• BIST 98.090
  • Altın 143,479
  • Dolar 3,5672
  • Euro 3,9865
  • Kocaeli : 16 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • Sakarya : 17 °C

Sâlih Amel (2)

Mehmet Sönmezoğlu

İman-sâlih amel ilişkisi

Dinî hayatın bütünlüğü açısından iman ile amel arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır, bu konuda İslam âlimleri görüş birliği içindedir. Dinin merkezinde iman yer aldığından hayatın bütün yönleri merkezî durumda olan imana göre değer ve anlam kazanır. İmanın hayata yansıması amelle bilinir. İman; ameli daha verimli ve anlamlı kıldığı gibi, sâlih amel de imanın güçlenmesine ve kemale ermesine vesile olur.

 

İman ve amel-i sâlih amel arasında birbirinden ayrı düşünülemez bir şekilde kuvvetli bir ilişki ve bağ vardır. Nitekim İman ve sâlih amel, Kur’an-ı Kerim’de 72 ayette birlikte zikredilmektedir. Kur’an’daki, “Kim de iman ederek sâlih ameller işlerse” (Tâ hâ, 20/112) “Kim mü’min olarak bir sâlih amel işlerse” (Enbiyâ, 21/94) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve sâlih ameller işleyenler” (Mâide, 5/69) şeklindeki ifadeler de iman ile sâlih amel arasındaki sıkı ilişkiyi açıkça ortaya koymaktadır.

 

Dikkat edilirse ayetlerde, iman, sâlih amelden önce zikredilmekte, bu da sâlih amelin, imandan kaynaklandığını, imanın bir sonucu olduğuna işaret etmektedir. Bu durum aynı zamanda sâlih amel işlemenin iman eden kimseler için bir zorunluluk olduğunu göstermektedir. Yani imansız amel bir değer ifade etmeyeceği gibi, amelsiz kuru bir iman da yok olma veya zayıflama tehlikesi ile karşı karşıya demektir.

Sâlih amelsiz bir iman, sahibini ebedî saadete kavuşturması pek mümkün olmaz. Sâlih amel, imanı muhafaza ve olgunlaştırma özelliğine sahiptir.

 

Sâlih amelin faydaları

İman edip sâlih amel işleyenler hem dünyada hem de ahirette bunun karşılığını kat kat alacaklar ve kazançlı çıkacaklardır. Bunların bir kısmını şöyle özetleyebiliriz:

 

İman edip sâlih amel işleyenleri dünyada huzurlu ve mutlu bir hayat, ahirette ise güzel bir gelecek -ki, bunların çeşit çeşit nimet, hayır, sevinç, cennet ve cennette bir ağaç olduğu rivayet edilmektedir- beklemektedir. Bu Allah Teâlâ’nın bir vaadidir. Kur’an-ı Kerim’de, şöyle buyrulmaktadır: “İnanan ve sâlih amel işleyenler için, mutluluk ve güzel bir dönüş yeri vardır.” (Ra’d, 13/29)

           

Yine Kur’an-ı Kerim’de, Erkek veya kadın, kim mü'min olarak sâlih amel işlerse, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve onların mükâfatlarını yapmakta olduklarının en güzeli ile vereceğiz” (Nahl, 16/97) buyrulmak suretiyle mü’min olarak amel-i sâlih işleyenler güzel bir hayat ile müjdelenmektedir.

 

İman etmek ve bu imanın gerektirdiği şekilde güzel davranışlarda bulunmak, insan için oldukça zor bir iştir. İşte böyle zor bir görevi yerine getiren kimselere de Allah, mutlu bir hayat ve güzel bir gelecek vadetmektedir. Ayetlerde ifade edilen güzel hayat hem bu dünyada hem de ahireti kapsamaktadır. Çünkü sâlih amel işleyerek elde edilecek dünya hayatındaki güzel yaşayış, ahiretteki mükâfatı eksiltmeyeceği gibi, ahiret saadetini kazanmak da kişinin bu dünyada mutlu bir hayat sürmesine mani değildir.

 

Sâlih amel, mü’minin yüksek derecelere ulaşmasına, nice mükâfatlara ve cenneti kazanmasına vesiledir. Şu ayet-i kerimeler bunun en açık delilidir: “Her kim de O’na sâlih ameller işlemiş bir mü'min olarak varırsa, işte onlar için en yüksek dereceler, içinde ebediyyen kalacakları Adn cennetleri vardır.” (Tâ hâ, 20/75-76)  “İman edip sâlih ameller işleyenlere, kendileri için; içinden ırmaklar akan cennetler olduğunu müjdele.” (Bakara, 2/25)  “İman edip sâlih ameller işleyenler ise cennetliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır.” (Bakara, 2/82)

 

Sâlih amel, kul için aynı zamanda af, mağfiret ve geniş rızık vesilesi, tevbelerin kabul sebebidir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “İman edip sâlih ameller işleyen kimseler için mağfiret ve bol rızık vardır.” (Hacc, 22/50; Ayrıca bkz. Sebe’, 34/4) Tâ-hâ suresi 82. ayette ise, Allah Teâlâ’nın tevbe eden, inanan ve amel-i sâlih yapan kimseleri bağışlayacağı bildirilmektedir.

 

Sâlih amel işleyen insanı Allah sever, kullarına da sevdirir. Bir ayette şöyle buyrulur: “İnanıp sâlih ameller işleyenler için Rahmân, (gönüllere) bir sevgi koyacaktır.” (Meryem, 19/96) Hz. Peygamber (s.a.s.) bu ayeti şöyle açıklamıştır: “Allah bir kulunu sevdiği zaman Cebrail’e der ki: ‘Ben falanı sevdim, sen de sev.’ Cebrail de göktekilere aynı şekilde nida eder. Sonra onun için yeryüzünde bir sevgi yerleşmiş olur. İşte Allah’ın, ‘İnanıp sâlih ameller işleyenler için Rahmân, (gönüllere) bir sevgi koyacaktır’ ayeti bunu ifade eder.” (Tirmizî, Tefsiru’l-Kur’an 20)

 

Sonuç olarak diyebiliriz ki; Yüce Allah’ın vadettiği güzel hayata, mükâfatlara, yüksek derecelere ve cennete nail olabilmek için sadece iman etmiş olmakla yetinmeyip, sâlih ameller işlemek de gerekmektedir.

Bu yazı toplam 1130 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim