• BIST 107.359
  • Altın 151,681
  • Dolar 3,6702
  • Euro 4,3105
  • Kocaeli : 21 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • Sakarya : 21 °C

Polis Haftası’nda etik konusuna verilen önem

Tarık Bağdat

Günümüzde küreselleşme düşüncesi giderek önem kazanmakta ve buna bağlı olarak dünyadaki insanlar ve kurumlar arasındaki ilişkiler artmakta ve önem kazanmaktadır. Bu durum insanların ve kurumların aralarındaki ilişkileri normal bir seyre oturtulmasını zorunlu kılmaktadır. Seksenli yıllar dünyada insan hakları kavramının öne çıktığı ve bununla ilgili yayınların ve kurumların ön plana geçtiği yıllar olmuştur. Doksanlı yıllarda ve sonrasında ise, etik kavramının önem kazandığı ve bu tür yayınların arttığını görmekteyiz.
Ülkemizde bu rüzgârdan etkilenmiş etik konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Bilim ihtiyaçtan doğar ilkesi gereği kitle iletişim alanında yaşanan gelişmeler dünyanın herhangi bir yerinde yapılan yayınları anında evimize getirmektedir. Dolayısıyla yayınlar sınır tanımamaktadır. Peki, bu durumda, bu yayınlardaki ölçü ne olacaktır. Hangi ülkenin kanunları uygulanacaktır. Bunun yanında özellikle mesleki alanlarda yapılan düzenlemeler her şeyi öngörememekte ve hukuki mevzuat yetersiz kalmaktadır. İşte bu durumlarda her ülkenin ahlak sisteminin dışında gri alan diyebileceğimiz alanlarda başka bir olguya ihtiyaç duyulmaktadır.
Soğuk savaşın sona ermesi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler milletleri ve kültürleri birbirine daha da yaklaştırmıştır. Bilim, teknoloji, ulaşım ve ticaret devlet sınırlarının dışına çıkan uluslararası aktiviteler haline gelmiştir. Kurumlar arasında işbirlikleri ileri seviyelere gelmiştir.
Meslek etiği kapsamında polis meslek etiği ve polis meslek etiğine ait konular incelenmiştir. Bu anlamda polis meslek etiğinin konularından en önemlisi olduğu kabul edilen profesyonellik kavramı ve bu kavram çerçevesinde polisinin toplumsal olaylardaki davranış ve tutumları tartışılmıştır.
19. yüzyılın ortalarında yaşanan sanayi devrimi ve sonrası yaşanan diğer gelişmeler daha önceleri askeri örgütlerin içerisinde yer alan ve iç güvenlik ve adli işlere ait bir kısım hizmetleri yerine getirmek üzere dünyada polis örgütleri kurulmuştur. Polis örgütlerinin kurulması ile polislik bir meslek olarak ortaya çıkmış, tıpkı öğretmenlik, doktorluk ve askerlik gibi meslek gruplarından sayılmıştır. Dolayısıyla ortaya çıktığı tarihten bu yana polislik mesleği giderek gelişmiş ve uzmanlık isteyen bir meslek dalı haline gelmiştir.
“Polislik, özünde objesi insan olan bir meslektir”. Öyle ki bu mesleğin mensuplarının günlük faaliyetleri yasama, yürütme ve yargı unsurları içeren özellikler içermektedir. Örneğin, bir polis memuru görevi gereği yolda giden bir aracı durdurabilir. O araca ceza yazabilir. O aracın üzerinde seyrettiği yolu trafiğe kapatabilir. Bu davranışlar herhangi bir kimsenin yapabileceği şeyler değildir. Eğer sizi yolda seyir halinde iken herhangi birisi durdursa ve makul bir sebep söyleyemezse siz o kişiye çeşitli tepkilerde bulunur ve istenilmeyen bazı davranışlar sergileyebilirsiniz. Dolayısıyla bu niteliklere sahip bir mesleği icra edenlerin karşısına sıklıkla gri alanlar çıkacaktır. İşte bu durumda etik, bu mesleği icra edenlerin davranışlarına yön vermektedir.
Toplumun bir arada huzurlu bir şekilde yaşaması için vazgeçilmez bir fonksiyonu yerine getiren polis, görevlerini yerine getirirken etik kurallarına önem verir. Polis görevini yaparken çoğu zaman yasal mevzuatın da dışında yani öngörülmeyen çeşitli olaylarla karşılaşabilmektedir.
İşte bu durumda etik kavramı otomatikman devreye girmekte, öngörülemeyen olaylarda yani gri alanlarda davranışları etik kurallar yönlendirmektedir.
Bir meslek grubu olarak polislerin mesleğe ilişkin olarak oluşturup, geliştirdiği, polisleri görevleri esnasında belirli bir şekilde davranmaya zorlayan, güvenlik hizmetlerinin sunulması sırasında kişisel eğilimleri sınırlayan, polislik için yetersiz ve ilkesiz olduğu belirlenen meslek üyelerini eğiten veya meslekten dışlayan, hizmet ideallerini korumayı amaçlayan polislik mesleğine ilişkin etik ilkeler ülkemizde ciddi bir şekilde uygulanmaktadır.
Polis Haftası tüm polisimize ve halkımıza kutlu olsun.

Bu yazı toplam 1796 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim