• BIST 108.434
  • Altın 151,227
  • Dolar 3,6580
  • Euro 4,3278
  • Kocaeli : 8 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 9 °C

Osmanlı’ya dönüş (2)

Mustafa Küpçü

“Yeni Osmanlıcılık” hayali kuranlar, kendisini “Osmanlı Torunu” sayanlar, öncelikle; “Osmanlı neden çöktü?” diye düşünmelidirler.

Şunu bilmelidirler ki; tarihi geçmişimizi inkar etmek, Osmanlı’yı “tü kaka” etmek amacında değiliz.

Dünkü yazımızda dile getirmeye çalıştık ki;  16. Yüzyıla kadar Osmanlı’da “Bilim-teknoloji ve sanat” alanında, çağın önünde bir düzey vardı. 16. Yüzyıldan sonra, bilim adamlarını engelleyen hatta yok eden anlayış, Osmanlı’yı Batılı devletlerin gerisine düşürdü. Bunun doğal sonucu olarak; Osmanlı, topraklarını yitirdi, Kırım Savaşı’ndan itibaren Batılı devletlere borçlandı ve 1. Dünya Savaşı sonrası SEVR Antlaşması ile tarih sahnesinden silindi.

Osmanlı’yı Mustafa Kemal yıkmadı!

Osmanlı’yı “uygarlık yarışında geri bıraktıran” Osmanlı sülalesi yıktı!

Mustafa Kemal Paşa, emperyalist işgale baş kaldırdı ve son Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nın aldığı “Misak-ı Milli” kararı çerçevesinde, işgal edilen toprakları geri alarak, bu mücadeleyi veren Anadolu halkının “özgür” yaşayacağı bir düzen kurdu.

Tarihsel süreç içinde, “Feodal Düzenler” yıkılmıştı ve ayakta kalması mümkün değildi.

Artık, geniş halk kitlelerinin “eşitlik, barış ve hoşgörü” içinde yaşayacağı “Demokratik, Laik Cumhuriyetler” ve farklı toplumsal kesimlerin bir arada yaşayabileceği “ULUS DEVLETLER” dönemiydi.

Bir tek sülalenin egemenliğine ve “tek kişinin hükümranlığına” dayanan devlet düzenlerinin çağı sona ermişti! Hele, bir din veya mezhebin egemenliğine dayanan, farklı inanç gruplarına saygı ve yaşama şansı tanımayan despot yönetimlerin geçerliliği kalmamıştı.

“LAİKLİK= Dinsizlik” değil, “farklı inanç gruplarının özgürce yaşayabilecekleri devlet düzeniydi.

Bugün, Ortadoğu ülkelerinde, Batılı emperyalist Devletlerin ve Küresel Tekellerin kurguladıkları  “mezhep çatışmaları” nın Irak, Suriye, Mısır, Libya gibi ülkeleri ne hallere getirdiğini görüyoruz.

Öte yandan, “sözde şeriat düzeni” uygulanan hiçbir ülkenin düzeni bir diğerine benzemiyor! Her ülkede, o ülkede iktidara el koyan diktatörlerin tek başına belirledikleri farklı düzenler var!

Örneğin, Suudi Arabistan’da, Batılı emperyalist ülkelerle işbirliği yapan SUUDİ ailesinin egemenliği yaşanıyor! Petrol gelirleri ve her türlü uluslar arası ticaret Suudi ailesinin elinde. Halk, şeriat düzeni ile yönetiliyor ama SUUDİ ailesi zenginlik, israf, görgüsüzlük, lüks ve sefa içinde yaşıyor! Suudi ailesi, ülke dışında Batılılar gibi keyifle yaşıyor! En lüks yatları ve özel uçakları ile gittikleri her yerde içki de içiyor, başını da açıyor, bikini ile denize de giriyor!

İslam ülkelerinin toplamı bir Almanya’nın gelir düzeyine erişemiyor!

Eğitim düzeyleri düşük, bilim-teknoloji ve sanatta ise hiç yerleri yok!

Ortadoğu ülkeleri, emperyalist devletlerin egemenlikleri altında sömürülüyor. Sen, “Ben yeniden Osmanlı’yı ihya ettim, haydi birlik olalım” desen de, kendisini emperyalizme kiralamış olan “işbirlikçi yönetimleri” ikna edemezsin!..

Dinde “BAĞNAZLIK” sonucu, Müslüman- Müslüman kardeşinin kanını akıtıyor! “KİNDAR ve DİNDAR nesil” bu vahşeti yaratıyor!

Türkiye, son yıllarda, bilim kurumları ve bilim adamlarına yönelik “siyasal müdahalelerle” Osmanlı’nın 16. Yüzyıldan sonra yaptığı yanlışları yapıyor!..

Gelin, artık uyanalım!

Osmanlı’yı saygı ve ibretle analım, sahip çıkalım ama 21. Yüzyılın gerekli kıldığı “Demokratik, Laik, Sosyal bir HUKUK DEVLETİ” düzenini yaşatalım ve Türkiye Cumhuriyeti’ne elbirliği ile sahip çıkalım.

Başka çaremiz yok!..

Bu yazı toplam 987 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
cenk
15 Temmuz 2016 Cuma 16:59
16:59
Yav, kimsenin Osmanlıya dönüşü seslendirdiği ve istediği yok azizim yok! Kendi kendinize tuhaf görüşler ortaya koymayın ! Osmanlıya dönüşü kimsenin istemediği gibi, CHP'nin saltanat sürdüğü tek partili hayata da kimsenin dönmeye ve o yaşanan yılları tekrar yaşamaya hiç mi hiç niyeti yok ! Olay bu kadar basittir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim