• BIST 108.434
  • Altın 151,237
  • Dolar 3,6580
  • Euro 4,3278
  • Kocaeli : 8 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Sakarya : 8 °C

Öztürk: AK Parti idealleri uğruna siyaset yapıyor

Öztürk: AK Parti idealleri uğruna siyaset yapıyor
Öztürk, “AK Parti idealleri uğruna siyaset yapıyor. CHP, MHP ve HDP ise kendi savunduklarına zarar veriyor” dedi.

1989 yılından bu yana Gebze bölgesinde iş ve hayatını sürdüren Murat Öztürk, 7 Haziran genel seçimleri öncesinde AK Parti’den milletvekili aday adayı oldu. Başarılı bir iş adamı olan Öztürk, Kocaeli’nin genelinde yaşanan sorunlara hakim olmakla birlikte iş ve siyaset dünyasını yakından tanıyor.

 

KEYİFLİ SÖYLEŞİ

Geçmişin getirdiği başarıların yanı sıra yeni ufuklara farklı sektörlerde de giden Öztürk, ülkenin 2023 hedefine ulaşması noktasında görev almak istiyor. Yeni anayasadan, 8 milletvekili hedefine kadar birçok konuda görüşlerini aldığımız milletvekili aday adayı Öztürk ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

 

Sanayi alanında neler yapmaktasınız?

Sanayicinin oğlu olarak dünyaya geldim. Türkiye’de ilk sanayi fabrikasına kuranlardan biri ve TSE’den ilk standardını alan benim babamdır. Varlığı ve yokluğu bilen bir kişi olarak büyüdüm. 19 yıl önce babam hakkın rahmetine kavuştu. O tarihten itibaren aile şirketini yönetmekteyim. Göreve gelmem sonrasında ülkemizde 500 sanayi kuruluşu arasında 40’ıncı sırada yer aldık. Kendi sektörümüzün ilk ve milli firması durumundayız. Sonrasında çeşitli dallarda deneyimler oldu.

 

“İLK SIRALARDA YER ALACAĞIZ”

1999 yılından itibaren eğitim sektörüne girdik. 17 Ağustos depremini yaşadık. Ülkemizin ekonomik buhranı yaşadığı dönem o zaman başlamıştır. ABD’de eğitim alırken benzin istasyonlarında çalıştım. Sonrasında gayrimenkul üzerinde çalışmalar yapmaya başladım. 2014 yılında ilk sıralarda yer alacak duruma geldik. Babamdan gelen alışkanlığı devam ettirmekteyim.

 

Siyasi hayatınız ne zaman başladı?

2012 yılında İstanbul Maltepe İlçe Başkanı Av. Kabil Barkır ile o dönem birlikte çalışıyorduk. O zaman AK Parti’ye üye oldum. 2002 yılından bu yana AK Parti’nin bütün çalışmaları yakından takip ediyorum. Bir gün Başbakan olursam hayaliyle kurduğum ne varsa hepsini o dönem Başbakanımız olan bugün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Başka bir alternatifleri yoktur.

 

İktidar partisinin iş adamlarına bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyanın en ünlü otomotiv firmaları Kocaeli’de üretim yapmaktadır. Bunu başlıca sebebi maliyet ve kalitedir. Üretim ve kalite de çok önemli durumdayız. Kocaeli kalitesini dünya genelinde ispatlamış durumdadır. 2023 hedeflerinde Türkiye’de nüfus artmaktadır. Nükleer Santrallere ihtiyaç vardır. İnsanların enerjileri ancak bu şekilde karşılanabilir.

 

AK Parti’den neden milletvekili aday adayı oldunuz?

Adalet ve kalkınmanın burada olmasından dolayı tercih ettim. Kalkınma ve büyüme çok önemlidir. Önceden simit tezgahta satılırken şimdi saraylarda satılmaya başlandı. Okuduğum çevre olsun, yaşadığım çevre olsun Atatürk ilke ve inkılaplarıyla büyümüş birisiyim. Ancak bugün baktığınız zaman Atatürk tarafından kurulan CHP’nin geldiği durum ortadadır. Atatürk ile uzaktan yakından bir alakası kalmamıştır.

 

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

MHP’ye baktığınız zaman Türklük ve milliyetçilikle bir alakalarının olmadığı görülmektedir. Maalesef Kürtleri savunduğunu iddia eden HDP’nin de onlara zarar verdiğini düşünüyorum. Bu durumda hizmet etmek isteyen ve bunu başarabilen tek parti AK Parti’dir. Milletvekili aday adayı olmamam gerektiği noktasında telkinler olmuştur. Sosyal hayatımın olamayacağından söz edildi. Ancak kararı vermiştim. Sadece onların telkinlerini dinledim. Hevesimi gördükten sonra bana destek vermişlerdir.

 

AK Parti’nin kurucusu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmadan bu seçimlere gidiliyor. Bu durum sizce bir handikap mıdır?

AK Parti kurumsal bir yapıdır. AK Parti içerisinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ağabey kardeş hukuku içerisindeler. İletişimsizlik söz konusu olamaz. Diğer siyasi partilerde bunu her zaman gördük. Bu seçimler de yeninden kazanan ülkemiz olacaktır.

 

Projeleriniz arasında neler var?

Hayallerim vardır. Bu hayallerimi genel merkez ile paylaşmam sonrasında açıklayabilirim. Gebze bölgesini bilen birisiyim. O bölgenin sorunlarına hakim durumdayım. Allah nasip ederse milletvekili seçilmem durumunda Ankara’da görevim haricinde Kocaeli’de olacağım. Orada milletimizle bir araya geleceğim. Sorunların çözümü noktasında elimizden geleni yapacağız.

 

Genel merkezdeki mülakat nasıl geçti? O zaman dikkat çeken isim oldunuz…

Dünyaca ünlü bir markanın ayakkabı ve kravatını takarak mülakata gittim. Ulusal basının da dikkatini çekmiştir. Dikkat çekmek benim için bir basamaktır. Mülakat odasına girdiğim zaman 40 yıllık bir dostluk havasında karşılandım. Komisyon üyeleri tarafından sıcak bir sohbet ortamı gerçekleşti. Orada kendimi anlattım. Göreve hazır olduğumu kendilerine söyledim.

 

Yeni anayasa hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Eğitim hayatımı ABD’de geçirdim. Dünyanın yarısını gezim. En sevdiğim ülkeler arasında Dubai gelmektedir. Dubai’de kıyafet diye bir sorun yoktur. Kimse kimseyi rahatsız etmez. Bütün hedefim o günleri görmektir. Herkesin kırmızı çizgilerine saygı duymak gerekiyor. Bu saygı edeple başlamaktadır.

 

Eşiniz bu konuda neler söylüyor?

Zaman zengini olmak en büyük zenginliktir. Büyük şehirlerde bulunduğum için her zaman kendime zaman ayırmışımdır. Siyaset denilen hizmet alanında zaman fakiri oluyorsunuz. Zamanınız kalmıyor. Bu konuda başta aileniz gelmektedir. Bu anlamda eşimin desteğini alıyorum. Her zaman benim yanımda oldu. Başarılı her erkeğin arkasında mutlaka bir kadın vardır. Kadınlar olmazsa dünya çekilmez.

 

7 Haziran genel seçimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

7 Haziran genel seçimleri çok önemlidir. Başkanlık sistemi kesinlikle olmalıdır. Bundan daha önemlisi ülkedeki istikrarın devam etmesi gerekiyor. Barış ve kardeşlik adımlarının somut hale gelmelidir. 30 yıllık kanayan yara çözülmüştür. Bu sorun çözüme kavuşmalıdır. Şehit haberleri gelmiyor. Diğer partiler sadece nutuk atıyorlar.

 

Kadınlar ve çocuklar hakkında bakış açınız nedir?

Çocukları sevindirmeyi dünyada en büyük ibadet olarak kabul ediyorum. Çocuk dediğiniz kayıt cihazıdır. Kaydederek büyümektedir. Nesiller ne görürse öyle büyümektedir. Kadınlar olmazsa biz olmayız. Annemiz olsun, eşlerimiz olsun, kardeşlerimiz olsun hakları ödenemez.

 

Başarılı bir milletvekili nasıl olmalıdır?

TBMM’nde görev aldığınız sürenin dışında kendi ilinizde olmak çok önemlidir. Milletin her yerinde olmalısınız. Millet elini uzattığı zaman vekiline dokunabilmelidir. Her zaman aklımda olmuştur. İstanbul milletvekili olan kişinin Taksim’de bir konteynırı olmalıdır. Bu sayede bire bir milletin sorunlarını dinleyebilir. Gebze bölgesinin bütün sorunlarına hakimim. Kentin tamamını tanımaktayım.

 

“VEKİLİN KENTİNDE YERİ OLMALIDIR”

Şehrin merkezi noktasında bir yer bularak burada millet ile bir araya gelinebilir. 24 saat telefonum açıktır. Elimden geldiğince yardım isteyen herkese yardım etmişimdir. Millete hizmet etmek benim namusum ve şerefimdir. AK Parti kurumsal bir yapı olduğundan bu kadar başarılı olmuştur. Yapılan bütün seçimlerden başarıyla çıkmıştır.

 

Kocaeli’nin en önemli sorunu sizce nedir?

Kocaeli’nin milli geliri oldukça yüksek görünüyor. İlçeler arasında Gebze geliyor. Sorunsuz bir ülke dahi yoktur. Fabrikalarımızın önünde ciddi kuyruklar oluşuyordu. Bugün baktığınız zaman ara elemanı bulmakta zorlanılıyor. Görev almamız durumunda projelerimiz olur gereği yerine getirilir.

 

3 dönem sınırı hakkında neler söyleyeceksiniz?

Bu kesinlikle doğru bir karardır. Bugün özel sektör olsun kamuda olsun insanlar emekli oldukları halde halen o koltuklarında kalmaya devam ediyorlar. Faaliyet bağımlılık yaratmaktadır. Burada kanaatkâr olmalıyız. Üç dönem yeterli bir süredir. Genç insanlara yer vermek gerekiyor. Orucu kimle tutarsam bayramı onunla yaparım.

 

Murat Öztürk’ün hayatında önemli bir an var mıdır?

Birçok anım var. Bunun en belirgin olanı ise eşimle birlikte kumbara açtığımı bilirim. İstanbul’a giderken kiraladığım aracın benzin lambasının yanması sonrasında kenara çektim. Cebimde o zaman hiçbir şekilde para kalmamışken 12 yıl önce benden borç alan arkadaşım beni cebimden aradı. 12 yıl önce benden aldığı borcu ödemek istediğini söyledi.

Hıçkırıklara boğuldum. Hayatımdan unutamadığım anlardan birisidir. Çalışan arkadaşlarımla birlikte sabah kahvaltısında bir araya gelmeyi çok seviyorum. İşveren oğlu olarak bonkörlüğü kendime şiar edindim. Allah yolunda her yaptığınız size geri dönmektedir. Hiçbir zaman burnum havada olmamıştır. Burnum havada olmamıştır. Hayatımda tanıdığım en bonkör anne ve babanın oğluyum. Babam her zaman öğretmenim olmuştur. Röportaj: Serkan BORLAK

 

MURAT ÖZTÜRK KİMDİR?

1972 yılında babasının uluslar arası şirket olan Mobil Company’in o tarihte Malatya müfettişi olmasından dolayı dünyaya burada geldi. İlkokul- Ortaokul ve Lise Özel Kalamış Lisesinde okudu. ABD’de üniversite eğitimini aldı. 1982 yılından bu yana Darıca’da ikamet ediyor. Evli. 2001 yılında eğitim sektörüne girmesi sonrasında aldığı dershaneleri görevli bulunan öğretmenlere devrederek sektörden ayrıldı.

mur.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim