• BIST 98.314
  • Altın 144,066
  • Dolar 3,5732
  • Euro 3,9941
  • Kocaeli : 5 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 5 °C

Peygamber Efendimizin hayatından günümüze yansımalar

Mehmet Sönmezoğlu

Yüce Rabbimiz bizlere dünya ve ahiret mutluluğunu kazandıracak olan iyi, güzel ve doğru davranış şekillerini Kur’an-ı Kerim’de açıklamış, aynı zamanda bu davranış modellerini “Âlemlere rahmet olarak gönderdiği” (Enbiya 21/107) Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in şahsında görebileceğimizi bildirmiştir. Yüce Allah şöyle buyurur: “Andolsun, Allah’ın Resulünde sizin için Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 33/21) Peygamber Efendimiz (s.a.s.) de: “Ben ancak yüksek ahlakı tamamlamak için gönderildim” (Muvatta, Hüsnül Hulük, 8) buyurmuştur.

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in Ahlakı Kur’an’dı
Hz. Aişe validemize, Peygamberimizin ahlakı sorulduğunda, o: “O’nun ahlâkı Kur’an’dı” demiştir. (Müslim, Müsafirun, 129) Âdeta canlı bir Kur’an olan Rasulullah’ın güzel ahlakını tam manasıyla anlayabilmek için her şeyden önce Kur’an’ı çok iyi bilmemiz gerekiyor. Yani Kur’an’ı tanımadan Allah Resulünü tanımamız mümkün değildir.
Cenab-ı Hakk’ın, Kur’an-ı Kerim’de “Azim bir ahlak olarak” (Kalem, 4) nitelendirdiği Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in ahlakını hiç bir beşerin kâmil manada ifade etmeye gücü yetmez. Daha iyi tanınmasına ve örnek alınmasına bir nebze katkıda bulunabilmek için O’nun yüce kişiliğinden ve güzel ahlakından bazı örnekler verelim.

1-Davetçiliği ve Aydınlatıcı Özelliği:
Hz. Muhammed (s.a.s.) Allah’ın elçisi olduğundan Allah’tan aldığı vahiyleri-mesajları- insanlara eksiksiz iletmiştir. Bunun için ondan, Kur’an’da davetçi olarak söz edilmektedir: “Ey Peygamber! Biz seni bir şahit, bir müjdeleyici, bir uyarıcı Allah’ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil olarak gönderdik.” (Ahzab, 33/45-46) Hz. Peygamber’in davetinin başarıya ulaşmasında bizzat kendisinin, davet ettiği dine samimiyetle bağlanması ve bu dinin prensiplerini kendi hayatında uygulamış olması gelmektedir.

2-Doğruluğu:
Hz. Peygamber (s.a.s.), doğruluğun hakim olduğu bir toplum oluşturmak istiyordu. Önce kendisi bir “doğruluk abidesi” olmuş, bu konudaki sözleriyle de ümmetini doğruluğa çağırmıştır: “Doğru olunuz, doğruluğa yöneltiniz” (İbn Hanbel, IV, 231) Kendisine “Ya Rasülallah! İslam hakkında bana öyle bir söz söyle ki, onu senden sonra hiç kimseye sormayayım” diyen bir kişiye “Allah’a inandım de, sonra da dosdoğru ol” (Müslim, I, 65) demiştir. İkiyüzlülük, yalancılık, aldatma gibi kötü huylardan insanları daima sakındırmış doğruluğun iyiliğe, iyiliğin cennete götüreceğini yalanın kötülüğe, kötülüğün ise cehenneme sürükleyeceğini veciz bir şekilde açıklamıştır. (Buhari, Edep, 69)

3- Güvenilir Oluşu
Güzel ahlakın en önemli özelliklerinden olan güvenilirlik, bütün peygamberlerin ortak niteliklerindendir. Hz. Peygamber (s.a.s.) gençliğinden itibaren güvenilir olarak tanınmıştır. O, Mekke’de “el-emin” diye anılıyordu. Bu yüzden Mekkeliler kıymetli eşyalarını O’na teslim ederlerdi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) bu emanetlere sahip çıkar ve sahiplerine sağlam bir şekilde iade ederdi. Öyle ki, Mekke’den Medine’ye hicret ederken Hz. Ali’den kendisini öldürmeyi planlayan müşriklere ait olan emanetleri sahiplerine teslim etmesini istemiştir.
İslam Dini’nin başarıya ulaşmasında Hz. Peygamber (s.a.s.)’in güvenilir oluşunun payı büyüktür. Şayet davranışlarıyla güven vermeyen birisi olsaydı insanlar onun etrafında toplanmazdı. Mü’minlerin de güvenilir olmalarını tavsiye eden Hz. Peygamber (s.a.s.), mü’minin güvenilir kimse olduğunu şu sözleriyle haber vermiştir: “Mü’min, insanların kendisine güvendiği kimsedir. Müslüman, dilinden ve elinden Müslümanların salim olduğu kişidir.” (İbn Hanbel, III, 54)

4-Nezaketi
Hz. Peygamber (s.a.s.) son derece nazik ve kibardı. Bu niteliğini hayatı boyunca aile fertlerine, diğer Müslümanlara, kendisini ziyarete gelen heyetlere, davette bulunduğu şahıslara ve mektup gönderdiği kimselere, hatta Müslüman olmayanlara karşı davranışlarında bile görmek mümkündür.
(Haftaya devam edecek)

Bu yazı toplam 1400 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim