• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • Kocaeli : 10 °C
 • İstanbul : 14 °C
 • Sakarya : 10 °C

Sanayi şehrinde “İş’le Buluştular”

Sanayi şehrinde “İş’le Buluştular”


Türkiye İş Bankası tarafından düzenlenen “İş’le Buluşmalar” toplantılarının 34.’sü Wellborn Luxury Otel’de düzenlendi.
Türkiye İş Bankası tarafından düzenlenen İş’le Buluşmalar toplantıları Wellborn Luxury Otel’de düzenlendi. Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın yaptığı “Sanayi Şehirlerini Bekleyen Fırsatlar” konulu 34. İş’le Buluşmalar toplantısında, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Kırman, Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, Yonca Onuk Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ekber Onuk, Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Berksoy ve Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt konuşmacı da konuşmacı olarak katıldı.
“KREDİ İŞİ HİÇ KOLAY DEĞİL”
Açılış konuşmasını yapan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Yeni verilerin Batı Avrupa ve Amerika başta olmak üzere bu büyük ölçekli ekonomilerin dış talep yetersizliği problemini bir miktar ortadan kaldıracak ivmelenmeye girmesi halinde Türkiye, çeşitlendirdiği pazarlarının avantajıyla yeni bir büyüme ve yeni ihracat imkanları kazanabilir, buna hazırlıklı olmalıyız” dedi. Kocaeli'nin sanayi tecrübesi, pazarlara yakınlık ve lojistik avantajlar açısından ülkeye ciddi değerler kattığını belirten Bali, aslında Kocaeli'nin ekonomiye katkısının istatistiklerde görünenin çok daha üzerinde olduğunu söyledi.
“KREDİ SORUMLULUKTUR”
Uluslararası bankacılık anlamında ciddi atakta olduklarını dile getiren Bali, Erbil'de şube açtıklarını, Bağdat'ta, Duhok'ta, Zaho'da ve Süleymaniye'de de devamının geleceğini anlattı. İş Bankası’nın kredilerde en büyük banka olduğunu ve bilançosunun yüzde 65’ini kredilere ayırdığını hatırlatan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali “Türkiye İş Bankası 194 milyar TL’lik aktif büyüklüğüyle, 125 milyar TL’lik kredi büyüklüğüyle ve 23 milyar TL’lik öz kaynak büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük bankasıdır. Bir bankanın bilançosunun yüzde 65’i krediden oluşuyorsa ve bu yüzde 65’in de yüzde 73’ü ticari krediyse, o bankanın bilançosu hakiki iş, aş, üretim, istihdam; yani bereket demektir” diye konuştu. Bali, kredi işinin kolay olmadığını, hata yapmamak ve fire vermemek gerektiğini vurgulayarak, "Kredi, alan için de veren için de büyük sorumluluk gerektirir. Dolayısıyla her şeyden önce bunu bilmemiz lazım. Kredi, kaynak tahsisidir. Bu ülkenin kaynaklarını tahsis ediyorsunuz. Doğru önceliklerle tahsis edemediğiniz zaman, hata yaptığınız zaman, bu ekonominin kaynaklarını birlikte kaybediyorsunuz" şeklinde konuştu.
“PARADAN PARA KAZANMAK
ÇOK BASİT BİR KAVRAM”
"Gerek otoritenin aldığı tedbirler gerekse batı bankacılığının yaşadığı deneyimlere baktığımızda, Türk finans sisteminin sağlamlığını gördüğümüzde ne kadar çağdaş usullerle, risk yönetimi anlamında ne kadar gelişmiş yöntemlerle çalıştığımızı görüyoruz" diyen Bali, "Paradan para kazanmak, çok basit bir kavram. Biz kimseye bir pasajın altında gazete kağıdına sarılı para vermiyoruz. 60 milyar doların üzerinde kredi bu ülkenin müteşebbislerine 'aş, iş istihdam yaratsınlar, bu ülkeye değer katsınlar' diye verildi. 40 milyar doların üzerinde ticari kredi aynı şekilde görüyor. Bunları yaparken de sektörün takipteki krediler oranı yüzde 2,8'lerdeyken, bunun 1 puan açık ara altında 1,8'lik oranla çalışıyoruz" diye konuştu.
“TÜRK BANKALARI ÇOK
İYİ BİR SINAV VERİYOR”
Devasa boyutlardaki altyapı yatırımlarını Türk bankaları olarak finanse etiklerini belirten Bali, "Aynı bankanın çalışanlarıymış gibi bir araya geliyoruz, proje finansmanlarını temin ediyoruz. Bir tek bizim enerji finansmanlarına ayırdığımız ve bugüne kadar taahhüt ettiğimiz kaynak tutarı 6 milyar doların üzerindedir. Bu ülkenin cari açığı nasıl kapatılacak? Bu yolla kapatılacak. Türk bankalarının bu son dönemde, özellikle de global kriz döneminde iyi bir sınav verdiğini düşünmekteyim. Geçmişte olagelmiş birtakım yanlışlar varsa, onların bu dönemde tekrarlanmadığını görmekteyiz" ifadesini kullandı.
“BU TOPRAKLARIN BANKASIYIZ”
Türkiye İş Bankası’nın 26 Ağustos'ta 89. kuruluş yıl dönümünü kutladığını hatırlatan Bali, Türkiye'nin kumaşıyla uyumlu, toplumla sağlıklı ve sağlam ilişki kurduklarını, orta ve uzun vadeli düşünmeye gayret ettiklerini, anlık kazançlara çok fazla bağlanmadıklarını söyledi. Bali, 2008'deki global krizin bankacılık sektörü ve Türkiye İş Bankası’nın iyi sınav verdiği dönemlerden olduğunu vurgulayarak “Aradaki sıkışıklık dönemleri büyük ölçüde yapıcı politikalarla daha hasarsız atlatılabildi. Gelişmiş ülkelerde pek alışılmadık tarzda borç, bütçe, büyüme problemleriyle karşı karşıya kalmıştı. Pek de alışık değildik bu adreslerde bu tür problemleri görmeye. Bu süreçte de hikayesiyle, makro ekonomik göstergelerdeki sağlamlıkla, bankacılık sistemindeki sağlamlıkla ve inanılmaz müteşebbisliğiyle Türkiye ayrı şekilde olumlu ayrışmıştı” dedi.
FED KARARLARI
“ABD Merkez Bankası (FED)'in alacağı kararlar çerçevesinde bir miktar daha yeni bir faza geçmiş görünüyoruz” diyen Bali, “Yani kaynak bolluğu içerisinde fizibilitesi de sağlandığı zannedilen işlerin bir miktar daha yakından test edileceği, sınava tabi tutulacağı bir yeni dönemdir bu çünkü o bollukta kaynağın olmayacağı öngörülüyor. Nasıl bu ülkelere hızlı para girişi olduysa, şimdi de yavaş yavaş çıkış oluyor fakat bunun gerisindeki gerçeği gözardı etmemeliyiz. Neden FED kararlarını değiştirmek durumunda kalıyor, neden bu kadar geniş para arzı politikalarından vazgeçme ihtiyacı duyuyor? Çünkü büyümede ve istihdamda beklenenden önce canlanmalar gördüğü için. Bu şu demektir, dünya 'ticaretinin de genişleyeceği ve finansman kanalından olumsuz birtakım dalgalar yesek bile bu defa orta ve uzun dönemde ticaret kanalından olumlu etkileneceğimiz' bir dönemi ifade ediyor” diye konuştu. Türkiye'nin ticaret kanalının global krizden pazarlarını çeşitlendirerek olumsuz etkilenmemeyi başardığına dikkati çeken Adnan Bali “Bu varlığımız bir kenarda bizim avantajımız olarak duruyor” dedi.
“DALGALANMALAR OLACAK”
Yeni verilerin Batı Avrupa’da resesyondan çıkmaya başladığını gösterdiğini ifade eden Bali “Yeni verilerin Batı Avrupa ve Amerika başta olmak üzere bu büyük ölçekli ekonomilerin dış talep yetersizliği problemini bir miktar ortadan kaldıracak ivmelenmeye girmesi halinde, Türkiye çeşitlendirdiği pazarlarının avantajıyla yeni büyüme ve yeni ihracat imkanları kazanabilir, buna hazırlıklı olmalıyız ama yapmamız gereken şu, o tarih ne zamansa o tarihe kadar kısa vadeli finansman etkilerinden kendimizi koruyor olmamız lazım” diye konuştu. Bir takım tabii dalgalanmaların gerek döviz kuruna gerekse faizlere yansıyacağını belirten Bali, firmaların ve devletin bu tabii dalgaları absorbe edecek durumda olması gerektiğini belirtti.
“HER DURUMDA DESTEĞİZ”
“Konuşmamı unutamadığım bir anımla bitirmek istiyorum” diyen Adnan Bali, depremden sonra yanan Tüpraş yetkililerinin kendisini arayıp kredi akreditifini iptal etmesini istediklerini söyleyen Bali, “Ben kredi onaylandı dediğimde duyduğum sesi hiç unutamadım ve hayatım boyunca da unutmayacağım” dedi.
“İHRACAT İLE BÜYÜMELİYİZ”
Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bankacılık kesiminin reel sektör için önemli bir araç olduğunu söyledi. Üretimin olmadığı bir ortamda bankacılıktan ve hizmetlerden bahsedilemeyeceğini ifade eden Zeytinoğlu, sanayicilerin finansal kuruluşlar, kamu otoriteleri ve müşterilerle büyük bir sistemin parçası olduğunu kaydetti. Zeytinoğlu, Türkiye'de üretimin finansman kaynağının ağırlıklı bankacılık sisteminde olduğunu anlatarak, bankacılık sisteminin iyi ve verimli çalışmasını reel sektörün temsilcileri olarak önemsediklerini aktardı. Türkiye'de reel sektörün fonlanmasındaki itici gücün yabancı sermayeye dayalı olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu "Özel sektör yatırımlarının sadece dış borca dayalı toplamı 130 milyar doların üzerindedir. Şu anki toplam dövize dayalı yatırım tutarı da 450 milyar doları bulmuştur. Bu noktada ister bankacılık, ister bankacılık dışı finansmanımızın ana dayanağı dövize dayalı dış borçlanmadır. Nitekim ödemeler dengesi hesaplarına da baktığımızda net bir şekilde sermaye ithalatçısı durumunda olduğumuzu söyleyebiliriz. Son dönemlerde ekonomi kurmaylarının da dile getirdiği gibi büyümemizin ayrıntılarını daha iyi ele alıp, gerçekten ihracat ile büyüme modelini başarmalıyız." diye konuştu.
ÜRETİM VAR TANITIM YOK
Açılış konuşmasının ardından söz alan Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, Kocaeli Şehri’nin potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek şehrin sanayisini bir ekonomi santraline benzetti. Şehirde üretimin iyi durumda olduğunu ancak daha da arttırılması gerektiğini vurgulayan Özdağ, “İşte o zaman Kocaeli, Türkiye’nin ekonomi santrali olur” dedi. Tanıtım konusunda da eksiklerin olduğunu dile getiren Özdağ “Üretimimiz var, tanıtımımız yok. Sunum konusunda kendimizi geliştirmemiz gerek” şeklinde konuştu.
SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLLER
İş’le Buluşmalar Toplantısı’nın son konuşmacısı Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young oldu. Girişimcilere önemli bilgiler veren Young, Bosch’un gelişim stratejisi ve tarihi hakkında kısaca bilgi veren Young, Bosch’un stratejisinin 3 direk üzerinde olduğunu ifade etti. “İş neredeyse biz oradayız, ürün çeşitliliğimiz var geniş bir ürün yelpazemiz var ve yeniliklere ayak uydurarak kaliteye çok önem veriyoruz” diyen Steven Young Robert Bosch’un 1886 yılında kurulduğunu, ancak gerçek patlamayı 1902 yılında buji üreterek yaptığını söyledi. Bosch’un Türkiye’de ilk defa 1910 yılında İstanbul Sirkeci’de kurulduğunu dile getiren Young, şu an dünyada 103 ülkede var olduklarını belirtti. İnovasyona çok önem verdiklerini belirten Young “Dünya’da 43 bin Ar-Ge çalışanımız var. Her gün 19 patent başvuru yapıyoruz. Bütçemizin yüzde 8’i Ar-Ge çalışmalarına giderken, Ar-Ge bütçesinin yüzde 45’i çevre duyarlılığı ve çevreye saygı için harcanıyor” dedi. Bosch’un yeni projelerinden de söz eden Young, 2015 yılında kendi kendini parkeden otomobillerin trafiğe çıkacağını, sürücüsüz gidebilen araçlar üzerinde çalıştıklarını ve çok yakın zamanda sürücüsüz otomobilleri de üretime başlayacaklarını belirtti.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Nuh Çimento İÖO velileri isyanlarda30 Aralık 2013 Pazartesi 16:27
 • Battalgazi ihmal kurbanı mı?30 Aralık 2013 Pazartesi 16:26
 • Şükrü Karabalık “Zübük Davası”ndan beraat etti30 Aralık 2013 Pazartesi 16:24
 • Şükrü Karabalık “Zübük Davası”ndan beraat etti30 Aralık 2013 Pazartesi 16:24
 • Sevda’nın rüyası ailesini hayata bağladı30 Aralık 2013 Pazartesi 16:20
 • Ünlü,“2014 yılı Kocaeli’nin yılı olacak”30 Aralık 2013 Pazartesi 16:13
 • Engelliler tiyatro oynadı30 Aralık 2013 Pazartesi 16:11
 • Kocaelispor artık meclis gündeminde30 Aralık 2013 Pazartesi 16:09
 • Muhtarlar SEDAŞ’tan memnun30 Aralık 2013 Pazartesi 15:57
 • Bakan Işık, esnafla buluştu30 Aralık 2013 Pazartesi 15:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim