• BIST 83.048
  • Altın 146,881
  • Dolar 3,7605
  • Euro 4,0391
  • Kocaeli : -4 °C
  • İstanbul : 4 °C
  • Sakarya : -4 °C

Okul sporları bölge yarışmaları

Aykut İlker Mete

Okul Sporları finalinde yarışacak sporcuların belirlendiği bölge yarışmaları 16-19 Mayıs 2015 tarihlerinde Kocaeli, Karabük, Erzincan, Kahramanmaraş, Burdur ve Mersin’de oynandı. 11 ilden katılan sporcuların mücadele ettiği Kocaeli grubu maçları Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlendi.

 

Ulusal hakemlerimizden Kurtuluş Cabbaroğlu’nun başhakemliğini yaptığı organizasyon İsviçre Sistemi ile yedi tur üzerinden oynandı. Küçükler, Yıldızlar, Gençler kız ve erkek olmak üzere altı kategoride düzenlenen organizasyonda ilk dört dereceye madalya verildi.

 

25 sporcunun yarıştığı Küçük Kızlar kategorisinde ilk üç sırada İstanbullu sporcuları görüyoruz. Ceylan Eroltu 6 puanla şampiyon olurken aynı puan ve averajla Eylül Çelik ikinci 5 puanla Doğasu Arda üçüncü oldu. 49 sporcunun yarıştığı Küçük Erkekler kategorisinde İstanbul’dan tüm maçlarını kazanan CM Ahmet Utku Üzümcü 7 puanla şampiyon, Bursa’dan 5,5 puanla Yağız Gallevci ikinci İstanbul’dan 5 puan ve averajla Emre Tınarlıoğlu üçüncü oldu.

 

26 sporcunun yarıştığı Yıldız Kızlar kategorisinde Bursa’dan 6 puanla WCM Sude Hereklioğlu şampiyon İstanbul’dan WCM Çağıl Irmak Arda 5 puan ve averajla ikinci Tekirdağ’dan İrem Şen aynı puan ve averajla üçüncü oldu. 54 sporcunun yarıştığı Yıldız Erkekler kategorisinde Bursa’dan Kamer Kayra tüm maçlarını kazanarak 7 puanla şampiyon olurken Çanakkale’den 5,5 puanla Faruk Esat Ergin ikinci Tekirdağ’dan 5 puan ve averajla İsa Özgür ise üçüncü oldu.

 

13 sporcunun yarıştığı Gençler Kızlar kategorisinde İstanbul’dan 6 puanla Sinem Çağla Gündoğan şampiyon olurken Tekirdağ’dan 5 puan ve averajla Sude Döner ikinci Kocaeli’den aynı puan ve averajla Sena Duman üçüncü oldu. 39 sporcunun yarıştığı Gençler Erkekler kategorisinde ilk üç 5,5 puan ve averajla sıralandılar. Sakarya’dan Efe Mert Kılıç şampiyon İstanbul’dan CM Bahadır Özen ikinci aynı ilden Ataberk Eren üçüncü oldu.

 

Böylelikle 30 Mayıs - 06 Haziran 2015 tarihlerinde Balıkesir Burhaniye’de yapılacak Türkiye Okul Sporları Satranç Şampiyonasında mücadele edecek sporcular belirlenmiş oldu.

 

Son olarak ilimizi temsilen Burhaniye’ye gidecek sporcularımıza başarılar diliyorum.       

Satranç dolu günler dileğiyle…

 

Kısa… Kısa…

>>> 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası 22-24 Mayıs 2015 tarihlerinde Saraybahçe Spor Kulübü Satranç Eğitim Merkezi’nde (SASEM) düzenlenecek.

 

>>> 2. Geleneksel Pazar Belediyesi Mahperi Hatun Türkiye Geneli Ödüllü Satranç Turnuvası 22-24 Mayıs 2015 tarihlerinde, Tokat’ın Pazar ilçesinde bulunan Mahperi Hatun Kervansarayı'nda düzenlenecek.

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** Rusya Takım Şampiyonası

(01 - 10 Mayıs 2015/RUS)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2794/RUS)

GM Nepomniachtchi, Ian (ELO 2714/RUS)

 

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 d5 4.Af3 Fg7 5.Vb3 dxc4 6.Vxc4 0–0 7.e4 a6 8.Fe2 b5 9.Vb3 c5 10.dxc5 Fe6 11.Vc2 Abd7 12.Fe3 Kc8 13.Kd1 b4 14.Ad5 Fxd5 15.exd5 Axc5 16.0–0 Ace4 17.Vd3 Vd6 18.g3 Kfd8 19.Ff4 Vxd5 20.Vxa6 Va8 21.Vxa8 Kxa8 22.Kxd8+ Kxd8 23.Kd1 Ad5 24.Fe5 e6 25.Fxg7 Sxg7 26.Fc4 Kc8 27.Fb3 Aef6 28.Ae5 g5 29.Kd4 Kc7 30.Sf1 Sf8 31.h4 h6 32.Se2 Sg7 33.Ad3 Kb7 34.Sd2 Sf8 35.Sc2 Kc7+ 36.Sd2 Kb7 37.hxg5 hxg5 38.Sc2 Kc7+ 39.Sd2 Kb7 40.Sc2 Kc7+ 41.Kc4 Kb7 42.Kc5 Ae7 43.Kc4 Aed5 44.Kc8+ Se7 45.Fxd5 exd5 46.Sb3 Ae4 47.Kc2 f5 48.Axb4 d4 49.Sa4 Kd7 50.Ad3 Ka7+ 51.Sb5 Kxa2 52.Sc4 Ka6 53.Sxd4 Kd6+ 54.Se3 Ke6 55.Sd4 Kd6+ 56.Sc4 Kc6+ 57.Sb3 Kd6 58.Ac5 Axc5+ 59.Kxc5 Se6 60.Sc2 Kd4 61.Kc3 f4 62.b3 Ke4 63.Kd3 g4 64.Sc3 f3 65.b4 Ke1 66.Kd2 Kb1 67.Kb2 Ke1 68.b5 Sd7 69.Sd3 Sc7 70.Kb4 Ke2 71.Kxg4 Kxf2 72.Se3 Kb2 73.Sxf3 Kb3+ 74.Sg2 Kxb5 75.Kd4 Kb8 76.Sf3 Kf8+ 77.Se4 Kg8 78.Sf4 Sc6 79.g4 Sc5 80.Kd1 Kf8+ 1–0

 

** Rusya Takım Şampiyonası

(01 - 10 Mayıs 2015/RUS)

GM Motylev, Alexander (ELO 2653/RUS)

GM Najer, Evgeniy (ELO 2634/RUS)

 

1.e4 c6 2.Ac3 d5 3.Af3 Fg4 4.h3 Fxf3 5.Vxf3 Af6 6.d3 e6 7.Fd2 Vb6 8.0–0–0 d4 9.Ae2 c5 10.e5 Afd7 11.Ve4 Ac6 12.f4 0–0–0 13.c4 h5 14.g3 f5 15.exf6 Axf6 16.Vxe6+ Sb8 17.Ag1 Ke8 18.Vf5 Ab4 19.Fxb4 cxb4 20.Af3 b3 21.axb3 Ke3 22.Ae5 Vxb3 23.Ag6 Fb4 24.Kh2 Kc8 25.Ae5 a6 26.Ad7+ Axd7 27.Vxd7 Kxc4+ 28.dxc4 Kc3+ 29.bxc3 Fa3+ 0–1

 

** Rusya Takım Şampiyonası

(01 - 10 Mayıs 2015/RUS)

GM Sjugirov, Sanan (ELO 2669/RUS)

GM Svidler, Peter (ELO 2729/RUS)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.d3 d6 7.c4 0–0 8.h3 Ad4 9.Axd4 exd4 10.Ad2 Ad7 11.f4 c5 12.Af3 Kb8 13.Fd2 b5 14.Fb3 bxc4 15.dxc4 Ff6 16.Kb1 Ke8 17.Fc2 Fb7 18.Ke1 Fh4 19.Axh4 Vxh4 20.Sh2 Ke7 21.g3 Vf6 22.b4 Kbe8 23.Fa4 Fxe4 24.Fxd7 Kxd7 25.bxc5 Vd8 26.c6 Kde7 27.Kb7 Kxb7 28.cxb7 Fxb7 29.Fa5 Kxe1 30.Vxe1 Vd7 31.g4 Vc6 32.Sg3 h5 33.Ve2 hxg4 34.hxg4 d3 35.Vxd3 Vg2+ 36.Sh4 Ff3 0–1

 

** Rusya Takım Şampiyonası

(01 - 10 Mayıs 2015/RUS)

GM Kamsky, Gata (ELO 2683/USA)

GM Shirov, Alexei (ELO 2691/LAT)

 

1.c4 e5 2.Ac3 Ac6 3.g3 g6 4.Fg2 Fg7 5.d3 d6 6.e3 f5 7.Age2 Af6 8.Kb1 a5 9.a3 0–0 10.0–0 g5 11.f4 exf4 12.exf4 g4 13.Fe3 Fe6 14.Vb3 Kb8 15.Ff2 Ff7 16.Kfe1 h5 17.Vb5 Ae7 18.Vxa5 h4 19.Ad4 h3 20.Fh1 b6 21.Vb5 c5 22.Ae6 Fxe6 23.Kxe6 Ae8 24.Ke2 Ac7 25.Va4 Ff6 26.Kbe1 Sg7 27.Ab5 Axb5 28.Vxb5 d5 29.d4 dxc4 30.dxc5 bxc5 31.Vxc5 Kf7 32.Vxc4 Kxb2 33.Kxb2 Fxb2 34.a4 Ag6 35.Vb4 Vf6 36.Vb6 Kd7 37.Vxf6+ Sxf6 38.Kb1 Fd4 39.a5 Ae7 40.a6 Ac8 41.Fb7 Aa7 42.Fxd4+ Kxd4 43.Kb2 Se7 44.Sf2 Kd3 45.Ka2 Sd6 46.Se2 Kb3 47.Kd2+ Sc7 48.Fd5 Kb6 49.Kc2+ Sd6 50.Fb7 Kb3 51.Sd2 Ka3 52.Sc1 Ke3 53.Sb2 Sd7 54.Fd5 Sd6 55.Fc4 Ac6 56.Ke2 Kxe2+ 57.Fxe2 Sc7 58.Sc3 Sb6 59.Fd3 Ae7 60.Sd4 Ac6+ 61.Sd5 Ab4+ 62.Sc4 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, bir hamlede mat eder. Nasıl ?

sa-003.jpg

Cevap : 1.Ke3# 

Bu yazı toplam 1244 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim