• BIST 102.091
  • Altın 146,953
  • Dolar 3,5323
  • Euro 4,1978
  • Kocaeli : 24 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • Sakarya : 25 °C

Özdağ: Milletvekili olma düşüncem yok

Özdağ: Milletvekili olma düşüncem yok
Özdağ: Milletvekili olma düşüncem yok

KOTO Başkanı Murat Özdağ, hakkındaki iddialarla ilgili olarak, “Ben milletvekilliğini kesinlikle düşünmüyorum. Yapacağım çok iş var. Bu yıl iki projeyi hayata geçirmeliyim. Biri Kocaeli Fest, diğeri meslek lisesi. Meslek lisesiyle ilgili cezaevinin bulunduğu yere talibiz” dedi.

 

Sabah kahvaltısında bir araya geldiğimiz Murat Özdağ, Haber Müdürümüz Bülent Ekinci’nin sorularını yanıtladı. Özdağ, projelerinden, yurt dışı gezilerine, bıraktığı sakaldan, siyasete bakış açısına kadar pek çok soruyu yanıtladı. İçten yanıtlar veren Başkan Özdağ, milletvekilliğini düşünmediğini söyledi.

 

TEMEL ATILACAK

İki önemli fuar projesinden söz eden KOTO Başkanı Murat Özdağ, ilk evlilik fuarı olacağını ve 2-10 Mayıs tarihleri arasında bu fuarın gerçekleştirileceğini belirtti. Özdağ ikinci fuarla ilgili net bir bilgi vermedi. Başkan Özdağ, KOTO Meslek Lisesi için de taşınan cezaevinen arazine talip olduklarını dile getirdi. Okulun temelinin bu yıl içinde atılacağını söyleyen Özdağ, ayrıca vaat ettikleri 7 büyük projenin 5’ini ilk yılda tamamladıklarını söyledi.

 

Kazandığınız kongreden bu zamana kadar ki dönemi anlatabilir misiniz?

2013’te yapılan kongre ile göreve geldik ve bu dönemde 7 önemli sözümüz vardı. Bu 7 konunun 5’ini gerçekleştirdik. 2014’ün ilk yarılarında bunları bitirdik. Sıralamak gerekirse, mesela KOTO AKADEMİ vardı. Bu bizim için çok önemliydi, başladı ve şu anda geldiği pozisyon memnuniyet verici. Dış ticaret ediğimi bile veriliyor. Göreve geldiğimde odayı halka açacağımı söylemiştim. Bunu da başardık.

Özellikle STK’lara odanın tüm birimlerini kullandırıyoruz. Üyelerimiz zaten imkanlarımızdan istifade edebiliyordu. Halktan pozitif bir dönüş oldu. Eskiden burayı polit büro gibi görüyorlardı. İçeride bir gizem varmış gibi.

 

“KOTO AKADEMİ”

KOTO Akademi, beklediğimizden çok daha iyi bir seviyede diyebilirim. Eğitim konusunda kaliteli bir seviyedeyiz. Belli devamsızlık sayısı üzerinde eğitime katılan kişi belge alamıyor mesela.

Web sitemizi değiştirdik. Sitenin kullanımını çok kolay ve daha interaktif hale getirdik. Üyelerimiz buradan faaliyet belgelerini Türkçe ve İngilizce olarak alabiliyorlar. Bu belgeyi hem odaya gelmeden alabiliyorlar hem de ücretsiz temin edebiliyorlar. Uzmanlık ofislerimizi de kurduk. Üyemiz bir işle ilgili yatırım konusunda yardım istediğinde kendisine destek verebiliyoruz. Konu ile ilgili analizleri ayrıntılı bir şekilde kendisine verebiliyoruz. Bu desteğimiz vize konusunda sağlanıyor. Ancak bu konuda çok fazla talep geldiğini söyleyemeyeceğim. Bu konuda hizmet alan kişi sayısı onlu rakamlarda…

 

KOTO bünyesinde kurulan Müteahhitler Birliği çok konuşuldu…

Bu birliği kurarak aslında çok önemli bir çalışmaya imza attık diyebilirim. Bu çalışmaya Körfez ve Gebze Ticaret odalarını da dahil ederek bu birliği kurduk. Dernek yöneticileri devletle olan ilişkileri yöneteceklerdir. Bugün vatandaşın beklentisini en iyi şekilde bilen kişi müteahhitlerdir.

 

Yeni dönemle ilgili yeni projeleriniz var mı?

Bizim planlamasını tamamlayıp önümüzdeki dönemde yapacağımız iki projemiz kaldı. Bunlardan ilki okul projesi. Bu bir meslek okulu olacak. KOTO Akademi’de bu proje için iyi tecrübe edindik. Organize sanayinin içinde yapmak istiyoruz. Meslek okulları mezunları eskiden hemen işe alınıyordu, ama şimdi çok büyük bir ivme kaybetmiş durumdalar. Biz bu durumu değiştirmek için elimizden geleni yapacağız.

 

CEZAEVİNE TALİBİZ

İstihdam garantili bir okul kuracağız. Asım Kibar OSB ile ilgili Ali Kibar’la görüşüyoruz. Arslanbey OSB de alternatifler arasında. İçerideki gerekli tüm yatırımı yapıp biz yönetmek istiyoruz. Özel okul gibi bir şey olacak. Bunlar haricinde cezaevinin olduğu alana da talibiz. Gerekli girişimlere başladık. Bir de Evlilik Fuarı projemiz var…

 

Evlilik Fuarı en çok ilgi çekecek projelerinizden birisi. Bu konuyu biraz detaylandırabilir miyiz?

Aslında fuarlara yönelik farklı bir çalışmamız var. İlk olarak “İdeal Ev, Evlilik ve Konut Fuarı” açacağız. Ardından farklı bir fuar daha olacak. Onu sürpriz olarak saklıyoruz. 

Evlilik Fuarı çok kapsamlı bir proje. Fuarın Kocaeli’ye büyük katkısı olacağını düşünüyoruz. 2-10 Mayıs tarihleri arasında İnterteks Fuar alanında açılacak olan Evlilik Fuarı büyük ilgi görecek.

Bu fuarlara Kocaeli firmalarından ciddi katılım bekliyoruz. İlimizdeki firmaların katılabilmesi için fuar giderlerini aşağıya çekmek adına ciddi çalışmalar yaptık. Bin lira civarındaki metrekare fiyatları yüz liralara düşürdük. Hatta daha da aşağıya çekmeye çalışıyoruz.  Evlenecek olanlar mayıs ayını beklesin. Nikâh şekerinden, araba süslemeye kadar her şey bu fuarda yer alacak.

 

“KOCAELİ FEST BU YIL BAŞLIYOR”

Sanıyorum en özel çalışmalarınızdan birisi de Kocaeli Fest organizasyonuydu. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Kocaeli Fest çok ayrıcalıklı bir çalışma aslında. Biz KOTO yönetimi olarak bir işi yapmış olmak için yapmak istemiyoruz. Yaptığımız her şeyi ciddi müzakerelerle hayata geçiriyoruz. Kocaeli Fest’in sadece ticaret algısı ile yapılmaması lazım. İki hafta sürecek büyük bir organizasyon. Mesela Kandıra’nın yoğurt festivali, Karamürsel’de Karamürsel sepetinin festivali olsun, yani ortak bir iş yapalım istiyoruz.

Her bölge nesi ile ünlüyse festival ekibi oraya taşınsın ve onun festivali olsun. Gerekiyorsa buralara çadırlar kuralım, tur acentelerini getirelim ve Ankara’dan, İstanbul’dan insanları da buraya getirelim. Bunan esnafımıza da katkısı olacaktır. Düzenlenecek olan büyük konser için bileti de bu alışverişlerden temin edecek. Böyle bir çalışmamız var.

Kocaeli Fest’i inşallah bu sene yapacağız. Bu festivalin sanatçısı sürpriz bir isim. İlimize öyle bir sanatçı getireceğiz ki herkes şaşıracak. Bir yıldır sanatçı ile görüşüyoruz, inşallah anlaşma sağlanırsa bunun tanıtımını tüm Kocaeli ticaret dünyası ve medya ile birlikte yapacağız. Bilet satışı olmayacak, esnaftan alışveriş yapana bilet hediye edilecek.

 

Yurt dışı gezileri ile de sık sık gündeme geldiniz. Bu konuda yeni bir hamleniz var mı?

Yeni yurtdışı gezilerimiz mutlaka olacak. 28 Şubat’ta Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ile birlikte Cide’ye giderek burada düzenlenecek olan bir fuara katılacağız. Katıldığımız programlarda onlara Kocaeli’yi tanıtıp buraya yatırım yapmalarını sağlayacağız.

 

Yatırım konusunda öncelikli iş kolları belli mi?

Eskiden insanların Miami’de Hawai’de evlerinin olması önemli bir şeydi. Şimdi bu hayal İstanbul merkezine kaydı. Sapanca’ya çok büyük bir ilgi var. İnşallah fuarda da bu bölgelerin tanıtımını yaprak yatırıma katkıda bulunacağız. Şimdi Ortadoğu’daki turizm acentelerini buraya getirip burada yatırımlar yapmasını istiyoruz.

 

Turizm alanı da kentin en önemli yatırım değerlerinden biri. Bu konuda KOTO’nun çalışmaları ne durumda?

Turizmle ilgili planlarımız elbette var. TURSAB ve Türkiye’nin en büyük acentelerini 3 gün burada ağırlayarak onlara Kocaeli’yi tanıtacağız. Bizim amacımız Kocaeli’ye gelen turistlerin kenti gezip görmeleri, tanımalarıdır. Burayı destinasyon haline getirmek arzusundayız.

 

“CUMHURBAŞKANI’NA KOCAELİ’Yİ ANLATTIM”

Tarihi mekanlar açısından nasıl bir rehberlik hizmeti sunulacak?

Kleopatra Havuzu, Azize Santa Barbara Kilisesi, köşklerimiz, hamamlarımız, hamamın olduğu bölgedeki antik tiyatro kalıntıları, kervansaray, Karatepe’deki Macar Kralı’nın mezarı ilk akla gelen tarihi mekanlarımız. Bu konuda oldukça uzun bir listemiz var. Ayrıca Kocaeli doğal güzellikleri ile insanlara keyif veren bir şehir. Doğa turizmi, belki de kentin en önemli hamlelerinden biri olacak.

Yurtdışı gezilerinde kendisine eşlik ettiğim Cumhurbaşkanımıza da sürekli burayı anlatıyorum. Kocaeli’de ne olduğunu kimse bilmiyor. Sadece sanayi kenti kimliği ile biliniyor. Ben bu konuda çok hassasım. Kocaeli’nin doğal güzellikleri ve daha birçok özelliği ile turizm adımlarının atılabileceği bir şehir olduğunu herkese anlatmaya çalışıyorum.

 

Bu anlamda düzenlemek istediğiniz Kartepe Ekonomi Zirvesi de bu konuda önemli…

Tabii ki… Ancak Kartepe Ekonomi Zirvesi sadece turizm açısından değil, her alanda önemli bir toplantı olacak. Türkiye’de hiçbir zirve uluslararası olmamış. Biz bu ekonomik buluşmayı uluslararası alanda gündeme getirmek istiyoruz. Bakan Nihat Çeybekci önümüzdeki haftalarda buraya geldiğinde zirvenin nasıl ve ne zaman olacağını konuşacağız. Konu hakkında planlamalar da o zaman belli olacak.

 

“VEKİLLİĞİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Oda çalışmalarında yenilikçi kimliğiniz ile dikkat çekiyorsunuz. Bu yenilikçilik özel yaşamınızda sizi nasıl etkiliyor. Örneğin milletvekili adaylığı konusunda sıkça isminiz öne sürülüyor…

Bu konuda birçok kişi benim ne düşündüğümü öğrenmek istedi. Cevabım ise net oldu. Milletvekilliğini kesinlikle düşünmüyorum. Her şeyden önce ben çok gezen ve ziyaret yapan biriyim. Ancak bir süre ara verdim. İddialar o kadar çok ortaya atılmaya başladı ki, artık sokağa çıkmamaya başladım. Söylentiler nedeniyle bir süredir dolaşmıyorum.

 

Yeni sakallı haliniz çok dikkat ve ilgi çekici…

Umreden geldiğimde etrafımdaki birkaç kişi yakıştığını söyledi. Bende bir değişiklik olsun istedim. Daha sonra alıştım. Kimi garipsiyor, kimi beğeniyor. Ancak bu kışı böyle geçireceğim. Belki yazın keserim” dedi. Röportaj: Bülent EKİNCİ

oda-002.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim