• BIST 108.975
  • Altın 151,050
  • Dolar 3,6614
  • Euro 4,3233
  • Kocaeli : 21 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Sakarya : 21 °C

Şehit Emre'nin ailesi o anları gazetemize anlattı

Şehit Emre'nin ailesi o anları gazetemize anlattı
Bu benim yaptığım en zor röportajlardan biri oldu. Bu kez karşımda evlatlarını 28 gün önce şehit vermiş bir anne ve baba vardı.

Bir şehit ailesine ne sorabiliriz ki? Ancak acılarını paylaşabiliriz. Biz de öyle yaptık… Arlı ailesi, oğullarının şehit olduğu haberini nasıl aldıklarını anlattı. Tüylerimiz diken diken oldu… 

 

Bir ay önce Siirt Pervari’de şehit olan 8 askerimizden biri Derinceli Emre Kaan Arlı idi. Sağlık sektöründe çalışan bir ailenin tek erkek evladı olan Arlı’nın şehit olduğu haberi tüm kente büyük üzüntü yaşatmıştı. Muazzam bir kalabalıkla son yolculuğuna uğurlanan 23 yaşındaki şehidimizin ailesiyle görüştük. Sohbet edip acılarını paylaşmaya çalıştık. Emre Kaan’ı anne ve babasından dinledik.

 

BABA ŞABAN ARLI’NIN TİTREYEN SESİNDEN O HABERİN GELDİĞİ AN

baba-003.jpg

Şehit babası Şaban Arlı üzücü haberi aldığı o anı şöyle anlatıyor: “Ben iş yerindeydim. Santral Sağlık Ocağı’na yeni taşınan iş yerimizi yerleştiriyorduk. Hanımla telefonla bir konu hakkında görüştüm. Aradan 5 dakika geçti ya da geçmedi tekrar aradı ve ağlıyordu. Ne olduğunu sordum. Kızım Elif aramış ve televizyondan geçen altyazıyı söylemiş. Emre’nin askerlik yaptığı yerde şehitler olduğunu öğrenmiş. Bana, ‘Baksana bir neler oluyor?’ dedi. Hemen internete girdim. Zaten içime düştü bir ağrı. Hanıma, ‘Sakin ol Emre’ye bir şey olmamıştır’ dedim ve hemen eve gittim.

 

KAPI ÇALDI AÇAMADIK

Yarım saat sonra oğlumun askerlik yaptığı yerde birileriyle diyaloga girmeye çalışırken kapı çalmaya başladı. O an birbirimize baktık. Kimse kapıyı açmak için kalkmadı. Hepimiz birbirimizden bekledik kapıyı açamadık. O arada eşim pencereden yola doğru baktı. Aşağıda askeri araç ve ambulansları görünce, ‘Bırak bey arama kimseyi artık evladımız şehit oldu’ dedi. Kimsenin haber vermesine de zaten gerek kalmamıştı.

 

ZOR BİR AN

Allah kimseye yaşatmasın ama yaşıyoruz. Biz ne ilktik ne son olacağız, bizden sonra da çok şehit oldu.  Sabrettik Cenabı Allah da yardım etti. Şehide yakışır bir şekilde evladımızı defnettik. Başka şeylerle öne çıkan bir cenaze töreni olmadı. Allaha şükürler olsun”

 

CENAZE TÖRENİ SARKTI

Acılı cenaze törenini şöyle anlatıyor: “Haber vermeye gelen ekip 30 dakika sonra ne zaman ne yapalım dediler. Dedik sizin programınız ne? 20 Ağustos günü saat 10.00-11.00’de burada olur dediler. Biz de ikindide kaldıralım dedik. Program aksadı 15.30’da geldi. İkindiye yetişti ama koşuşturmayla yetişti. Trafiği kapattılar yolu sadece bize tahsis ettiler.

 

GÜLÜMSER GİBİ UYUYORDU

Şehitlere ölü demeyin diye bir ayet var. O şuan yaşıyor, o başka bir alemde... Bize yüzünü görmek nasip olmadı. Şehidimizin yüzünü Körfez Mezarlığı'nda görebildik. Tam bir şehit yüzü vardı. Evin önünde 7’sini yaptık. 5 bin kadar kişi katıldı. O esnada ilçe müftüsü ile sohbet ettik. O şehidimizin yüzünü görmüş ve şunları söyledi, ‘Tam bir şehit yüzü vardı. Gülümser gibi uyuyordu’ dedi. Bu bile bize mutluluk verdi.

 

CUMHURBAŞKANI ARADI

Devlet büyüklerimiz de başsağlığı diledi. Sayın valimiz yakından ilgilendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık bizzat gelerek başsağlığı diledi. Cumhurbaşkanımız da 10’uncu günün akşamında aradı. Telgraf çekenler oldu.

 

KEFENLEYEN DE AKRABAMIZMIŞ

Siirt’te amcamın torunu jandarmada görev yapıyormuş. Haberimiz yoktu. Oğlumuzun şehit olduğunu duyunca kendine görev yazdırmış ve kefenlemesini onlar yapmış. Buraya da onlar getirdi zaten. Böyle bir tesadüfü yaşamak beni çok sevindirdi.

emre-004.jpg

 

ARLI AİLESİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Şehit Emre Kaan Arlı’nın Derince Yenikent’teki evleri her gün ziyaretçi akınına uğruyor. Bir aydır her gün dolup taşan evde acılar paylaşılıyor.

 

TANIMADIĞIMIZ AİLELER ZİYARETİMİZE GELDİ

1995’te Samsun’dan geldik. Körfez 2 Nolu Sağlık Ocağı’nda çalıştım. 10 yıl Körfez’de oturduk. Daha sonra Derince Yenikent’e taşındık. 10 yıldır da Yenikent’te oturuyorum. Dostumuz, yakınımızı toplasak 600 kişi eder ama başsağlığına gelenlerin sayısını artık tutmak bile mümkün değil. Adapazarı, Bursa, Bolu’dan hiç tanımadığımız aileler başsağlığına geliyor. İstanbul’dan birçok kişi ziyaretimize geldi.  Tekirdağ’dan çoluğunu çocuğunu toplayıp taziyeye gelen aileler oldu. Mesela bir genç geldi adı Emre Arlı, sırf ismi benziyor diye kalkmış İstanbul’dan ziyarete gelmiş. Çok duygu dolu anlar yaşadık. Gece 3’te konvoy yaptılar ve bize ziyarete geldiler. İndik aşağıya teşekkür ettim ve ‘Arkadaşlar işe güce gidenler hastalar var’ dedim ‘Biz ne yaptığımızı biliyor muyuz ki?’ dediler.

 

EN SON ANNEMİN CENAZESİNDE İZNE GELMİŞTİ

Şubat’ta askere gitmişti Emre, Mart’ta Manisa’daki acemi birliğinde yemin törenine katılmıştık. 10 Mayıs’ta annem vefat ettiği için 10 gün izne gelmişti. 5 gün Samsun’da kaldık, 5 günde burada vakit geçirdik oğlumla.  Ona takılıyordum, ‘Oğlum cenaze için 10 gün izin mi verdiler? Askersin ama bak ne çok görüşüyoruz’ diye…

 

UZMAN OLARAK ASKERDE KALMAK İSTEDİ 

İzne geldiğinde bana uzman olarak askerde kalmak istediğini söyleyerek benim görüşümü aldı.  Ben de istiyorsan kal dedim. Sınav için 20 gün izin vereceklerinden bahsetti. Bende espriyle kendisine ‘12 ayın bir ayı zaten izinle geçirdin oğlum’ dedim. Sonra birliğine gittiğinde telefon açtı vazgeçtiğini biran önce askerliği bitirip dönmek istediğini söyledi. Zaten 140 günü kalmıştı”

 

ev-009.jpg

 

ODASINI HATIRALARIYLA DOLDURACAKLAR

Emre Kaan Arlı’nın anne ve babası, onun odasını aileye ait bir müze gibi donatmayı düşünüyor. Onun hatıraları ve şehit olduktan sonra gelen hediyeleri bu odada tutarak, anılarıyla şehitlerini yaşatacaklar.

 

Baba Şaban Arlı, “Oda yapmayı düşünüyoruz, askeriyeden gelen eşyaları, hediye gelen bayraklar ve Kuranı Kerimler var onları sergileyeceğimiz bir oda yapmayı düşünüyoruz. Şahadet belgesi geldi, onu da orada muhafaza edeceğiz. Oğlumuzun hatıralarını orada yaşatacağız.

 

HABER DİNLEYEMİYORUZ

Şehit Emre Kaan Arlı’nın ailesi, “Artık haberleri izleyemiyoruz şehit haberleri yüzünden. Her gün oğlumuzun mezarı başına gidiyoruz. Bir gün eksik kalsa sanki bir şeyleri eksik yapmışız gibi bir his kaplıyor içimizi.

 

ASKERE GİTMEK İÇİN OKULUNU BIRAKTI

Askerlik için okulu bıraktı. 2013’te çıkmadı askerliği 2014 yılında çıktı. Aslında 2013’te okulu bırakıp askere gitmek istiyordu. Okul kaydı silmediği için askere gitme süresi uzadı ve2014’te gitmek zorunda kaldı”

anne-003.jpg

 

EMİNE ANNE, HER GÖZYAŞIN BİZİM YÜREĞİMİZE DAMLIYOR

an-003.jpg

Belki yaşanabilecek en büyük acıyı yaşıyorsun koca yürekli anne Emine Arlı. Ne mutlu ki sana oğlun bu vatan uğruna şehitlik mertebesine ulaştı. Ne mutlu ki sana şehit anası oldun. Allah yaş döken gözlerine başka kötülük göstermesin.

 

ANNESİ’NİN AĞZINDAN EMRE

Annesi Emine Arlı, şehit olan oğlu Emre’yi şöyle anlatıyor: “Emre insanlarla barışıktı, hep şakayla karışık konuşurdu. Çok sevilirdi çevresinden, okul öğretmenlerine kadar herkes geldi. Allah razı olsun. Etrafından sevilen bir gençti. Hep kendinden büyüklerle arkadaşlık ederdi yavrum.

 

OLAY GÜNÜNÜ BİR DE ANNE ANLATTI

Saat 14.10’da olay olmuştu, üç gibi kızım aradı abimlerin orda saldırı olmuş 8 kişi şehit varmış, Siirt- Pervari arası dedi. Ne diyorsun kızım dedim. Hemen televizyonu açtım. Sadece 8 şehit olduğu yazıyordu. Hemen babasını aradın ve ‘Şaban, Emre gitti’ dedim. Dur sakin ol dedi. Ama içime doğmuştu bir kere... Komşudan çıktım koşarak eve geldim. Oğlumu telefonundan aradım, ya meşgul ya ulaşılamıyordu. Çalıyor kimse açmıyordu. Jandarmanın numarasını buldum aradım. Zor ulaştım, her çıkan bir başkasına bağladı telefonu. Üç ayrı kişiyle görüştüm. Bir çocuk açtı, ‘Oğlum ben Emre Kaan Arlı’nın annesiyim yavrum bugün orda şehit varmış Emre göreve gitti mi oğlum’ dedim. Bana, “Teyze ben onun koğuş arkadaşıyım ama bilmiyorum ama üzülme ne olursun’ dedi. O arada zaten emin olmuştum. O arada da askerler kapımıza geldi. Camdan baktığımda askerleri ve ambulansı gördüm ‘Haber geldi Şaban haber geldi’ dedim. En büyük tesellimiz şehit olması zaten.

 

ANNENİN KORKUSU

Ben 26 yıl bu devlete hizmet ettim. Körfez Devlet Hastanesi’nin doğumhanesinde çalıştım. Her zaman diyordum biz çok güzel hizmet ediyoruz ama bu çocukların bir gün bir kurşunu bizim çocuklarımıza isabet eder mi? Hep öyle diyordum. Çünkü doğulular çok vardı bizim hastanemize gelen. Arkadaşlarım da hep bilirlerdi bu söylemimi. Söyletene bak derler ya Cenabı Allah bu lafı söyletirdi bana hep. İnşallah bundan sonra hiçbir annenin yüreğine ateş düşürmez. Röportaj: Bülent EKİNCİ

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
nilüfer kutgöz
20 Eylül 2015 Pazar 18:15
18:15
öncelikle başsağlığı diliyorum gerçekten bende çok üzüldüm içim sızladı... yalnız şu doğulular lafı çok canımı sıktı her doğulu hain mi pkklı mı?
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim