• BIST 103.019
 • Altın 148,318
 • Dolar 3,5321
 • Euro 4,1743
 • Kocaeli : 20 °C
 • İstanbul : 24 °C
 • Sakarya : 20 °C

Omurca: 33 bin eğitim çalışanı açığa alındı

Omurca: 33 bin eğitim çalışanı açığa alındı
Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca tarafından 15 Temmuz darbe girişimin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında yaygınlaşan açığa almalarla ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi

Şube binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca,”15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan ve darbecilere yönelik olduğu açıklanan kapsamlı “açığa alma“ uygulamaları giderek yaygınlaşmış. Darbe girişimi ile hiç ilgisi olmayanlara doğru genişletilmiştir. Darbe girişimi soruşturması kapsamında kamuda açığa alınanların sayısı 70 bini aşarken, Milli Eğitim Bakanlığı'nda 33 binin üzerinde eğitim çalışanı açığa alınmıştır” dedi.

 

ÇOK SAYIDA EĞİTİMCİ AÇIĞA ALINMIŞTIR

Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca “Kısa süre içinde bu kadar geniş bir kitlenin açığa alınması, darbe girişimi öncesinde “siyasi fişleme" üzerinden kapsamlı bir hazırlık yapıldığını göstermektedir. Diğer taraftan açığa alma süreçlerinde. Sosyal medya eleştirisi ya da banka işleme gibi darbeci olmakla ilişkilendirilemeyecek ve aralarında sendika üyelerimizin de olduğu çok sayıda eğitimci açığa alınmıştır” dedi.

 

SORUŞTURMALAR DİKKATLE YAPILMALI

Omurca “Bu süreçte barış için imzacı kimi akademisyenler de darbe süreciyle ilgili olmamalarına rağmen, rektörlerin durumdan vazife çıkaran yaklaşımları nedeniyle açığa alınmıştı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde durum hızla düzeltilmiş ve akademisyenler görevlerine dönmüşlerdi. Buna rağmen bu durumu görmezden gelen rektörler; Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde 21 ve Gazi Üniversitesinde 3 akademisyen üyemizi açığa almıştır. Hangi siyasi görüşten ya da düşünceden olursa olsun kamuda yürütülen darbe soruşturmalarının hukuk kuralları içinde titizlikle yapılmasına dikkat edilmeli. Darbe girişimi ile somut bağlantısı olmayan kamu personelinin en kısa sürede görevlerine başlamaları sağlanmalıdır” açıklamasında bulundu.

 

SINIRLI İŞ GÜVENCESİNE GÖZ DİKİLMİŞ

Kamuda Güvencesiz istihdamın Kapısı Aralanıyor Siyasi iktidar 15 Temmuz darbe girişiminle kendisi için fırsata çevirerek. Kamu personelinin istihdam biçimini serbest piyasa koşullarına uygun olarak güvencesizlik temelinde yeniden düzenlemek için düğmeye basmıştır diyen Omurca “Yıllardır gündemde olan 657 sayılı yasa değişiklikleri ve anayasada yapılacak düzenleme ile birlikte, kamu emekçilerinin sınırlı iş güvencesine göz dikilmiş, sözleşmeli istihdam ve sözlü sınavın ön plana çıkarıldığı, hükümetin memuru olmayanların kolayca kapı önüne konulabileceği bir sistem üzerinde çalışılmaktadır. Darbe girişimi süreci etkisiyle de olsa "gri memurluk“ gibi kamusal ve kişisel hakların ihlali anlamına gelecek düzenlemelerin gündeme getirilmesi hukuksal çerçeveden uzak ve kabul edilemez bir yaklaşımdır” ifadelerini kullandı.

 

GÜVENCESİ İSTİHDAM

Milli Eğitim Bakanı ismet Yılmaz, bundan sonra öğretmen alımlarının sözleşmeli ve sözlü sınav üzerinden yapılacağını açıklayarak, kamuda temel istihdam biçiminin sözleşmeli. Güvencesiz istihdam olacağının ilk işaretlerini vermiştir diyen Omurca “Yıllardır genelde kamu istihdamında, özelde ise eğitimde güvencesiz, esnek ve performansa dayalı istihdam politikalarını hayata geçirmek isteyen hükûmet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında eğitimde "sözleşmeli İstihdam' uygulamasını yeniden gündeme getirmiş ve ilk etapta “sözlü sınav“ üzerinden 15 bin “sözleşmeli öğretmen” dedi.

 

BAĞLANTISI OLMAYANLAR GÖREVİNE BAŞLATILMALI

Omurca “Eğitim Sen, eğitimde yaşanan çürümenin ve çöküşün durdurulması için eğitim sisteminin gerçek anlamda laik, bilimsel ve demokratik bir içerikte, eğitimin tüm bileşenlerinin katkılarıyla yeniden düzenlenmesini savunmakta ve bu konuda üzerine düşen her sorumluluğu yerine getirmeye hazırdır. Eğitim Sen olarak önerilerimiz:15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan açığa alma ve soruşturmalar fırsata dönüştürülmemeli, hukuk kuralları içinde yapılmalı ve darbe girişimi ile somut bağlantısı olmayan kamu personeli en kısa sürede görevine başlatılmalıdır” açıklamasında bulundu.

 

KİMSE AYRIMCILIĞA TABİ TUTULMAMALI

Kamu hizmetlerinin sürekliliği düzenliliği ve halka daha nitelikli olarak sunulması için her türlü güvencesiz istihdam uygulamalarından derhal vazgeçilmeli, herkese kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalıdır diyen Omurca “Kamuda siyasi kadrolaşma uygulamalarına son verilmeli. Kamu istihdamında torpil ile eş anlamlı hale gelen mülakat yerine liyakat ilkesi benimsenmelidir. Kamu istihdamında hiç kimse siyası düşünce, inanç ve etnik kimliği nedeniyle ayrımcı uygulamaya tabi tutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

 

15 TEMMUZ SONRASI 179 EĞİTİM SEN’Lİ AÇIĞA ALINDI

Açıklamasının son bölümünde Omurca “Eğitim politikalarının belirlenmesi ve uygulanması sürecinde bugüne kadar benimsenen tekçi dayatmacı ve dışlayıcı anlayıştan vazgeçilmeli, eğitim sistemi kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkını gözeten bir anlayışla yeniden düzenlenmelidir. Eğitim Sen üyesi olup 15 Temmuz sonrası açığa alınanlar: MEB genelinde açığa alınanlar 142 kişiyken, üniversitelerde açığa alınanlar 37 kişidir” dedi. Serkan BORLAK 

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete’den KTO’ya ziyaret25 Eylül 2017 Pazartesi 14:13
 • Başbakan Yıldırım cenazeye geliyor25 Eylül 2017 Pazartesi 12:45
 • Bu yaz günde 30 nikah kıyıldı25 Eylül 2017 Pazartesi 11:36
 • Müşterisine şaka yaparken dondurmayı üzerine düşürdü25 Eylül 2017 Pazartesi 09:29
 • Karaosmanoğlu'nun babası vefat etti25 Eylül 2017 Pazartesi 09:12
 • Ne istiyorsunuz bu başı açık kadınlardan?24 Eylül 2017 Pazar 16:00
 • Hereke sahiline dalgakıran24 Eylül 2017 Pazar 15:55
 • PTT’den ‘personel alımı’ açıklaması24 Eylül 2017 Pazar 15:50
 • Mahkum yakınları ceza indirimi istiyor24 Eylül 2017 Pazar 14:22
 • Vadi İzmit 18 ayda teslim24 Eylül 2017 Pazar 13:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim