kocaeli doğumlu olmayan,Evi barkı,köyü Kocaeli'de olmayanlar kesinlikle Kocaeli'den Milletvekili adayı olmamalı yapılmamalı..Aynısı Belediye Başkanlığı içinde geçerli.Çünkü Kocaeli'nin evladı olmayanlar sadece kişisel çıkarları için çalışıyorlar Kocaeli ve halkının sorunları Kocaeli'nin menfaatleri için çalışmıyor Kocaeli'nin haklarını korumuyorlar,Her parti bunu benimsemeli.
İzmitli
17 Nisan 2016 Pazar 17:25
17:25
Yeter artık...yeter...Kocaelinin canına okundu ve nefeste alınmıyor...
Fabrikalar ve Sanayii vb.leri Kocaelinin Demografik yapısını çok bozdu!..(Ford araba fabrikası ve Bingo vb.fabrikalar;Gölcüğün Demografik yapısını çok bozdu!..)'Kocaeli'liye dışarıdan gelenler toplumdaki düzeni,huzuru,ahlak yapısını vb.bozdu biz artık Kocaeli'ye Fabrika,Limanlar,Tersaneler ve Sanayii yatırımları istemiyoruz.Demografik yapı iyice bozuldu.Rant için gelen yabancılarda Ne Belediye başkanlığına aday,Nede Milletvekilliğine adaya olsunlar...Aday olacaklar;Kocaelinin Evladı olmalı,Evi,Köyü barkı yurdu Kocaelide olacak..Yabancılar kendi memleketinizde aday olun.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim